kolmapäev, 1. mai 2024

Lumehangedest otse suvesooja

Eelmise nädala algul oli keskmise talve jagu lund, selle nädala alguses on suve jagu sooja. Üle maa oli esmaspäeval 21-22 kraadi sooja. Ehk siis, ei tule lõppu selle kevade kontrastidele! Kuhu me nii välja jõuame?!

Soe oli ka pühapäev, kuigi pisut tuuline. Meie tuulepealne maa kipub kevadeti ikka tuuline olema, sest oleme edelakaartele valla ja sealt need kevadtuuled kipuvadki puhuma. Igal juhul oli 20 kraadi sooja ja täiesti lühikeste riiete ilm. 

Soe ja külm niiviisi vaheldumisi on mind kimbatuses hoidnud kõigi nende potitaimedega, mis kasvuhoones talvitumas olid. Kasvuhoone on kasvuhoone - kasuvhoone efektiga. Kõik oli juba väga jõudsalt kasvama hakanud - floksid, astrid, hostad ... kõrrelisedki olid tärkama hakanud - ja karjusid "välja-välja". Aga kuidas sa tõstad selliseid lopsakaid taimi lume ja miinuste kätte?! Nüüd siis sündis otsus, et kauem enam viivitada ei saa. Hiirehostad kolisid lavast lavale (taimelavast teatrisse), kasvuhoone taimed lavasse asemele. Ilma ja oludega kohanema. Ideaalis võiksid nad sealt edasi kolida juba püsikasvukohtadesse. Eks see sõltub mu enda jõudlusest, kas saan pinnad piisavalt kiirelt ette valmistatud.

Ka roosipeenar sai korrastatud ja roosid ise lõigatud. No enamus tuli maani maha lõigata. Päris mitmed olid aga nii, et pool põõsast külmavõetud ja pool üleni pungades või noortes lehtedes. Eks see nii kujunes, kuidas oksad talvel lumega kaetud said. Kuigi, jaanuaris oli suur külm ka puhta lumeta. Hea on see, et ükski päris välja läinud ei olnud, kuid eks see talv neile ikka raske kokkuvõttes oli.

Pilte ikka jooksvatest aregutest aias. 

Galanthus 'E.A. Bowles'
Aias õitsevad veel viimased lumikellukesed/ Last snowdrops have survived the odd heat waves of this spring, 'E.A. Bowles'
Sanguinaria canadensis 'Multiplex'
Valget tooni annavad nüüd juba ka kevadmagunad/ Sanguinaria canadensis 'Multiplex' is adding some white
Hepatica nobilis 'Virgin'
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis 'Virgin'

Sinilillede hooaeg näib sel kevadel lõputu. Nad alustasid vara, koos lumikellukestega ja muudkui õitsevad ja õitsevad. Siiani. Sealjuures näib olema kaks õitsemislainet - mõnel taimel on värsked õied ja samal ajal juba valmivad seemned. Ilmselt on see tingitud vahepealsetest külmaperioodidest, mis arengu seisma pani. Aga vahva, et neid nii kaua imetleda on saanud. Ja saab veelgi!

Hepatica nobilis
Üks pisut lillakama tooniga sinilill/ Light purple Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Sama taim pisut kaugemalt - näha on värsked õied ning juba viljunud ja seemneid kanvad maapinna ligi vajunud õied/ Hepaticas seem to have two flashes of blooms this spring - a plant with fresh blooms and ones that already carry a seed. 
Hepatica nobilis
Kaunis kolmik, valge on nimega - kodumaine 'Tamsa'/ Three toned hepaticas - white one is Estonian variety 'Tamsa'
Hepatica nobilis
Sinised nupsukesed/ Little blue buttons in my garden
_4271043
Värvi muutvad roosad/ Colour changing pinks
Hepatica nobilis
Teine värvimuutja roosa/ Another colour changing pink hepatica
Hepatica nobilis & 'Ballardii'
Väikesed ja suured - jah 'Ballardii' ikka õitseb veel/ Small and Big - Hepatica nobilis and H. x media 'Ballardii'
Hepatica nobilis
Sinisilmad/ Blue Eyes
Spring Bed
Kevadpeenar/ Spring Bed

Kevadlilledega nurki on mulle aeda tekkinud veel. Üle-eelmisel aastal lõin ühe nurgakese priimulatega. Nemadki on ju suhteliselt varased ja värvirõõmsad 

Primula cv.
Sinine nagu sinilill/ Blue as hepatica
Cardamine glanduligera
Näärmekas jürilill/ Cardamine glanduligera
Erythronium sibiricum
Ja veel üks siberi koerahammas minu aias. On veel eksemplare, kes hetkel alles tärkavad mullast/ Another Erythronium sibirica in my garden. 

Eelmise aasta sibullille saagist õiteb suureõieline siniliilia - Scilla rosenii 'Caucasian Giant'. Hiiglane ta tõesti on, põhiliigist pea kaks korda suuremate õite ja tublisti kõrgema kasvuga. Seda juba esimesel kevadel!

Scilla rosenii 'Caucasian Giant'
Suureõieline siniliila/ Scilla rosenii 'Caucasian Giant'
Scilla rosenii 'Caucasian Giant'
Scilla rosenii 'Caucasian Giant'

Kuldtähti ma meie aeda teadlikult toonid ei ole. Aga nad on siia tekkinud, ja kuigi neid peetakse nuhtlistaimedeks, siis mulle nad meeldivad ja las nad olla. Pealegi moodustavad siin ilusaid tihedaid punte ning oma kollaste laikudega muudavad õunapuude alust murupinda meeleolukamaks. Kasvab meil siis kasvult suurem, kollane kuldtäht.

Gagea lutea
Kollane kuldtäht/ I have never introduced Gagea lutea (Yellow Star of Bethlehem) into my garden, but they have made their way here somehow. Sometimes considered as nuisance, I find them attractive in grass under my apple trees. 
Garden View
Õunapuualused/ Under the apple trees
Gagea lutea
Kollane kuldtäht/ Gagea lutea
Garden View
Õunapuualused/ Under the apple trees
Gagea lutea
Kollane kuldtäht/ Gagea lutea
Garden View
Õunapuude all on nüüd ka lõokannuseid, need on istutatud/ There are also Corydalis cultivars under the apple trees but these are planted by me.

Tänavune tõotab tulla väga hea tulbiaasta. Seinte ääres juba ka tavalised punased ja kollased õitsevad. Kõikjal peenardes on samuti tulpe kohe-kohe ja palju puhkemas. Ju neile meeldis eelmise aasta kuum kuiv suvi ning seetõttu ongi nad nüüd nii õierohked. Nädala algul olid õitsemas veel väikesed botaanilised liigid.

Tulipa humilis 'Yellow Base'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Yellow Base'
Tulipa humilis 'Liliput'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Liliput'
Tulipa tarda 'Tete a Tete'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Tete a Tete'
Tulipa tarda
Hilistulp/ Tulipa tarda
Tulip Bed
Tulbipeenar/ Tulip Bed
Tulip Bed
Tulbipeenar/ Tulip Bed

Soojad päevad on ka idahüatsindid õitsema meelitanud. Täna, esimesel mail on nad juba enamuses täisõies, kuid nädala algul olid veel õrnas puhkemises.

Hyacinthus orientalis 'Sky Jacket'
Ida-hüatsint/ Hyacinthus orientalis 'Sky Jacket'
Hyacinthus orientalis 'Splendid Cornelia'
Hyacinthus orientalis 'Splendid Cornelia'
Hyacinthus orientalis 'Delft Blue'
Hyacinthus orientalis 'Delft Blue'

Oma õrna õitsva viivu pakkus kevadesse ka kaeldav džefersoonia ehk metsasine. Ei tea, kas kuskil on metsi, mis tõesti sinetavad vaid džefersooniatest?! Minul võttis pikalt aega, et taim kasvamagi saada.

Jeffersonia dubia
Kaheldav džefersoonia (metsasine)/ Jeffersonia dubia

Meil oli aga laupäevane taevas kui džefersoonia sinine! Ja nii vahvate pilvetupsudega.

Warm Day Clouds
Sooja ilma taevas/ Warm Day Sky

Täna on mai algus ja ma tõsiselt loodan nüüd edaspidiseks pisut stabiilsust ja tasakaalukust ilmarindel, et me kõik suudaks end koguda ja sirge seljaga suvesse liikuda!

4 kommentaari:

  1. Jah, sinililled on kevade kõige kaunim ehe.

    VastaKustuta
  2. Sinililled on minugi meeled täiega vallutanud. Saagu neid aina rohkem ja rohkem. Näen vaimusilmas pilti oma sinilillestunud varjupeenrast kui minust enam eriti tegijat pole. Las siis teevad taimed ise. Kuldtähega on mul sama seis. las nad olla ja seal kus need jalgu jäävad saab neid üsna hõlpsasti eemaldada. Näen, et ka sinu ´Splended Cornelia `on lihtõieliseks läinud aga sel sordil on just imeline värv kõige olulisem. Stabiilsust ilmarindel võiks tõesti rohkem olla. Täna on jälle nii külm, et nina välja pista ei taha. 5 C ja tugev, külm põhjatuul.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. 'Splendid Cornelia' peaks ikka olema lihtõieline sort, nii nagu ta minul ja ilmselt ka Sinul on! Värv on tal tõesti kena. :)

      Kustuta