kolmapäev, 28. veebruar 2018

Pakane

Tali taeva ei jää, ei jää, ei jää!

Eile hommikul oli südalinnas kõige külmem hommik, mis sel talvel olnud - 14,5 'C. Täna oli juba kolmveerand kraadi võrra leebem. Jah, loomulikult on see võrreldes ülejäänud Eestiga pea kümne kraadi võrra vähem ja eks mere lähedus mängib siin oma osa. Olen mõnesaja meetri kaugusel lahtisest veest. Tallinna laht on endiselt lahti, kuigi soppidesse on hakanud kogunema rüsijää ning kivid Pirita rannas on saanud jäised kraed. Seni polnud siin külmakraadid kümnest madalamale langenud. Kogu riigi ulatuses aga oli just viimane möödunud öö arvatavasti selle talve kõige külmem (Tudus -26 ja mõni pügal allagi). Edasi peaks juba pehmemaks minema ja käreda pakasega kõrgrõhkkond lagunema hakkama.

Tallinn
Talv linnas, tossavad ka kõrgeimate hoonete korstnad/ Winter in a City

Päevad on päikeselised ning kui lõuna ajal välja astuda, siis tegelikult ei tundugi kuigi külm. Teine lugu on muidugi siis, kui nurga tagant ühtäkki tuul vastu puhub ja oma teravaid küüni tunda laseb. Ilm on valge ja sätendav, aeg-ajalt poetab kergeid helbeid päikesepaistes. See on merelt maale jõudev niiskus, mis niiviisi alla pudeneb. Reede ööl vastu laupäeva sadas lund päris tugevalt, 5-6 cm, seda ikka linnas. Maale pole nüüd saanud.

Külm on ka Euroopas ja lund sajab Inglismaal, Roomas ja mujal, kus see tavaliselt harv nähe on. Suurbritannias võrreldakse olukorda 2010. aastaga, mil seal viimane suurem külm oli ning palju õrnemaid taimi hävis. Troopiliste taimede fanatid on sügavas meelehärmis, kas banaanid, palmid ja muud eksoodid peavad vastu.

Aga homme on märts ja märts on juba kevadekuu. Kas ta ka kevade toob, ei tea, aga loodame ikka!

Tomatid on külvatud, 25. ja 26. veebruaril. Ikka omad meelepärased sordid - 'Malle', 'Terma', 'Tolstoi', 'Sungold', 'Kumato', ploomitomat 'Roma' ja nüüd siis katsetuseks ka üks Itaalia lihatomat ning 'Black Cherry' magusaks suutäieks.  

5 kommentaari:

 1. Homme algav märts viib vägisi mõtted kevadesse.Mul esimene külv (aknalauatomat ja kurk)tahab juba pikeerimist.Nädalavahetusel plaanis kasvuhoone tomatid külvata-"Minaret""Rally""Malle"ja erivärvilisi ka mõne taime eelmise aasta seemnejääkidest,eks nädalavahetusel selgub.
  Ilusat kevadeootust!

  VastaKustuta
 2. Rannikukülm :) Meri ja lumi. Rääkisin hiljuti emaga, neil ka üle mitme aasta korralik lumekiht maas, mere ääres on seda ju harvemini. Linnad on ühtemoodi lumest lagedad. Tartu nt. Maal on kõik lumes ja kaetud ja ilmselt saaks üle pika aja ka soome kelku kasutada. Tore, et päikest on ja veebruar saabki läbi.

  Mul tomatid puha külvamata veel :) Seemned on küll olemas.

  VastaKustuta
 3. tundub, et see mereniiskus jõuab isegi meieni nende uduhelveste näol. Ma ei mäletagi nii sillerdavat õhku kui sel aastal on antud. Meie madalaim jäi -23 C juurde ja tomatitaimed ostan Järvseljalt :D

  VastaKustuta
 4. Tomatid on ju väga head, suu jookseb vett, isutab. Eelmisel kevadel kasvatasin terrassi-tomatite taimi, aga valmispandud viieliitrised potid jätsin siiski täitmata, no ei teki mul kodus kastmis-hoolt.

  VastaKustuta
 5. Jah, ongi viimane aeg, toon ka täna mulla tuppa sulama ja lähen seemnejahile. Sel kevadel tahaks toas tomateid kasvatada. :)

  VastaKustuta