kolmapäev, 29. november 2017

November

Ajake oh kus tõttad?

Vaatan vahel, kuidas iga aastaga jääb päevaraamatus postitusi aina vähemaks. Mitte et neid väga palju varemgi oleks olnud - täiesti mõõdukalt - aga ikkagi, aina vähem ja vähem. Kindlasti ei võta ma seda kui ebamugavat kohustust, või et muidu kuidagi huvi või ind raugenud oleks - ei ei! Arvan pigem, et kasvanud on hoopis soov olla sisukam, rafineeritum, läbimõeldum. Iga sissekanne peaks kandma mingit lugu, sellest ajas ja olust, mis parasjagu olnud. Nii mõnigi lugu on jäänud pajatamata just seetõttu, et seedid sündmusi, sead peas sõnu, kuid siis kaob salamisi aeg ja juba tulevad uued sündmused ja tegijad. Aega on vähe, alati.

Oktoobris vaatasin, et kui novembris olla heas hoos, siis saab kirjutisi eelmise aastaga veel küllalt võrreldav kogus. Aga nüüd olen seisus, kus november juba läbi ja minul pole selle kuu kohta veel ühtki sissekannet. Ega saagi öelda, et paljut sündinud oleks või teistpidi kõik olemata oleks olnud, aga nii on hetkeseis. Aias on juba tegelikult ju vaikuseaeg ja ega aednik isegi kõikse virgem pole.

Rosa 'The Lark Ascending'
Viimased roosiõied/ Last of roses
Maale olen sel kuul jõudnud kahel korral, kuu algul ja keskpaiku. Ilmad on valdavalt olnud hämarad ja vesised, välja mitte kuigi kutsuvad. Riisusin mõlemal korral pisut lehti, niipalju kui vihmasajud võimalust andsid. Kuu algul panin maha ka veel papagoitulbid. Nad on mul jõudsalt paljunenud ning seekord sai neid mulda tipitud juba ca 3 liitri jagu. Näis, kui kaua ma nendega "üles-maha" mängu mängida veel viitsin. Aga kui kevadisi pilte vaatan-meenutan, siis on see ikka tore küll.

Kuna Hortesest sai veel kopikate eest kalleid 'Mount  Everest' lauke soetatud, siis toimus sibulaistutus ka 19. novembril. Ilusad tugevad sibulad, miks nad ei peaks juurduma ja talve vastu pidama? Küll peavad. Tol viimasel korral puhastasin ka hostapeenart lehtedest ning laotasin talvekatteks lehekomposti asemele, mõeldes samal ajal sealt varakevadel tärkavatele lumikellukestele.  Ehk teisisõnu, kui oktoobris mõtlesin, et poleks viga ka pisukest pausi pidada, siis tegelikult mõtlen juba kevadele ja igatsen esimesi õisi, kuigi viimased alles kustumas...

Aster 'Little Carlow'
Aster 'Little Carlow'
Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Kukerpuu, Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Berberis thunbergii 'Aurea'
Kukerpuu, Berberis thunbergii 'Aurea'
Novembris õitseb aias tegelikult veel vaid aster 'Little Carlow'. Roos 'The Lark Ascending' õitseb vaid tinglikult, sest tegemist on vaid hilja peale jäänud ja külmast ning vihmadest räsitud õitega, mis rooside puhul on tavapärane. Värvilaike tekitavad kukerpuud. Muud lehed ja õied on juba langenud.

Parrot tulip bulbs
Papagoi tulpe sai maha pandud veel novembri algul/ Parrot tulips are dig up and replanted every year - they have increased in numbers greatly
Paratamatult jätab piskuks kahanenud päev rohkem aega tubasteks tegevusteks, sealhulgas ka lihtsalt mõtete mõlgutamiseks. Pean plaani tulevaste taimede ja peenarde osas.  Viimaste osas olen küll pigem hajevil. Juurde nagu ei tahaks, aga uusi daaliaid näiteks tahaks küll. Kuid kuhu nad siis panna?! Mõne hiirehosta võiks veel soetada. Ja kõrrelisi oleks vaja kuskil massina lahti lasta, et nende ilu mõjusam saaks. Võib-olla on see tiigiäär? Tiigis endas aga tuleb lemlest kuidagi lahti saada. Ilmselt tuleb kalad (kogred) uuesti tuua. Ah kui see kevad ikka tuleks, jube põnev oleks!

Enne tuleb aga talv üle elada ja pole seegi nii hull. Saab küpsetada suve vilju, lugeda ajakirju ja raamatuid. Olen tellinud mõned päris põnevad aiaraamatud, mis siiani pakkidestki välja võtmata. Vahel muigan endamisi, et ootavad vist pensionipõlve (minu), kuid tegelikult vääriks nad varasemat kätte võtmist. 

Roots for oven
Suve maitsed - ahjujuurikad/ Root crops for oven baking - sweet reminders of Summer
Selline siis on olnud see november - pime ja märg kuu.
Pühapäeval on 1. advent ning algab jõuluaeg.

Rosa 'The Lark Ascending'
Rosa 'The Lark Ascending'

12 kommentaari:

 1. Tuleb pattu tunnistada, et ka mina pole novembris kuigi väle blogija olnud. Mis seal ikka kirjutada kui külm kõik ära võtnud ja õueski enam eriti ei käi. Aga peale jõule võib juba hakata kevadet ootama.:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks ta nii on. Kunagi tulevikus, siis kui on palju aega ja ressursse ja võimalusi ja veel kes teab mida, siis ma ikka plaanin teha ühe talve aia. Meil on pool aastat seda jama siin ja tegelikult saab värvilise koorega puudest-põõsastest ning kuivanud kõrrelistest-seemne peadest võrratuid kooslusi luua, mida saab imetleda nii vihmas-tuules-lõrtsis kui lumes!

   Kustuta
  2. Muide nagin siin kusagil hiljuti vaikesi mini kontuupoosaid, punaseid ja kollaseid istutatud vahelduvas rytmis, puukooremultsiga kaetud peenras, ei miskit hooldamist - vist :)

   Kustuta
  3. Jah just nimelt! Sellised need Winter Garden peenrad peaksidki olema!

   Kustuta
 2. Oh jah, loen ja mõtisklen :) Ma olen tegelikult täitsa nõus, et peenraid juurde kaevata on ehk pisut liiga entusiastlik mõte. Oma aia eeskuju on selline, et kaevata enam pole kuskile, aga alati on võimalus oma eelistuste osas muutusi teha ja toime tulla olemasolevate istutusalade pinnaga.
  Kahtlemata on kukerpuud sügisesed kaunitarid. Tulpidega mässamine on tunnustust vääriv tegevus. Mina pole seda ette võtnud. Olen juurde neid ostnud, aga ikka selliseid, mis loodetavasti ei oota iga-aastast ülesvõtmist.
  Ilusat talvepuhkust ja mõtetesse lendu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul muide on kaks puhmast papagoisid seinaäärses tulbipeenras, kus ma ei ole kedagi 5 aastat liigutanud ja väga hästi peavad vastu ning õitsevad. Võib-olla polegi tegemist nii kapriisse rühmaga?!
   Peenarde osas on mul aega terve talv, ehk saab selgust! :D

   Kustuta
 3. Kevadet ootame me arvatavasti kõik. Aga minul läks seda ahjujuurikate pilti vaadates kõht igatahes tühjaks.

  VastaKustuta
 4. Ah kui ilusad ja ahvatlevad tunduvad need Sinu juurikad!!!!! Pildid on muidugi koik ilusad - piltnik juba leiab, millest pilti teha :) Loodan sydamest, et see talvine aeg aitab Sul "haududa" oma aiamotteid ja plaane. Mulle meeldiks ka, kui see tiigiaarne kuidagi kultuursemaks muutuks - oh no mitte liiga palju - ikka ansamblis metsa ja tiigiga, ehk midagi metsikumat isegi kui Su vorratud metsapeenrad. Ja tiik - huhhh, nii palju voimalusi!! Kui ikka tegijaid leiduks, eks :) :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Juurikad ongi hetkel väga maitsvad ja magusad! Ma ikka söön ja imestan, kuidas poejuurikatel seda magusust pole?!
   Eks selle tiigiäärega tule midagi teha jah. Samas vett kaugemalt vaadeldavaks nagunii ei saa, sest eks ta üks "auk" on. Aga augu kaldad võiksid küll olla paremas seisus tõesti. :)

   Kustuta
 5. Hello Tistou!
  Your garden seems to be prepared to winter. I love your dish- summer flavors, looks very tasty.
  Happy beginning of Christmas season!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thank you Nadezda! Festive season has begun and we have even some snow already! Happy Christmas season to you too!

   Kustuta