neljapäev, 15. juuli 2021

Väsitav kuumus

Kuumus ja üle 25 kraadine päevatemperatuur on kestnud juba pea kuu aega. Kui peale jaanipäeva korraks läks malbemaks, siis nüüd on juba mõnda aega kolmekümne ja enama kraadine kuum tagasi ja see väsitab. Kuumakurnatus vaevab nii aeda kui aednikku. 

Sadanud on meil kaks korda - ühe korra kergelt ja teise tugevalt. See teine, mis tuli 8 juulil, oli selline purgaa, mis räsis korralikult peenardes ning murdis kastanpuul ühe suure oksa. Oli see tuul või tohutu kogus vett, mis taevast langes, või kõik kokku, kuid pärast sadu murdunud ta oli. Maa sai vähemalt kosutust. Nüüdseks on küll jälle kuivus tagasi.

Kägu on kukkunud iga päev 11. juulini. Ikka mitu setti ja mõnipäev kogu õhtu. Vanarahval oli ütlemine, et nii mitu päeva peale jaani kägu kukub, nii mitu nädalat on sügisel sooja. No nüüd kestab see soe jõuluni välja!

Kliima. Muutused.

Hemerocallis fulva
Ruuge päevaliilia/ Hemerocallis fulva
Hemerocallis fulva
Püsikupeenar/ Perennials Bed

Võiks öelda, et on liiliate aeg. Õitsevad esimesed päevaliiliad ja ja ka igasugused sibulliiliad. Minu päevaliiliad kimbutavad ikka ja jälle päevaliilia-pahksääsed, kes deformeerivad ja rikuvad õied. Esimesed õiepungad langevad pahalaste saagiks. Olen juba mitu aastat kõik kahjuritega õied ära korjanud ja hävitanud, kuid vähemaks pole neid paraku jäänud. Päevaliiliatel oli kevadel ka mingi seennakkus, mis rikkus lehti. Pitsisin pisut fungitsiidiga ja paistab, et tulid välja sellest. 

Huvitaval kombel olid topeltõielise 'Double River Wye' esimesed õied lihtsad. Nüüd on tekkinud juba ka sordiomaseid topeltõisi.

Hemerocallis 'Double River Wye'
Päevaliilia 'Double River Wye' lihtne õis hommikul/ Hemerocallis 'Double River Wye' is a double flowering day-lily. This year however, first blooms were single.
Hemerocallis 'Double River Wye'
Päevaliilia iga üksik õis elab vaid päeva ja hommikul alustanud õis on õhtuks juba teist nägu/ Blooms of day-lily last only for a single day. By the evening hours, blooms have changed their appearance. Here, 'Double River Wye'
Hemerocallis 'Orhidee'
Hemerocallis 'Orhidee', Estonian variety by Elle Ahse

Seekordne taimejutt on ka liiliatest - kirjudest liiliatest. Kirjutasin kevadel sinilillede aegu, kuidas lapsepõlves enam kui 30 aastat tagasi rajatud lillepeenrast metsaserval on sinililled laienenud suurele alale ja õitsemise ajal sinetab mitmekümne ruutmeetrine ala. Kui sinilill meie loodusliku liigina ei anna võõrale silmale märku kunagisest kultuuristatud kohast, siis teevad seda aga üks elupuu ja kirjud liiliad. Ilmselt on kirju liilia ainuke allesolev orginiaaltaim lilledest, nimetatud elupuu kõrval. 30 aasta jooksul pole kasvanud suurt puhmikut - taim õitseb ikka paari varrega igal suvel. Küll aga on liilia levinud pea sama suurele alale kui sinilill. Siiski rohkem metsa poole, puude alla. Loendasin kokku sel aastal 35 õitsvat vart. Maa on metsa all kuiv ja savine tiigist välja kaevatud pinnase tõttu, kuid ometi saab liilia idanemise ja maasse pugemisega seal hakkama. Väga vahva igal juhul!

Lilium martagon
Kirju liilia/ Lilium martagon
Lilium martagon
Kirju liilia/ Lilium martagon

Lilium martagon
Orignaaltaim taamal, paremal/ This martagon lily on the right side was planted more than 30 years ago to this spot. Flowerbed has long neglected, but the lily is still standing strong. Not only, it has spread to wide area with 35 blooming stems this year.
Lilium martagon
Järeltulijad metsa all/ Offspring from original plant
Lilium martagon
Metsaliiliad/ Forrest lilies

Lilium martagon
Lilium martagon

Lilium martagon
Lilium martagon
Lilium martagon
Kirju liilia/ Lilium martagon

Aias on aga väga kaunis madonna liilia. 

Lilium candidum
Madonna liilia / Lilium candidum

Tore et ta püsib ja jõuline on.

Lilium candidum
Lilium candidum

Neil, kel aias palju roose, on kindlasti hoopis käes roosiaeg. Meil on vaid mõned üksikud, kuid mängivad oma osa nemadki.

Rosa 'The Lark Ascending'
Rosa 'The Lark Ascending'
Grass Border
'Mõrsjaroos' kõrreliste peenras/ Rosa 'Mõrjaroos' (EST) in Grass Border
Rosa 'Sweet Pretty'
Rosa 'Happy Single Wink'
Nymphaea 'Black Princess'
Tiigis õitseb ka roos - vesiroos/ Nymphaea 'Black Princess'

Ja algamas on floksiaeg, sest ka nende seast juba esimesed õitsevad! Minu uued floksid on paljud sinised. Muidugi mitte päris sinised, kuid hommikuti ja õhtuti küllaltki sinised. Teiste siniste asjade seas. Sest ka minu pikk peenar on hetkel väga sinine! Õnneks on siiski aias ka teisi värvilaike.

Phlox paniculata 'Younique Old Blue'
Aedfloks/ Phlox paniculata 'Younique Old Blue'
Eryngium 'Big Blue'
Ogaputk/ Eryngium 'Big Blue'
Telekia speciosa
Kaunis teleekia/ Telekia speciosa
Nepeta kubanica
Naistenõgese liik/ Nepeta kubanica
Long Border
Pikk peenar/ Long Border
Long Border
Pikk peenar/ Long Border
Long Border
Pikk peenar/ Long Border
Long Border
Pikk peenar/ Long Border
Long Border
Pikk peenar/ Long Border
Long Border
Pikk peenar/ Long Border
 
Aeg on siseneda aasta kõige rikkalikumasse perioodi. 

9 kommentaari:

 1. Seda Happy Single Wink’i peab olema ka valget. Nimelt selliseid ma nägingi poogituna siin minu lähistel ukse kõrval troonimas, no tyviroosidena siis. Kaugelt paistsid väga uhked :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kindlasti on lihtõielisi valgeid roose. Aga ma mõtlen, et tüvel võiks need õied olla rikkalikumad?! Ehk siis klassikalised täidisõiega roosid?!

   Kustuta
 2. Ootan alati Sinu aiajutte ja imelisi pilte. Sinine peenar on jub nii uhke!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh! Seda on hea teada ja innustab jätkama! 🙂

   Kustuta
 3. Sellel Sinu esimesel lillemaal (ma ei tea ainsatki last, kes omale 10 aastaselt teeks lillepeenraid), mis see valge seal kirjute liiliate vahel on? Kaugelt paistab nagu orhidee, mida ta muidugi pole.

  VastaKustuta
 4. Ma armastan martagone ja suurim rõõm oli kui uude kohta kolides leidsin sireliheki alt liigi ja 2 aasta pärast uued kaks. Minu arusaamist pidi neile savi meeldib, kasvavad võimsaks ja kõrgeks. Olen sorte hankinud ja kõigiga rahul. Peaaegu lollikindlad sibullilled.

  VastaKustuta
 5. Pikk peenar on muidugi äge!

  VastaKustuta