teisipäev, 23. aprill 2024

Aprilli ilma virr-varr

Tere tali! Viimase nelja päeva jooksul on juba kolm korda tugevalt lund sadanud. Möödunud laupäeva hommikul oli maa valge Põhja-Eestis ja Tallinnas. Maale sõites sai selgeks meeldiv tõsiasi - et lumi sinna ei olnud jõudnud. Laupäev oli lihtsalt jahe ja mittemeeldiv ilm. Pühapäeva päike aga tõstis meie lõunakaarde avanevas metsaservas temperatuuri lausa +10 kraadi kanti ning see oli meeldiv. Kõik ilus aga möödus esmaspäeva hommikuks, mil kogu maailm oli valgeks muutunud. Või siis valge-halliks, sest taevas oli väga hall ning sealt piserdas alla juba uduvihmaks üle minevaid sademeid. 

Täna hommikuks oli Tallinna südalinnas suisa 15 cm uut lund sadanud! Nii võib unustada, et üldse on kevad. Rohelust ei paistnud enam kusagilt.

Pühapäevane ilus päev aga algas päris tugeva öökülmaga, 3 ja 4 miinuskraadi vahele. Panin mõnele tärkavale jalglehele (Podophyllum) tühja lillepoti katteks, murtudsüdamele samuti. Püsikupeenras olev taim on kuidagi lagedamal ja kipub hiliskülmadest pihtsa saama. Vaatamata potikattele, kõrv-naistesõnajalg kaotas oma vasttärkavad lehed. Ehk on tal jõudu uued kasvatada. Noor ja sügisel istutatud taim alles.

Chionodoxa cv.
Öökülmane hommik/ Frost on Chionodoxa cv.
Hard Frost
Külmas taimed/ Freezing Plants

Pühapäevane päev oli aga soe ja meeldiv. Kirjud liblikad ja kimalased tulid välja. Huvitaval kombel on sel kevadel väga vähe kollaseid liblikaid. Korra neid päris esimeste soojade ilmadega näha oli, kuid ei enam. Kevadlindudest jõudis kohale üks meie püsiaialindudest - must-kärbsenäpp. Tegemist on putuktoidulise linnukesega, kes ei saagi enne tulla, kui päevasoe stabiilseks muutunud. No nüüd sai ta aga siis sellise üllatuse osaliseks. Eile olid seinaääred linde täis - peamiselt erinevad rästaliigid ja vindid, samuti punarinnad. Punarinnad tükkisid ka kuurialustesse sisse. Huvitav asjaolu, mis on tuttav juba lapsepõlvest. Isa tõi kord lõokesetalvel majaehituselt punarinna koju ja ta oli nädalapäevad meil kasvuhoones, kuni lumi lõpuks sulas. Vaene lind oli majakarpi varjule pugenud. 

Kuigi lindude talvise söötimise olin ma juba lõpetanud, siis nüüd panin siiski ka väheke pruukosti välja.

Tagasi siis pühapäeva...

Hepatica nobilis
Roosa sinilill/ Hepatica nobilis pink form (semi maiden)
Hepatica nobilis
Roosa sinilill/ Hepatica nobilis pink form
Hepatica nobilis
Roosa sinilill/ Hepatica nobilis pink form (maiden)

Sinililled on vaatamata vahepealsetele soojapahvakatele väga hästi vastu pidanud ja pikalt-pikalt õitsenud. Tõesõna, jätsin päriselt möödunud esmaspäeval 'Ballardii' õitega hüvasti, et kohtume järgmisel kevadel, aga kuna nädal oli nii jahe, siis polnud õitega midagi juhtunud. Seega kolm nädalat ilusat õitsemist temalt!

Spring Bed
Keskmine sinilill 'Ballardii' kevadpeenras/ Hepatica x media 'Ballardii' is going strong for third week in a row
_4210983
Kevadpeenar/ Spring Bed

Mis kasvab ja õitseb kevadpeenras suvel? Vihjeid annab peenar ise, kuigi vihjed jäävad kirgaste õite vahel küllalt märkamatuks. Mais jätkavad õite ilu mõned tulbisordid, brunnera ja kopsurohi 'Blue Ensign' ning tema seemikud. Juuni lõpus puhkevad heleroosa ja valge pojeng. Kõrguma hakkab hiina siidpööris 'Variegata' ning mitmed suured hostad, nende seas suurim 'Sum and Substance'. Suve teises pooles puhkeb õide võrratu aed-hortensia 'White Diamonds'. Kokkuvõttes muutub peenar võrreldes kevadisega kõrgeks ja lopsakaks. Kuni tuleb külm ja taandab kõik taas madalamaks. 

Spring Beds
Kevadpeenar kevadel/ Spring Bed in Spring
Spring Bed in Summer (2021)
Kevadpeenar suvel/ Spring Bed in Summer (2021)
Spring Bed
Kevadpeenar kevadel/ Spring Bed in Spring
Garden View
Kevadpeenar hilissuvel/ Spring Bed in Late Summer (2021)
Spring Bed
Kevadpeenar 2024/ Spring Bed
Spring Bed
Kevadpeenar 2024/ Spring Bed
Hacquetia epipactis
Imeline pisiputk/ Magnificent Hacquetia epipactis
Lumikellukeste hooaeg ei olnud lühike, kuid see lõppes väga vara ja väga järsult. Ma ei mäleta oma kogemusest nii varast hooaja lõppu. Suurema osa õisi kustutas suvesoe 10. aprill. Käesolevasse hetke on välja venitanud vaid kõige hilisemad sordid ning nende välimuseski on juba tugevaid väsimuse märke. 'E.A. Bowls' on suursugune alati.
Galanthus plicatus 'E.A Bowles'
Kurruline lumikelluke/ Galanthus plicatus 'E.A. Bowles' is always one of the latest to bloom among snowdrops. 
Väga sarnane lumikellukestele paistab siberi siniliilia valge vorm 'Alba'. No kas pole mitte?!
Scilla sibirica 'Alba'
Scilla siberica 'Alba' 
Pühapäeval õitsesid ka kõik kauni tulbi vormid/sorid ning mõned teisedki botaanilised tulbid. Kuigi polnud väga soe, siis mõned avasid oma õied kenasti. 
Tulipa humilis 'Helena'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Helena'
Tulipa humilis 'Liliput'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Liliput'
Tulipa humilis 'Yellow Base'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Yellow Base'
Tulipa humilis 'Persian Pearl'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Persian Pearl'
Tulipa tarda
Hilistulp/ Tulipa tarda
Alustavad juba ka esimesed idahüatsindid ning kobarhüatsindidki on osaliselt õies. Viimastest mulle meeldivad sellised, mis ei paljune arutult (seemnetega) ja hoiavad oma lehepuhkmikud kompaktsena. Paraku on mul ka teisi, mis taktitundetult paljunenud kogu tulbipeenrasse. Välja neid sealt ma ilmselt ei saagi.
No nii on siis. 
Hyacinthus orientalis 'Delft Blue'
Esimene idahüatsint/ First Hyacinthus orientalis 'Delft Blue'
Muscari 'Sky Blue'
Kobarhüatsint/ Muscari 'Sky Blue'
Sulevi koerahamba soetasin mõned aastad tagasi. Istutasin kõik ostetud sibulad ühte punti, aga paraku on nad kõik veidi erineva tärkamise ja õitsemisega. Üks taim on eriti varajane ja juba õitsemise lõpetanud, mitmed on hetkel täisõies ja osad alles tärkavad. Ei tea, kas peaks nad ära sorteerima ja eraldi istutama?!
_4210986
Sulevi koerahammas/ Erythronium sulevii
_4210966
Erythronium sulevii
Erythronium sulevii
Erythronium sulevii
Siberi koerahambal näib olema ka palju erinevaid vorme, mis erinevad nii õievärvi kui õitsemise aja poolest. Eelmisel sügisel saadud Kiseljovi vormi üks sibul osutus kollasepõhjaliseks vormiks, mida mul siiani polnud. Väga rahul selle juhtumi üle!
Erythronium sibiricum
Siberi koerahammas/ Erythronium sibiricum
Erythronium sibiricum
Siberi koerahammas/ Erythronium sibiricum
Trilliumid ka loovad ja nad on ühed järgmistest särajatest!
Trillium cv.
Kolmiklill/ Trillium cv.
Ja nüüd jõuame eilsesse hommikusse. See esimene pilk aknast välja ehmatas ikka päriselt, sest olin ennustuse järgi oodanud öö läbi kestvat vihma, see aga oli tulnud hoopis lumena. Sulas küll päeva jooksul jõudsalt vähemaks, kuid oli järel teist veel õhtulgi. Täna hommikul oli Tallinna südalinnas uus paks lumi.

Spring Snow
Lumes aed/ Garden in snow on 22nd of April 
Spring Snow
Hyacinthus orientalis 'Delft Blue' 
Spring Snow
Ruuge päevaliilia/ Hemerocallis fulva
Spring Snow
Karusmari/ Ribes uva-crispa
Spring Snow
Kevadlumi/ Spring Snow
Spring Snow
Kevadlumi - lai räästas kaitseb seinaäärset peenart/Spring Snow
Spring Snow
Sulevi koerahammas/ Erythronium sulevii
Spring Snow
Lumikellukesed/ Snowdrops
Spring Snow
Aed lumes/ Garden in Snow
Tallinn in snow
Tallinn, Viru, 23.04.2024/ Tallinn in snow on April 23rd 
Aga kui uskuda ennustusi-prognoose, siis kevadsoe hakkab tulema sellenädala lõpust! Ootan!

6 kommentaari:

 1. Oh heavens, you really have a very advanced spring compared to us! Hopefully your plants manage this crazy spring. Here some of the snowdrops are still just emerging from the ground – record late, I would say.
  Your spring bed is absolutely lovely!!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Yes those couple of very warm days made a big difference! At the same time, warmth changes to cold times so often and so quickly this spring so it must be a real challenge to plants.

   Kustuta
 2. Jaa, selline prognoos on ja kes ei ootaks. Meil on nüüd küll märksa paremini läinud. Lund meile õnneks enam ei jagunud ja selleks korraks on hirm möödas. Lillekesed lumes on kurb aga samas ka väga kaunis vaadata. Aednikul jääb vaid loota, et saabuv mai käitub meiega paremini

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa.. mina panen väga suuri lootusi maile ilma paranemise osas. Sest no kaua võib kannatada! :D Mulle tundub, et see aprill on nii vähe päikest olnud... ja tegelikult on seda ka tomatitaimede pealt näha!

   Kustuta
 3. Vaatan ja imestan, kes kõik seal juba õitsevad, tulbid ja kobarhüatsindid ja hüatsindid etc. Siin Hiiu saare keskel pole veel märkigi nende õitest. Lumelaadung hakkab õnneks täna, 24. aprilli õhtupoolikuks laiguti kaduma.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Õite vähesuse üle ma tõesti kurta ei saa. Küll aga tahaks vähe enam stabiilsust ilmarindel. Ehk on nüüd oodata paremaid aegu! ;)

   Kustuta