reede, 11. oktoober 2019

Värviline sügis

Ma ei ole kõige suurem sügise sõber. Aga mulle tundub, et iga aastaga oskan ma aina enam teda hinnata. Ja kui sügis juhtub olema värviline, siis on see ju suisa puhas rõõm. Paraku on see värviline aeg võrdlemisi lühike - kirevad lehed ei püsi pikalt puus. Vahtrad läksid kollaseks möödunud nädalal ja juba pühapäeval langes neilt robinal lehti, ka täielikus tuulevaikuses.

Värvid on sügiseti erinevad. Minu korea vaher oli möödunud sügisel kollakas oranž, sel aastal pigem oranžikas punane. Ta ei saa just palju päikest ja seetõttu võiks võib-olla olla veelgi leekivam punane.

Acer pseudosieboldianum
Korea vaher/ Acer pseudosieboldianum/ Korean maple is quite reddish this year, last year it was more yellow.
Acer pseudosieboldianum
Kollase sügise taustal/ Shining on yellow background
Acer pseudosieboldianum
Korea vaher/ Acer pseudosieboldianum
Punase vahtrakese kohal kõrgub üks haab, mis samuti sügiseti väga värviliseks muutub. Huvitaval kombel on see puu alati värviline, samas kui paar teist haaba lähikonnas on võrdlemisi ilmetud. Puu alune aga on vaat et ilusamgi kui puu ise.

Fall
Haava vask, rubiin ja kuld/ Copper, gold and rubyn of a single aspen 
Hosta 'Rainbow's End'
Vikerkaarevärvides hosta 'Rainbow's End'/ In colours of rainbow - hosta 'Rainbow's End'
Sügis lillepeenardes kisub pigem pruunikaks. Õied on jäänud harvaks, samas ei saa öelda, et neid üldse ei oleks. Siit ja sealt ikka leiab veel mõne, vaatamata septembrilõpu öökülmadele. Mõned sügisastrid alles alustavad.

Aster 'Early Blue'
Madal aster 'Early Blue' on üks mu lemmikuid, õitsedes augustist suurte külmadeni/ Aster dumosus 'Early Blue' is one of my favorite autumn asters, as it blooms from August till heavy frosts in October.
Geranium 'Rozanne'
Kurerehad olid pikalt minu jaoks liialt "metsalilled", et neid aeda tuua. Mõned neist on siiski täiesti vastupandamatud õitsejad, nagu see 'Rozanne'/ I wasn't very fond of hardy geraniums, as they looked more like forrest weeds to me. However, some of them are incredible performers, as this 'Rozanne' above.
Geranium 'Rozanne'
Kurereha/ Geranium 'Rozanne'
Aster 'Little Carlow'
Aster 'Little Carlow'
Aster novae-angliae cv.
Kauni sügisastri sort/ Symphyotrichum novae-angliae cv.
Aster dumosus cv.
Ka minu väike helesinine alustab/ Aster dumosus cv.
Phlox paniculata cv.
Mu kõige hilisem floks, mis viis aastat ei õitsenud üldse, kannab õisi teist korda. Kompostihunniku ähvardus on mõjunud ja ta on ära teeninud jäämise/ My nameless, latest blooming phlox, which didn't bloom at all for five years, is in flower for the second time in row and thus has earned its keep.
Salvia 'Amistad'
Külmaõrnad salveid õnnestus keldris üle talve hoida. Kahjuks tabandusid nad vastu kevadet tugevalt lehetäidest ning kahjuks andis üks neist alla, teine on see-eest õitsenud pool suve sügisesse välja/ Salvia 'Amistad' has bloomed half summer up to October.
Loomulikult on kõrreliste aeg. Mõned neist on sel aastal eriti hiiglasteks kasvaud. Roog-sinihelmikas 'Karl Foerster' kõrgub 2,4 meetri kõrgusele, hiiglaslikud pöörised on üle poole meetrise läbimõõduga! Hiiglane on ka hiina siidpööris 'Variegatus', küündides sinihelmika kõrval kahe meetrini. Heas kasvus on ka kõik teised siidpöörised.

Molinia 'Karl Foerster', Miscanthus sinensis 'Variegatus', Hydrangea paniculata 'White Diamonds' & Hosta 'Sum and Substance'
Molinia arundinacea  'Karl Foerster', Miscanthus sinensis 'Variegatus', Hydrangea paniculata 'White Diamonds' & Hosta 'Sum and Substance'
Grasses in Peennials Bed
Kõrrelised püsikupeenras/ Grasses in Perennials Bed
Miscanthus sinensis 'Variegatus'
Hiina siidpööris/ Miscanthus sinensis 'Variegatus'
Hosta 'Frances Williams'
Hosta 'Frances Williams'

3 kommentaari:

 1. Korea vaher paistab olevat tõeline aare. Väga kaunid lehed. Ja siidpööristele näib teie kandis ka meeldivat. Puude sügisvärvuse osas olen pikapeale pihta saanud, et osad puud ei näitagi kunagi ilusat sügisvärvust. Meie tänava tammed on näiteks väga erinevad. Nende hulgas on üks imeilus kuldse kasukaga isend, ta on selline iga sügis, ilmadest hoolimata. Teised ei torkagi eriti silma, lehed lähevad ruttu pruuniks ja ongi kogu värvumine. Sama lugu on ka kaskedega. Mõni isend on eriliselt ilus ja hoiab veel kaua lehti küljes. Neid on muidugi palju kuid üks selline eriliselt kena kask kasvab näiteks linnas Männiku ja Valdeku ristis. Vahtrad ei vea kunagi alt. Kui pole kollane, siis on oranž või punane.

  VastaKustuta
 2. Sügisvärvid on tõeline vaatepilt ja väärt pole ainult punased, oranžid toonid vaid ka tummine kollane millest ma sel aastal uidagi puudust tunnen. Võiks rohkem olla. Puude värvumine on tõesti isenditi erinev. meil oli 3 ( nüüd kahjuks vaid 2) vana vahtrapuud ja täiesti erinevad nii kevadel kui sügisel. Punaste ninadega ja noorte lehtedega, poolpunastega ja täiesti rohelistega. See viimane kahjuks sai seene ja muutus aiaskulptuurideks aga oligi see suur sügisene kuldne ainsagi punaseta. Korea vaher on tõeline pärl, Mõlgutasin paar päeva tagasi mõtet nende juurdetoomisest.

  VastaKustuta
 3. Tistou, lovely photos of colorful autumn! I love this season as well but here we need more sunny days when the plants look like in your pictures. The photo of Aster dumosus is my favorite, nice color.
  How pity is that our golden autumn is a very short time. Happy October!

  VastaKustuta