laupäev, 26. veebruar 2022

Esimesed sõnumid kevadelt

Suur osa Eestimaast on veel sügavas talves ja mattunud tüsedate lumelaamade alla. Veel eile tuiskas ja tormas ja sadas lund mitmel pool nii, et suud-silmad täis. Liiklusolud olid rasked ning mitu suurt masinat olid Rapla ja Türi vahel tee rataste alt kaotanud. Kas siis tuule, libeduse või lume tõttu. Maal olid tormi-iilid elektri viinud. Talvine reaalsus.

Tänane hommik oli aga sootuks teise meeleoluga. Päiksepaiste ja valgus, sinine taevas ja lumised väljad. Astudes välja tervitas tihaste sidin ja puukoristajate hüüud. Kuid mitte ainult! Ka esimesed lõokeste "lirtsatused" sinises taevalaotuses! Milline eriline hetk. See esimese kevadlinnu kuulmise hetk! Aga mitte ainult see, sest aias on lumevabu laike ja neis juba tärganud lumikellukesi. Ja seinal kärbsed...

Galanthus elwesii
Suureõieline lumikelluke/ Galanthus elwesii
Galanthus elwesii
Esimesed lumikellukesed/ First snowdrops under the apple trees

Kuidas need lõokesed küll hakkama saavad? Kus ja kuidas, kui põllud alles valge lumevaiba all? Aga ehk saavad, sest ehk on veel lõunapoolseid nukke ja päiksepoolseid lumevabasid laike, nagu siin, meie aias. Õunapuude alused on juba päris paljad, kuid lagedamad alad ja muru on alles päris paksu lumekattega. 

Lumikellukesed aga suruvad läbi jää ja lume. Õitsevad lumes. Ei tea, kas see on sula maa pärast. Eelmisel aastal oli samal ajal lumi praktiliselt sulanud, aga lumikellukesed alles tärkasid. Vaid 'Trimmer'i nimeline sort oli õied avanud. Tema kohal on täna veel paks hang. Kas hanges on ka õied, selgub siis, kui see sulab. Ja päike sulatab lund jõudsalt!

Galanthus 'John Gray'
Lumikellukesed lumes/ Snowdrops blooming in snow - Galanthus 'John Gray'
_2260459
Läbi jää!/ Throug the ice!
Galanthus 'Magnet'
Galanthus 'Magnet'
Galanthus nivalis
Harilik lumikelluke/ Galanthus nivalis
Galanthus 'Magnet'
Galanthus 'Magnet'
Galanthus nivalis
Harilik lumikelluke/ Galanthus nivalis

Lumi taandub ka maja servadest ja metsaäärel. Vabanenud paikadest leiab ka teisi varakevadisi tärkajaid lumikellukeste kõrval. Must lumeroos ja amuuri adoonis on samuti tuntud kui ühed esimesed õitsejad. 

Helleborus niger 'Praecox'
Must lumroos - tärkavalt justkui lumikelluke/ Helleborus niger 'Praecox' emerging little like snowdrop
Helleborus niger 'Praecox'
Helleborus niger 'Praecox'
Adonis amurensis
Amuuri adoonis/ Adonis amurensis

Päike paistis terve päeva ja seda oli nii hea tunda oma palgeil. Veetsin suurema osa päevast väljas ja käisin vist kümmekond tiiru oma lumikellukesi vaatamas. Iga korraga olid nad pisut suuremad, lumi pisut väiksem. Praegu lubab veel mitut samahead päeva. Näis, kui kaugele selle korraga jõutakse, sest ega talv pole veel läbi ja kõike võib tulla. Hetkel aga naudin. 

February Garden
Veebruarilõpu aed/ February Garden
February Garden
Lumikellukesed tärkavad/ Emerging snowdrops
Galanthus nivalis
Harilik lumikelluke/ Galanthus nivalis

8 kommentaari:

 1. Uskumatu, et lõokesed juba. :)
  Meie taevas oli täna hommikul veel vaikne.Aga meil ju veel ka lund kõik kohad täis. Mesilased tegid küll juba puhastuslendu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lõokesed tulid ja ilmselt läksid. Tagasi. Sellist külma on keeruline kannatada.
   Aga sookurg jõudis ka 02. märtsil kohale ja tena jäi. Hõiskas tänagi jõeluhal.

   Kustuta
 2. Tuleb, tuleb see oodatud kevad. Aga lõokesed on mullegi üllatus. Sul on kogunenud armsalt palju lumikellukesi ja need on ju juba kevad :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vaevaliselt, aga ehk nüüd tuleb tõesti! Lumikellukesi on toredalt palju küll, aga ilmselt ei ealeski piisavalt palju! :D

   Kustuta
 3. Armsad need kevadekuulutajad. Eile lendas üle meie põllu laululuikede paar… Juba loob!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Parem oleks kui looks! Seda talve on juba raske välja kannatada. Pea neli kuud juba?!

   Kustuta