kolmapäev, 27. märts 2019

Tuulised ajad

Kaalusin möödunud nädala teises pooles päris pikalt, kas teha üks laisk nädalavahetus linnas koos ajakirjade ja raamatutega, või siiski minna maale peenraid kraamima. Päevad polnud vahepeal kuigi soojad olnud ja lootus uusi õisi eest leida pigem väike. No aga otsustasin siiski minna. Kihk midagi leida ja avastada uut sai võitu.

Ja pettumuseks polnud põhjust! Krookusteks soojast seinast kaugemal ma polnud ilmselgelt valmis. Aga nad juba õitseid. Jah, küll varajasemad liigid-sordid, kuid siiski! Sieberi krookus ei ole kirjanduse andmeil meil kuigi stabiilne liik, siiski on nad minu aias püsinud ja tunduvad sel aastal paremad, kui mõnel varasemal aastal. Ju neile meeldis möödudnud kuum suvi.

Crocus sieberi 'Tricolor'
Sieberi krookus 'Tricolor'/ Crocus sieberi 'Tricolor'

Crocus sieberi 'Tricolor' & C. 'Yellow Mammoth'
Sieberi krookus 'Tricolor' esiplaanil, taga 'Yellow Mammoth'/ Crocuses are early this year and surprised me last weekend with open blooms. Crocus sieberi 'Tricolor' in front and 'Yellow Mammoth' in the background. 
Crocus 'Yellow Mammoth'
'Yellow Mammoth'
Crocus sieberi 'Firefly'
Crocus sieberi 'Firefly'
Colchicum szovitsii 'Tivi'
Ja siin on kompostitsioon MINU 'Tivi'ga. Esimest kevadet/ Crocuses with white Colchicum szovitsii 'Tivi', which is new in my garden.
Üks teine tore krookus on dalmaatsia krookus - Crocus tommasinianus. Mul on ainult liigi roosa vorm 'Roseus', mis püsib hästi ja laieneb. Dalmaatsia krookust kasvatatakse Euroopa aedades sageli naturaliseerunult murus, mida võiks ka meil katsetada.

Crocus tommasinianus 'Roseus'
Dalmaatsia krookus/ Crocus tommasinianus 'Roseus' is another early bloomer. Often used in grass, mine are grown as thick clumps in the flowerbed. 
Crocus tommasinianus 'Roseus'
Crocus tommasinianus 'Roseus'
Crocus tommasinianus 'Roseus'
Crocus tommasinianus 'Roseus'
Veel üks tore varajasem krookus on kuldõieline krookus. Neid on mul valgeid ja helesiniseid. Juhtus nii, et sinise 'Blue Pearl' pealseid suve lõpu poole eemaldades tulid üles ka tühjad sibulakestad. Jõudsin kurvastada, et kas tõesti kuumus ja kuivus hävitasid sibulad, sest kasvavad nad tõesti ühel kuivemal ja päikselisemal peenranukil. Aga nüüd on krookuste koht taas kaetud õitega ja tegelikkuses pole nad ikka kuhugi kadunud. Ju nad kolisid sügavamale mulda, mõnede sibulillede puhul esineb seda. Vanad sibulakestad jäid aga tühjadena mullapinna alla.

Crocus chrysanthus 'Blue Pearl'
Kuldõieline krookus - Crocus chrysanthus 'Blue Pearl' in another early species
No ja siis on hetkel muidugi aias ka päikesekillud lumekupud. Teised päikesekillud, amuuri adoonised, on sel aastal pisut pikaldasemad, nendest ehk järmgine kord.

Eranthis tubergenii 'Guinea Gold'
Aed-lumekupp 'Guinea Gold'/ Eranthis tubergenii 'Guinea Gold'
Eranthis cilicica
Kurdistani lumekupp/ Eranthis cilicica
Kahe päevaga jõudsin lõpetada peenarde pealsetest puhastamise. Seega kokku kulus tööle kaks nädalavahetust. Ainsana vajab korrastamist veel metsapeenar, kuid sellega pole kiiret. Sealsed taimed on kõik võrdlemisi hilise ärkamisega. Ladustasin lõigatud varred ja muu mudru uude kompostihunnikusse, mida tuul pidevalt laiali tahtis kanda - nii tugevad olid iilid nii laupäeval kui pühapäeval. Kuigi taevas pilvitu ja päike särav, ei lasknud tuul ilmast mõnu tunda. Kaheksa soojakraadi aga avasid lumikellukeste õied päris avali.

Galanthus Bed
Hostapeenar, lumikellukestega/ Hosta Bed with snowdrops
Galanthus Bed
Lumikellukesed/ Snowdrops
Galanthus 'Berthram Anderson'
Galanthus 'Bertram Andersnon'
Linnuelu rikastub ilmselt praegu iga päevaga, kuid pühapäevase seisuga ei olnud meil veel ei kuldnokki ega kiivitajaid. Kohale jõudsid aga metsvindid. Tihased käivad pesakaste vaatamas ja kummalisel kombel taas ka toidulaual. Veebruaris oli toidulaual vaikus, kuid nüüd on taas käijaid mitmesuguseid. Mõnel pool on nähtud juba ka konni ja liblikaid, kuid ka need on meil veel olemata. Tiik on jääst täiesti vaba, võiks konnadele olla meelt mööda küll.

11 kommentaari:

 1. Vastused
  1. On küll, kevade esimesed õied on vist alati kõige rõõmutoovamad! :)

   Kustuta
 2. Dalmaatsia krookuse pean mina endale küll soetama :) eelmine suvi meeldis kindlasti nii mõnelegi, eriti minu hüatsintidele, mida mina ei võta maa seest mitte välja. Sellised ilusad ninad tulevad, mis head õitsemist tõotavad

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, dalmaatsia krookuste seas on ka mitmeid toredaid sorte. Kinldasti-kindlasti väärt. Ja ikka peaks proovima naturaliseerimist!

   Kustuta
 3. Krookuste värvid mustal peenrataustal - pole midagi ilusamat! :) Lumikellukesed on ka väga kaunid. Vaikselt hakkab minulgi kelluke kuklas tilisema, et peab vist endale ka vähemalt ühegi sellise lumikellukese sebima.Hoolimata põuast edenes eelmise sooja suvega loodus väga eduliselt. Elupuude juurdekasv oli mullu rekordiline, kivilad lustisid rõõmust ja mesilased pole kunagi nii võimsad olnud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Krookus on tõeliselt armas taim. Et ta on nii varane, et ta on nii värviline, et ta on nii elujõuline, et ta pakub olulist varast kõhutäidet tolmeldajatele. Jne, jne, jne! Hiirtele pidi ka hästi maitsema, aga sellega ptui-ptui-ptui üle vasaku õla! :D

   Kustuta
 4. Raagi nyyd valja, mitu tuhat Sul seal lumikellukeste alla on kasvama pandud :) Kas Buratino ja Tistou on miskitpidi seotud :)
  Ara siis unusta "kasta"!! Tegelikult vaga uhke..

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Selle saaks ja võiks muidugi kokku arvestada. Ma arvan, et ehk siiski veel alla 1000. Aga kollektsioon ise on kindlasti väärt juba võib-olla paar tuhat, sest taimed on paljunenud ja iga üksiku sibula eest võiks küsida mingi summa, kuni 50£ välja.
   Buratino seost pead nüüd küll selgitama, mul ei loo hetkel üldse! :D

   Kustuta
 5. Võin kinnitada, et vesirotid armastavad krookusi, yhest peenrast on kadunud kõik u 30 sibulat lisaks mule, nt segamini pööratud tulpidele ja liiliatele.
  Väga ilus värviline kevad teil juba! Mul peale lumikellukeste veel mud ei olegi. Sinu krookusepildid on nii innustavad...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vesirotid on üldse ühed hullud tegelased, ühtviisi kahju teevad nii ilu- kui tarbeaias.
   Mõtlen sel kevadel üha enam, et krookused on kõige väärtuslikumad varased kevadlilled.

   Kustuta
 6. Nice weather, Tistou and your garden looks tidy. Good work! Here there are a lot of starlings in the city, despite on noise of traffic. Ane there are many titmice in a garden feeding in my gazebo. I love your crocuses, I think your collection got larger, didn't it? Lovely Crocus tommasinianus 'Roseus', I'd love to grow them too.

  VastaKustuta