esmaspäev, 29. veebruar 2016

29. veebruar

Täna on liigaasta liigpäev ehk veebruar kahekümne üheksas. See on kahtlemata eriline päev. Kes sündinud sel päeval, saavad taaskord üle nelja aasta õiget sünnipäeva pidada. Mõtleks vaid, sa sünnid maailma, aga maailm annab sulle su enda sünni kuupäeva vaid igal neljandal aastal! Vähemalt nii on inimkond kokku leppinud.  Mul oli pinginaaber Marek, kel on sünnipäev 29. veebruaril.

Täna tööle kõndides veidike mõtisklesin sellele kuupäeva ja aja suhtelisuse üle. Kuidas on nii, et meil on kuskil aatomkellad, mis arvestavad aega tuhandik sekundi täpsusega, kuid iga neljanda aasta veebruari kuu viimasel päeval lisandub lihtsalt ajaarvamisele terve ööpäev juurde. See on 86 400 sekundit. Mis me siin veel tuhandikest räägime.

Vikerraadio hommikuprogramm püüdis isegi seda ajaarvamist seletada ja liigaastate ja päevade arvestamist lahata. Selgus, et teatud olukordades võib neid liigpäevi ka sagedamini esineda ja sealtmaalt läks minu jaoks kõik liiga keeruliseks. Jah, bussipeale jõudmiseks on vaja kella, sest see läheb kindlal ajal, kuid milleks see täpsuse tagaajamine ja lisapäevade arvestamine? Nagunii ei teata, kaua meid on olnud, või pikaks veel jäänud...

Kõigil teiselt elusolenditel on kõik palju lihtsam - tõuseb päike, tuleb tõusta, vaob päev on aeg magama heita. Ja nii need ajaratas ja eluring käivad. Saaks ise natukenegi lähemale sellele! Praegu on tore päikesega tõusta. Nagu täna.

Tubastes aedades õitsevad orhideed. Veebruar on nende kuu. Et on viimane, "laenatud" veebruari päev, siis olgu siinkohal esitletud neist kõige päikselisemad.

Yellow Moth Orchids
Kuldsed kuukingad/ Golden Moth Orchids
Phalaenopsis cv.
Minu teine kuuking, nüüd juba üle 12-13 aastat vana/ My second moth orchid, some 12-13 years old now
Dtps. Sogo Shito 'Montclair Gold Rush'
Doritaenopsis Sogo Shito 'Montclair Gold Rush'
Phalaenopsis Dragon's Gold '24K'
Phalaenopsis Dragon's Gold '24K'
Phalaenopsis 'Lea Maria Salazar'
Phalaenopsis Lea Maria Salazar 'Joy'
Phalaenopsis 'Liodoro'
Phalaenopsis 'Liodoro'
Aga nädal tagasi tehtud esimesed tomatkülvid tärkavad. Eile olid veel väiksekesed ja hädisekesed, nüüd hetkel vaatan, et poole kobedamad juba. Panin 6 seemet 'Kumato' tomatit ja 6 musta terava otsaga kirsstomatit. Mõlemad pärinevad meie hüpermaketitest. Arvasin, et 5 aastat vana, enda võetud seeme jätab ehk juba tärkamisel soovida, kuid ei midagi, kõik kuus 'Kumatot' on üleval ja neli kirssi ka. Võib-olla idanevad kaks viimastki kirssi. Niipalju neid muidugi vaja poleks olnud.

Tomatoes germinating
Päeva vanused tomatilapsed/ A Day Old Tomato Babies 
Ja nii on minu kevad ametlikult alanud. Homme on märts ja tomatikesed juba üleval. Linnilistilised raporteerivad Lääne-Eestisse ja saartele jõudnud kiivitajatest, lõokestest, õõnetuvidest ja muudest lindudest, nii et mida muud siin ongi enam arvata!

teisipäev, 23. veebruar 2016

Eesti lumikelluke Ebay oksionirallil

Jaanuaris-veebruaris ma ikka poole silmaga jälgin, mis toimub UK Ebay lumikellukeste oksjoneil. Esiti võib näha mõnd müstilist, väga haruldast sorti, ja see on ju väga põnev; vahel aga, ka ise siseneda mängu ja püüda silmapaistvalt ahvatlevat valget lillekest. See mäng ei ole nõrganärvlistele ja rahakottki peab reeglina olema toekas kui kasiinosse minejal. Mina muidugi kõrgliigas ei mängi, püüan jõukohaseid kalakesi ja kui hind sobib, ostan vahel miskit ka ära. Sel kevadel pole küll veel midagi näkanud.

Mõne taime puhul kerkib hind lausa arusaamatustesse kõrgustesse. Sel kevadel on väga populaarne sort 'Green Tear', mida juba on veidike jõutud paljundada ja pakkujaidki on mitmeid, kuid hinnad jäävad sellegi poolest 100 ja 200 naela vahele. Põnev on jälgida pakkumiste protsessi ja seda, milliseks lõplikud hinnad kujunevad. Sel nädalal oli suureks üllatuseks oksjonil aga üks meie Eesti lumikelluke - Galanthus Estonian Spirit Group. Inglasest müüja annab taime kohta järgmise kirjelduse: see rühm kollaseid lumikellukesi pärineb Eestist. Neid iseloomustab väike kasv ja helekollane toon sigimikul ning sisemistel kroonlehtedel, kahvatud hõbedased lehed. Kogu taim mõjub kummituslikult, sellest ka valitud nimi. Antud konkreetse klooni leidis Taavi Tuulik 2007 Hiiumaalt, Esikülast Kassari saarel. Taim on kompaktse kasvuga, mis nähtub ka lisatud pildilt ja joonlaualt. Täna hommikul oksjoni lõppedes kujunes taime hinnaks väärikad 191,53 inglise naela.  

Hiiu lumikelluke/ Estonian galanthus on Ebay
Hiiu kelluke Ebay oksjonil/ Estonian snowdrop on UK's Ebay auction/ Ebay kuvatõmmis
Meenus, et olin kord näinud veel ühte Eestist pärit hariliku lumikellukese teisendit oksjonil, kuid nimi oli tol midagi muud. Natuke googeldamist ja leidsingi üles - Galanthus nivalis 'Kullake'. Sort on olnud müügil Sulev Savisaare nimekirjas, kes on kirjutanud tutvustuseks järgmist: Taavi Tuuliku nr. 7 on korjatud Hiiumaalt Allika külast. Pisikeste sibulatega pisikesed taimed on kollase sigimiku ja nõrkade kollaste märkidega sisemistel õielehtedel. Seni pole teda maailmas veel müügiks pakutud (2012). Interneti andmetel on sort nüüdseks levinud vähemalt Inglismaal ja Saksamaal.

Niisiis meie jaoks kollaste ülastega kuulsaks saanud Taavi Tuulik on tegija ka galantofiilide peenekoelises maailmas oma kollaste lumikellukestega!

Lõpetuseks aga veel veidi kollaseid lumikellukesi. 2015. aastal tegi absoluutse oksionirekordi kurruline lumikelluke G. plicatus 'Golden Fleece' hämmastava 1390 £-ga.

Record
Rekordid sündimas/ Breaking records/ Ebay kuvatõmmis

Uurige hoolega oma lumikellukesi ja vanu aedu ning mine tea, võib-olla leiate ka teie tõelise kullatüki!


Summary: Estonian Snowdrop on Ebay Auction Rally

In January and February I tend to keep one eye of mine on Ebay UK snowdrop auctions. Partly because it gives a fine chance to get to know what's in vouge and trending along with galanthophiles, but also, in a lucky (and affordable) chance to acquire something to myself. I sense a growing galanthoman(iack) in me, too!

In one of the recent strolls over the active offers I discovered a snowdrop originating from Estonia, my home country. It was named Galanthus 'Estonian Spirit Group' and at the end of the auction staggering 191 pounds was offered for it. Seller described the plant as Galanthus nivalis, found from island Hiiumaa by mr Taavi Tuulik in 2007. Plant itself is small, has a pale yellow marks on inner segments of the flower and matching ovary. Overall look is ghostly, hence the name. It reminded me, that I had seen another Estonian snowdrop on Ebay years before. Little seach with Google and I learned that there is another snowdrop form Hiiumaa, also found by Taavi Tuulik - Galanthus nivalis 'Kullake'. Very similar to 'Estonian Spirit' in looks. Both plants were found from old village gardens.

With the last bit of the post I wanted to indicate how mad snowdrop mania can go. Last year an absolute price record was made when Galanthus 'Golden Fleece' gathered 1390 £! What do you think of that!?

Look around in your gardens, and who knows, you might have a piece of gold growing in your own plot!

kolmapäev, 17. veebruar 2016

Kõrreliste aastaring

Kõrrelised on ikka nii põnevad! Liikuvad, muutuvad, sahisevad - aastaringi. Tõepoolest, kui peaks tekkima soov kirjeldada selle taimerühma aastaringi, siis võib kimbatusse sattuda - kust peaks seda üldse alustama? Moel või teisel on nad alati olemas ja pildil. Mitmed liigid on igihaljad, paljud hoiavad oma vormi kuni kevadeni, uue kasvu alguseni.

Kõrrelised hakkasid mulle huvi pakkuma juba aastaid tagasi. Jälgisin kooliajal näiteks huviga, kuidas siidpöörised edenevad Tartu Ülikooli botaanikaaias. Meie aeda aga ma pikalt neid tuua ei osanud. Lihtsalt keeruline tundus neid olemasolevatesse skeemidesse lisada. Oli tunne, et nad vajavad omaette peenart ja olemist. Seda kujutlust süvendasid nähtud suured puhtakujulised kõrreliste peenrad botaanikaaedades, näiteks Londonis Kew's aga ka meie oma Tallinna Botaanikaaias. Õnneks lõpuks olen ma nüüd aru saanud, et kõrrelised on kõige naturaalsemad just kooslustena koos teiste taimedega ning neid võiks igale poole peenardesse vahele pikkida.

Kahtlustan, et sarnne lugu võib olla päris paljudega, sest miks muidu kõrrelisi nii vähe meie aedades on?!

Grass Border in August
Kõrreliste peenar suvel 2015/ Grass Border in Summer 2015
Esimene kõrreline oli meil aga päideroog 'Luteopicta' ja minu mõistes on ta meil alati olemas olnud. Oli juba vanakodu juures ja tuli kaasa ka uude, seega meiega juba ... khmm üle 35 aasta. Ta on liikunud peenrast peenrasse, alati kuskil maja seina ääres,  natuke invasiivne ja tülikas, aga muidu ju igati tore. Eriti meeldib mulle selle kõrrelise lehtede kahin tuules, juba suvel sahiseb ta meeldivalt aga veel enam talvel kuivanult.

Peale päideroogu tulid paar juus-stepirohtu püsikupeenrasse ja seinaäärsesse tulbipeenrasse 2012. aastal. Järgnes hiina siidpööris 'Morning Light' ning siis, üks aasta hiljem, võtsin juba otsustavalt ette kõrreliste peenra loomise olemas olnud püsikuteala serva. Seega on kõrreliste peenra asukad nüüd elanud kaks talve ja kaks suve. Viimasest aastast ongi loodud järgnev pildirida. Alustan aastat varakevadest.

Crcus 'Flower Record'
Igihaljas kaerand & krookus 'Flower Record'/ Helictotrichon sempervirens & Crocus 'Flower Record'
Lumesulamisest alates pääsevad koheselt mõjule igihaljad liigid, mis oma lehed ja värvi üle talve säilitanud. Minu peenras on need igihaljas kaerand, hall aruhein ja varvastarn 'Variegata'. Kõrreliste vahele võib panna varajasi sibulilli ja koos loovad nad toredaid kevadisi kooslusi. Soojema ilma saabudes alustavad kiirelt kasvu mitmed liigid ja juba hüatsintide ja tulpide ajaks on kenad lehepuhmad tekkiunud ka kastikutele ja mitmetele tarnadele. Kaua ei oota stepirohudki.

Minu kevadine püsilillepeenar on võrreldes suvise ajaga suhteliselt hõre, ning värsked kõrreliste puhmad lisavad peenrale kena täiendust.

Perennials Bed
Kõrreliste puhmad püsikupeenra tagaservas tulpide aegu/ Grasses on the back of the Perennials Bed showing sign of growth
Viimaste tulpide ajaks on kastikud sirgunud juba põlve pikkuseks. Hetk veel ja hakatakse kasvatama pähikuid kandvaid kõrsi. Sort 'Overdam' on elava valge-triibulise lehestikuga ning üks minu absoluutseid lemmikuid. Samal ajal igihaljas kaerand juba loobki päid, mis nii meeldivalt kiiguvad kevadtuules.

Tulipa 'Yellow Spring Green'
Teravaõieline kastik 'Overdam' ja tulp 'Yellow Spring Green'/ Calamagrostis x acutiflora 'Overdam' & Tulipa 'Yellow Spring Green'
Grass Border
Kevadine kõrrelistepeenar/ Grass Border in late Spring
Juuni lõpuks-juuli alguseks on püsikupeenar muutunud tundmatuseni ja niisamuti kõrrelised selle tagaservas. Kaerandi kõrred hakkavad muutuma kuldseteks ja täisõies on kastikud. Õitsevad, see tähendab kõrreliste puhul, et tolmlevad. 'Overdam'il on purpurjad pähikud aga sordil 'Waldenbuch' on need peaaegu valged. Ärganud on ka kõige hilisemad hiina siidpöörised. Õige hoo saavad nad siiski sisse alles suve teisel poolel.

Perennials Bed 2015
Kesksuvine püsikupeenrar kõrrelistega tagaplaanil/ Perennials Bed in mid-summer and grasses on the far side
Grass Border
Sama peenra kõrrelistepoolne serv/ Same border from other side
Grass Border
Kastikud ja kukesaba 'Blush' esiplaanil/ Feather reed-grasses and Lythrum 'Blush'
Grass Border
Kõrreliste peenar/ Grass Border
Kuigi ma mõtlen endiselt ka ühele puhtale kõrreliste peenrale, siis mu esimene, mis tuli nagunii püsikupeenra serva, pidi kindlasti sisaldama ka õrnu õisi sinistes, roosades ja valgetes toonides. Mulle tundub, et need kooslused on päris hästi õnnestunud. 

Grass Border
Õhulised pitsid/ Airy perennial mixes along with grasses
Lythrum salicaria 'Blush' & Perovskia 'Blue Spires'
Lythrum 'Blush', Perovskia 'Blue Spires and Miscanthus sinensis 'Variegatus' on left and 'Gracillimus' on right
Micanthus sinensis 'Variegatus'
Hiina siidpööris 'Variegatus' hommikupäikeses, kastikud tagaplaanil/ Miscanthus sinensis 'Variegatus' in the centre and feather reed-grasses behind
Nagu öeldud, on kastikud hetkel ühed favoriidid minu kõrreliste listis. Ennekõike just aastaringse hea esinemise tõttu. Teravaõielistest kastikutest domineerisid möödunud suvel sordid 'Overdam', 'Waldenbuch' ja 'Avalanche'. Juurde istutasin noori 'Karl Forrester'i ja lühikarvalise kastiku Calamagrostis brachytricha taimi. Sordid 'Overdam' ja 'Avalanche' on küllaltki sarnased, valgetriibulise lehega, kuid viimasel on lisaks veel valged kõrred, mis on hästi efektsed, kui neil on tumedam toon taustaks.

Calamagrostis acutiflora 'Avalanche'
Teravaõieline kastik 'Avalanche' liblikapeenras/ Calamagrostis x acutiflora 'Avalanche' in Bee&Butterfly Bed

Late summer layers
Lõpuks on kõik kõrred kuldsed - teravaõieline kastik 'Avalanche'/ Finally all grasses turn golden
Uusi kõrrelisi sai möödunud suvel aeda istutatud veel teisigi - keskmist väriheina, sinihelmika sorte, kolme erinevat sorti triibulisi hiina siidpööriseid ja sügisel kenasti värvi muuteva 'Kleine Silberspinne'. Vanasse suvelillepeenrasse võiks nüüd nendest kujuneda üks kollakas-rohekas kooslus, nii lehe- kui õietoonilt. Suverohelised aedhortensiad, siilkübarad 'Green Jewel' ja kõrrelised. Mul on tekkinud mingi tõmme roheliste õite järele.

Sügise poole istutasin Patagoonia sardheina, vitshirsi 'Northwind', naaskel-aruheina ning juba mõtlen uutest asjadest, et elu saaks veelgi sahisevam!

New bed with grasses
Ühe uue koosluse algus/ Start of a new bed with grasses and green blooms

Miscanthus sinensis 'Zerbinus'
Hiina siidpööris 'Zerbinus'/ Micanthus sinensis 'Zerbinus'
Echinacea 'Hope'
Keskmine värihein ja siilkübar 'Hope'/ Briza media & Echinacea 'Hope'
Sügiseks vajub päike madalamale ja hakkab heitma kuldsemaid kiiri. Samal ajal muutuvad kuldseks ka paljud kõrrelised ja oh seda kogukulda, mis siis kokku juhtuda võib. Kõrreliste istutamisel tasub alati mõelda päikse ringile aias, sest paljud hakkavad neist särama, kui päike neid tagant valgustab. Ka maksab seda meeles pidada kõrreliste osas, mis talvist aeda ilmestama jäävad.

Grass Border
Varasügis kõrreliste peenras/ Early Autumn in Grass Border
Echinacea 'Virgin'
Stipa capillata & Echinacea 'Virgin'
Echinacea 'Virgin' & Stipa capillata
Juus-stepirohi, teravaõieline kastik 'Overdam' ja siilkübar 'Virgin'
Oma täiuse saavutab minu kõrreliste peenar septembri alguseks, mil siidpöörised on jõudnud oma parimasse kasvu. Kõrreliste peenras on neid vaid kaks - 'Gracillimus' ja 'Variegata' - kuid domineerivad nad sügisel sellegi poolest.  Hea välimusega jätkavad kõik kastikud ning pead moodustab ka hiline õitseja sinihelmikas 'Variegata', peenra servas, pildil esiplaanil.

Grass Border in late September
Kõrreliste peenar septembris/ Grass Border in September 2015
Siidpööriste ilu kestab esimeste tugevamate öökülmadeni. Siis kaotavad nad oma värvi ja paari nädalaga kaotab ka enamik sorte oma lehestiku. Olen siiani eelistanud lehtdekoratiivseid sorte ja ilusaid pähikuid/pööriseid moodustavaid sorte veel polegi. Kavatsen ka neid kindlasti peenardesse miksida, sest talvel on siidpööriste härmas pead imeilusad.

Miscanthus sinensis 'Morning Light'
Miscanthus sinensis 'Morning Light'
Miscanthus sinensis 'Variegatus'
Miscanthus sinensis 'Vareigatus'
Miscanthus sinensis 'Variegatus'
Miscanthus sinensis 'Vareigatus'
Mul on ka üks potikõrreline - Argentiina pamparohi 'Pumila', mis sel sügisel esimese õievarre välja punnitas. Sellest ei kujunenud veel sellist ilusat kohevat pähikut aga ehk juba järgmisel aastal?! Pamparohi talvitub keldris.

Cortaderia selloana 'Pumila'
Argentiina pamparohi/ Cortaderia selloana 'Pumila'

Ülemöödunud sügisel külvatud ja talve alla jäetud stepirohud idanesid hästi ja kasvasid suvega jõudsasti. Sel tuleval kevadel ootavad istutamist habe-, ahtalehised- ja idastepirohud. Kuhu ja kuidas, vajab veel mõtisklemist. Eks see üks stepipeenar olema peab, kuiv ja päikseline.

Stipa grass seedlings
Stepirohtude külvid peale esimest suve/ Sowings of stipa grasses after their first summer

Ja olemegi jõudnud talve. Minu jaoks on see teine kõrreliste absoluutne kõrgaeg ja säramishetk. Kui mitmed püsikud kaotavad oma vormi või kukuvad tugevates sügistuultes ümber, siis seda ei juhtu enamiku kõrrelistega. Mainitult kaotavad hiina siidpöörised küll oma lehed, kuid seda kompenseerivad osadel sortidel kaunid pöörised. Kastikud, vitshirsid, sinihelmikad ja ka stepirohud hoiavad ilmaelementides oma vormi hästi. Rääkimata pool- ja täisigihaljastest kõrrelistest. Talv pole vaid toas istumise aeg, see on kindlasti ka aiaaaeg ja kõrrelised talvises aias on asendamatud. 

Calamagrostis x acutiflora 'Overdam'
Kõrreliste peenar talvel, kastikud 'Overdam'/ Grass Border in Winter, Calamagrostis x acutiflora 'Overdam' in centre
Winter structures
Talvekõrred/ Winter straws
Helictotrichon sempervirens
Kevade ootuses/ Waiting for new spring and growth cycle

Ja olemegi ringiga tagasi alguses. Millised mured ja rõõmud kõrrelistega kevadel ees ootamas on, veel ei tea. Kindlasti pole see talv paljudele liikidele meeltmööda olnud. Kiired üleminekud, krõbedad külmad peale pikka sooja ja sagedased sulad ning ohtrad vihmasajud on kõik asjaolud, mis edukat talvitumist ei soodusta. Ja kui ka on kadusid, siis mina alla ei anna - kõrrelised väärivad enam katsetamist ja kasvatamist!

pühapäev, 14. veebruar 2016

Sitsikleit

Sitsikleit-sitsikleit-sitsikleit laulis täna hommikul üks tihane ühes Hara küla aias. Laulis pikalt ja korduvalt. Veel pärastlõunalgi kuulutas ta oma laulusõnu. On veebruari keskpunkt. Sajab vesist lörtsi, terve päeva. Sadanud on üldse palju, peamiselt vihma, vahel sekka valget, viimast peamiselt öösiti, et siis hommikul ärkajaid ja aknast väljavaatajaid üllatada. Sadanud on nii palju, et Soomaal on viies aastaaeg. See muidu kevadine nähe olla nüüd üha sagedasem kesktalve. Ja Tuhala Nõiakaev hakkas keema.

Kuigi lauljaks oli rasvatihane, jäi pildile hoopis sinitihane. Käis ja keksis viirpuupõõsas, kesk vihmast pärlendavaid oksi.

Parus caeruleus
Sinitihane karvase viirpuu põõsas/ Blue tit on crataegus on Valentine's Day
Tegime väikese jalutuskäigu Lohja järve äärde. Järv oli jääs, aga peale minna enam ei kannatanud, servadest oli liialt laht. Mets tilkus, vette ja krae vahele, aga ilus oli ikka! Paar kitse olid jätnud oma jäljed metsateele ning rohelised pohlavarred turritasid värskelt sadanud öisest lumekirmest.

Lohja stream
Piisad vees/ Raindrops in water
Lohja stream
Lohja oja/ Lohja stream
Üks ilmatark ütles sel nädalal, et linnud on vakka ja ega see talv niipea veel otsa saa. Jõuab tagasi tulla ja aprilli lõppugi välja vedada. Tänased sitsikleidilauljad olid aga südikamad kui varasemad ja oleks justkui kindlail häälil kevadet kuulutanud. Ilm polnudki asi, vaevalt plussis, hall ja lörtsine, kuid miski pani neil rinna rõkkama. Aga eks me näe, kuidas kõik edeneb ja kuhu poole liigub.

Crataegus submollis
Pärlendav karvane viirpuu/ Crataegus submollis
Lichen
Samblik/ Lichen
Parus caeruleus
Kevadekuulutaja/ Spring Singer

Aiasõpradele kaunist sõbrapäeva!

laupäev, 6. veebruar 2016

Pehme küünlakuu algus

Vihm, lörts, lumi, lörts, vihm, lörts, lumi on läinud see veebruari esimene nädal. Nädala esimesed päevad vihmas tundusid juba kevadised ja tihastelgi lõi see "sitsikleidi" valla. Kesknädalast on aga ööd olnud miinuspoolel ja sademed tulnud lumena. Kerge lumi sadas ka ööl vastu reedet ja see tervitas mind maale jõudes. Kaks-kolm sentimeetrit, mitte rohkem, aga loob siiski talvisema meeleolu.

Vaatasin aias ringi, aga mingeid uudiseid sealt ei paista. Ei peakski, ja ei tohikski. On ikkagi alles talve keskpaik. Jaanuari viimasel nädalal sulas lumi meil täiesti ära, seega seinaäärsed on jälle paljad. Õnneks krõbedaid miinuseid hetkel ei ennustata ja olukord mind ei heiduta. Välja sulanud mägisibulad on kenakesed ja loovad kõige värvilisemaid laike aias. Nad on ikka nii toredad!

Sempervivum Bed
Mägisibulapeenar/ Sempervivum Bed with light snow
Sempervivum Bed
Kirkaimad talvetoonid aias/ Most colourful part of my garden on first week of February
Metsapeenras on seevastu vaikne rahu. Kui oli veel sula ja lumi läinud, piilusin pisut lähemalt ka lumeroose ja nende pungi katva lehekihi all. Ninakesed on olemas, kuid alles tagasihoidlikud. Vaid mustadel lumeroosidel olid ka esimesed õiealgmed näha. Sättisin katvad puulehed tagasi - las ootavad vaikselt oma õiget aega. Täna oli neil lisaks väike lumekate peal.

Woodland Bed
Lumeroosid metsapeenras/ Hellebores in my Woodland Bed

Päev näitas täna pisut päikest ja see tegi olemise rõõmsamaks. Tuul krõbistas kuivanud floksilehtedes ja kõigutas kastikute sihvakaid kõrsi. Nad on ikka ühed kõige vahvamad kõrrelised üldse, panustades aiailusse terve aastaringi. Kõrreliste aastaringist endast aga järgmine kord pikemalt.

Pärastlõunal sai kõik see ilu otsa ja hakkas sadama peenikest lund. Pikapeale peaks see vihmaks üle minema ja homme võib jälle olla 5 kraadi sooja. Selline pool-Iiritalv meil siis taas tagasi. Taimed selle üle ilmselt ei rõõmusta. Huvitaval kombel õnneks nad ei ole sooja peale ka ruttama hakanud. Küll nad ikka teavad! Ruttab vaid keldrisse tõstetud poti-buddleja 'Nanho Blue', kes oli ühtäkki nädalaga lehte läinud. Temal oleks küll justkui tali otsa saanud.

Grass Border
Kõrreliste peenar koos seemnepeadega/ Grass border with perennial seedheads
Telekia speciosa
Teleekia seemnepead/ Seedheads of Telekia speciosa
Kui nüüd toa poole kiigata, siis paistab hoopis teistsugusem, rohelisem ja õitsvam maailm. Õied on avanud väga kaugelt tulnud kingitus - Dendrobium kingianum. Liiginimes ma päris kindel ei ole, kuid arvan nii olevat. Taim ise on toodud Austraaliast kallite sõprade poolt. Aitäh-aitäh toojatele! Sündmus ise aga räägib talviste orhideede õitsemisaja saabumisest. Hmm, kas see aasta TBA-s orhideenäitust ka saab?!

Indoor Gardens
Samal ajal, klaasi taga, sees pool/ Indoor gardens behind the glasses
Dendrobium kingianum
Teistpoolt vaadatuna/ A view from the other side
Dendrobium kingianum
Kingitus Austraaliast/ Dendrobium kingianum brought from Australia
Dendrobium kingianum
Dendrobium kingianum

Saun nüüd õhtul, lumeinglid ja vihisev tuul korstnas, kuum pärnaõietee ja porgandikook sinna kõrva - veebruar on mõnus!