pühapäev, 15. november 2015

Borneo tähed - Stars of Borneo

Selle aasta üheks tunnuseks on nihkes aastaajad. Nagu oli suvi hiline, nii venis ka helge sügis pea novembrisse välja. Taimed on käitunud vastavalt oludele ja kuigi siseruumides on tingimused stabiilsed, siis teatavat nihet võis täheldada ka tubastes aedades.

Kuukingade liigid jagunevad laias laastus suvisteks ja talvisteks õitsejateks. Suvised õitsejad Phalaenopsis bellina ja Phalaenopsis violacea avasid sel aastal oma esimesed õied aga alles augustis ja õisi on väikeste vahedega jagunud siiani. See on kindlasti ebatavaliselt hiline aeg nendele kaunitele ja tugevalt lõhnavatele tähekestele.

Phalaenopsis plants
Phalaenopsis violacea esiplaanil ja kolm P. bellinat tema ümber/ Phalaenopsis violacea in front and tree P. bellinas surrounding it
Need kaks üksteisele väga lähedast liiki pärinevad Kagu-Aasia troopikast. Bellinad kasvavad Borneo saarel ja violacead Malaisia poolsaarel ja Sumatra saarel. Epifüütsete taimedena kasvavad nad kõrgel puude võrades, nautides troopika niisket ja sooja õhku. On suisa uskumatu, et nii kaugel kodust ja oma loomulikust keskkonnast suudavad nad sellegi poolest igal suvel õitseda ja täita mu hommikud magusa lõhnaga.

Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis violacea
Phalaenopsis violacea
Loomulikult on ka mõlemad kuukingaliigid aluseks paljudele liikidevahelistele hübriididele ning mõnedel puhkudel ka kaugeteks esivanemateks tänapäevastele keerukatele aretistele. Üks tavaline kohvilaua kuuking võib olla kümnete ja kümnete järjestikuste ristamiste tulemus. Violacea kuukingal on aga põhiliigile lähedane üks kaunis hübriid, teise põlvkonna sinine Doritaenopsis 'Purple Martin', mis õitseb ka minu aknalaual. Toon selgituseks tema sugupuu, mis on lühike. 

1. Generatsioon Phal. violacea x Phal. pulcherrima = Doritaenopsis 'Kenneth Schubert'
2. Generatsioon Doritaenopsis 'Kenneth Schubert' x Phal. violacea = Doritaenopsis 'Purple Martin'

Niisiis on 'Purple Martin'is 3/4 Phal. violaceat ja 1/4 Phal. pulcherrimat. Sellist ristamist saab alati korrata, kuid tulemus oleks alati erinev, mistõttu antakse hübriidi nimele veel lisaks sordi nimesid, et siis väärtuslikeamid juba edasi vegetatiivselt paljundada. Minu Purple Martin hübriidi sordinimi on 'KS'. Nii lihtne või keeruline siis ongi!

Doritaenopsis Purple Martin 'KS'
Doritaenopsis Purple Martin 'KS'
 
Doritaenopsis Purple Martin 'KS'
Dtps. Purple Martin 'KS'

Võrreldes meile tuntud kuukingadega on antud liigid väikesed ja õisigi on neil napilt. Korraga on avatud tavaliselt vaid üks õis. Selle vähesuse kompenseerivad nad aga see-eest tugeva magusa lõhnaga, mis on eriti intensiivne hommikuses päikesepaistes. Õie eluiga on umbes kuu ja närbumisajaks avaneb juba uus õis. Aastas on ühe hooajaga umbes 3-4 õit.

Talvised kuukingad kasvatavad aga õievarsi ja varsti võib kirjutada ka neist!


Summary: Stars of Borneo

This year seasons seem to be in little shift. Summer was late and mild autumn also lasted well into November. Plants in garden adapted conditions as they were, and even though indoor environment is stable, my summer blooming orchids were late this year too.

Phalaenopsis orchids divide into two groups in general - summer blooming and winter blooming types. Among others, summer blooming group include Phalaenopsis bellina and Phalaenopsis violacea. Usually they open first flowers in June but this year it happened in August. With little breaks, blooming has continued on until this point, never so late before. It is quite exceptional for these starry flowered and strong scented beauties.

These two closely related species are spread in far South-East of Asia. Phalaenopsis bellina can be found on Borneo Island and Phalaenopsis violacea on Sumatra Island and peninsula of Malaysia. It is so surprising how these little tropical creatures can thrive so far away from their homes, in rather dry aired indoor rooms. However, they have put on a good show every summer!

Phalaenopsis plants
Phalaenopsis bellina & Phalaenopsis violacea on right side
Both species are parents for many primary hybrids and more complicated breeds. Both are very important in so called novelty phalaenopsis strains. I have one very beautiful hybrid that is close to primary - the second generation P. violacea hybrid Dtps. 'Purple Martin'. It has wonderful blue colour, very rare among phalaenopsis family and it also has heritage nice sweet scent from violacea parent.

20 kommentaari:

 1. OSSA POISS, oh ja ah, kust selliseid iludusi saadakse ? :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oh, need on kaugetelt maadelt pärit. Saksa kaudu tellitud, kuid pärinevad nad kõik ilmselt Taiwanist ja mujalt sealt kandist.

   Kustuta
 2. Imeilus see Martin :) Mida Sa sood, et nii targaks oled saanud.... Hea lugemine :)

  VastaKustuta
 3. See sinine iludus on imekaunis ka üheainsa õiega

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, ma olen täiesti nõus. Õnneks on 'Purple Martin' pärinud oma teiselt vanemalt Phalaenopsis pulcherrimalt pisut õierohkust ja nii on temal tavaliselt õisi korraga avatud rohkem kui üks, nii 4-6 tavaliselt.

   Kustuta
 4. Ahh, need sinised ja violetsed õied on võrratud. Jah, kuukingad on äärmiselt leplikud, hea, et neid nüüd meil võimalus ka muretseda on.
  Mina ei arva, et aastaajad nihkes on, nad on vastupidi kalendri selgeks saanud ja saabuvad täpselt neile ettenähtud kuupäeval :D. Talveni ju ongi veel pisut üle kuu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, mul olid meeles Sinu sõnad selle nihkumise suhtes, et kõik on nüüd õigemas paigas. Ja nii ongi!

   Kustuta
 5. Oo, lõhnavad kuukingad, väga eksootiline lilleriiul.:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pisut tagasihoidlikumalt lõhnavaid muide leiab ka standardite seast. Tasub nuusutada päikese käes olevaid kollaseid kuukingi. Nad on valdavalt Phalaenopsis amboinensisest aretatud ja temagi on tugevalõhnaline.

   Kustuta
 6. Nii armsakesed. :) rõõmukillud.

  VastaKustuta
 7. Looking again at those beauties, I feel sparked by interest to see the environment - Borneo... And I know, You would make up an excellent Guide :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Yes, yes and YESS! Me too! So one day we're gonna pack our bags and... GO!

   Kustuta
  2. So, I have to EAT HEALTHY :) in order to get to the travelling.... Oh dear, difficult!

   Kustuta
 8. Küll on kaunid! Kahju ainult, et foto lõhna edasi ei anna. Ja lugemine oli ka huvitav!

  VastaKustuta
 9. Nii numpsikud! Mul polnud aimugi,et orhideed ka lõhnavad!

  VastaKustuta