teisipäev, 31. jaanuar 2023

12 emotsiooni 2022

Nagu ikka, on jaanuaris tore heita pilk tagasi möödunud aastale nii piltide kui lühikommentaaride kujul ning seada ritta 12 emotsiooni, igast kuust üks. Ühe väikese erandina olen ma suutnud seda traditsiooni läbi aastate kanda. Kuna on jaanuarikuu viimane päev, siis on tagumine aeg ka seekordne pildirida kokku panna. Ilma meenutusteks kasutan taaskord Ilmateenistuse kuukokkuvõtteid.

Miscanthus sinensis 'Ferner Osten'
Jaanuar 2022. Heitliku ilmaga, kuid siiski pigem talveilmeline. Sageli sula piiril, siis kuu (ja talve) miinimum Narvas -25,8 C. Päikest pisut alla normi, sademeid pisut üle. Kõik talved on ootus - ootus kevade ja tärkamise järele. Ei erine ka see!
Galanthus nivalis
Veebruar 2022. Veebruaris jätkus pehme talveilm, suhteliselt sajuselt ja lumiselt, sagedase sulaga. Sademeid taaskord üle keskmise, päikest alla. Temperatuurikeskmine +3,6 kraadi üle normi. Meenub suur talveväsimus. Algas talv ju juba detsembri alguses. Kuu lõpus hakkab lumi siiski sulama ning pea pistavad välja esimesed lumikellukesed.
Galanthus elwesii 'Big Boy'
Märts 2022. Kevadised päevad, talvised ööd. Krõbedad miinuskraadid öösiti (-10 ja enam) rikuvad nii mõnegi varakevadese õie. Kannatada saavad lumikellukesed, märtsikellukesed, võrkiirised ja krookused. Siiski on ilusat õitsemist ning eriti heast küljest näitavad paljud lumikellukse sordid. Päikest oli palju (160 % normist) ja sademeid pea üldse mitte (kesmine 15 mm). Alates 1961. aastast teine kõige kuivem ja päikeselisem märts. Kuu lõpus aga tuleb talvgi veel tagasi!
Narcissus cyclamineous 'Jetfire'
Aprill 2022. Jätkuvad külmad ööd ja jahedad päevad. Kuu jääbki pikaajalisest keskmisest jahedamaks. Aednik on päris ahastuses, sest öökülmakahjustusi on palju. Jaheduse tõttu jääb kevad ja taimekasv maha, isegi kahe nädala jagu. Päikest on küll üle normi, kuid sooja see ei anna.
Tulipa 'Spring Green'
Mai 2022. Kuu esimene pool ikka jahe ja kokkuvõttes on keskimine temperatuur 1 kraad pikaaegsest keskmisest madalam. Kuu lõpuosas pöörab ilm paremaks ja soojemaks. Päikest suhteliselt normikohaselt ja sademeid pisut üle normi. Värske roheluse aeg on võrratu.
Mom's Rose Bed
Juuni 2022. Temperatuur tõuseb ja on 2 kraadi keskmisest kõrgem. 28. juuni mõõdetakse Viljandis 33 kraadi sooja. See pole meist kaugel. Päikest on palju ja sademeid on vaid pool normist. Hakkab kuivaks kiskuma! Aias on palju õisi! Aiamaad kastan lausaliselt ning ilupeenraid valikuliselt.
Long Border
Juuli 2022. Hästi normikohane kuu. Kõik - temperaatuur, päikesepaiste ja sademed normis. Võrreldes kuuma juuni lõpuga tundus isegi ehk jahedavõitu. Siiski 02.07. on Kundas 32,6 kraadi sooja. Taimed saavad hea kasvuhoo nii aiamaal kui iluaias. Ise pean võitlema lõpuks koroonaga.
Blue Phloxes
August 2022. Kuiv ja kuum kuu, kastan taaskord lausaliselt aiamaad ja ka suuremat osa lillepeenardest. Vaid pikk peenar murus peab päris ise hakkama saama. Kuu on 2,8 kraadi keskmisest soojem, päikest üle kesmise ning sademeid vaid pool normist. 19.08 on Tallinnas 32,9 'C. Kolmas suvekuu, mil temperatuur küündib üle 30 kraadi. Üllatab kuu lõpp, mil veel 28. augustil on varjus üle 30 kraadi. Rõõmustavad floksid, sinised ja kõik teised.
Cannas & Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise'
September 2022. Vastukaaluks soojale augustile on september külm ning kimbutab kohe kuu esimestel päevadel varaste öökülmadega. See näpistab daaliaõied põllul ning pidurdab teiste troopiliste taimede kasvu. Maja lähenduses siiski ilu veel jätkub ja päris viimased daaliaõied võetakse alles oktoobri lõpus. Ilmaparameetritelt on september täitsa keskmine, kõike mõõdukalt ehk normi piires, v.a temperatuur, mis on tervelt kaks kraadi keskmisest madalam.
Helianthus 'Carine'
Oktoober 2022. Soe ja värviline sügis. Keskmiselt päikeseline ja kuivapoolne, temperatuur kõrgem 2 kraadi pikaajalisest keskmisest. Õitsemine kestab kuu lõpuni ning hiliste püsikute osas kestab novembrissegi. Istutan viimse võimaluseni uusi taimi. Loodan, et need kaunistavad järgmist suve!
Symphyotrichum novae-angliae
November 2022. Sellist sooja ja õitsvat novembri algust ei ole minu aiandamise ajaloos olnud. Nii said veel mitmed hiljaks jäänud sügisastrid võimaluse õite avamiseks. Kuu keskpaigast aga saabub talv koos püsiva lumikattega ja kestab sulata detsembri lõpuni. Kokkuvõttes on oli temperatuur normilähedane, kuid sademeid ja päikesepaistet napilt. Ehk siis oli hall, pime ilm.
Big Snow
Detsember 2022. Tõsine talv. Palju lund, läbi kogu kuu. Kuigi sademeid oli normipiires, siis sadanuna koheva lumena tundus teda lõpmata palju. Eks ta saabus ka ootamatult ning vara ja seetõttu jäid nii mõnedki sügistööd lõpetamata.

Näib, et aastas oli palju ootusi, kannatliku meele proovilepanekut ja ilma keerdkäike. Ka heituma panevaid hetki. Kuid ometi on mul aasta lõppedes meeles vaid hea ja positiivne. Oli hea aasta mu meelest. Ja see ongi oluline. Mis meelde jääb.

5 kommentaari:

 1. This is so interesting. Lovely photos! The June picture is just amazing, a lovely rose (is it a David Austin?) among frothy perennials. Simply beautiful!
  So true, also last winter arrived surprisingly early and after that the midwinter was mild (although not as mild as this winter maybe?). Having a proper winter arrive already in November is unusual, and now it's happened twice in a row. Hopefully this year we don't have such a cold spring as last year, it was difficult and frustrating.

  VastaKustuta
 2. Hey Saila, yes these are David Austin roses 'Vanessa Bell' and 'Charlotte'. Love the flower shape!
  I hope that spring will be mild and kind also. And hopefully winter will be over by March.

  VastaKustuta
 3. It's a pleasure to see your summer and spring photos Tistou. Hope spring comes soon and early, the garden needs warmth and sun.

  VastaKustuta
 4. Juunikuu pilt on imeline, nii mõnus kooslus, pilti vaadates võib lausa suvelõhnu tunda. :)

  VastaKustuta
 5. Jah, ka mulle meeldib see Juunikuu pilt väga.. Veel üks kandidaat raamimiseks :-) Tegelikult saaks Sinu piltidest vabalt galerii - täie kokku panna :-)

  VastaKustuta