neljapäev, 20. juuni 2024

Kevade viimane

Kevad, mis on olnud kui pool suve. Siiki kevad, oma tõusude ja mõõnadega, soojade ja külmadega, tuule ja päikesega - ikka mitmekesiselt, nagu meie laiuskraadile (muutuva kliimaga?) kohane. Aga jah, oli mis ta oli, saab ta tänasega läbi. Juba vähema kui tunni pärast (23.50) algab ametlikult suvi. Saagu ta soe ja vihmasabinatega, soodne taimedele ja aiale - on ju olnud viimased ajad katsumusterohked. 

Väga soe, kuiv ja päikeseline mai on meelitanud paljud taimed tavapärasest varem õitsema. Pojengide puhul on täheldatud, et sel aastal õitsevad nii varased kui hilised sordid korraga. Ja tõepoolest - meie aia nn jaanipojeng 'Bartzella' läks õide samal ajal valgeõieliste pojengisortidega, ehk siis tavalisest varem. Esmakordselt õitseb ema istutatatud 'Green Lotus'. Omamoodi imelik, aga ilus ikka!

Paeonia lactiflora 'Green Lotus'
Valgeõieline pojeng/ Paeonia lactiflora 'Green Lotus'

Olen aias paari pojengi püüdnud ümber istutada. See on õnnestunud selles mõttes, et taim on saanud uude asukohta, kuid mitte vanast asukohast ära. Vana-vanaema heleroosa pojeng oli mitukümmend aastat ühel kohal kasvanud ja naatidesse jäänud. Õitsemine oli ka justkui vähesemaks jäänud. Mõeldud-tehtud, istutasin ümber. Ka naadid said välja kaevatud ning asemele hostapeenar koos lumikellukestega rajatud. Paari aastaga tuli pojeng uuesti välja, sealjuures läbi 'Golden Waffles' hostapõõsa. Nüüd on ta võimsam, kui vana taim oligi. Vana ise on ka kõbus uues asukohas. 

Paeonia lactiflora cv
Roosa pojeng esiemadelt/ Pink peony from the garden of my grand-grandmother
Paeonia lactiflora cv
Valge sort oma tavapärases õierohkuses/ Profusely blooming white variety of Paeonia lactiflora

Sama lugu juhtus pojengiga 'Coral Charm'. Kaks aastat tagasi augustis otsustasin ta ümber istutada valgemasse kohta, kuna aiapeenras oli ta pisut ploomipuude varju jäänud ning suur 'Liberty' hosta rõhus ka peale. Tundus, et sain ta kenasti tervelt kätte, kuna taim polnud veel vana. Vanale asukohale istutasin loomulikult uued taimed. Eelmine suvi oli rahu. Ümber istutatud taim kohanes kenasti, vanal asukohal õilmitsesid uued taimed. Sel aastal aga tärkas vanas asukohas kolm võrset ja kahel neist on õis peal! No nagu polekski ümber istutanud.

Paeonia 'Coral Charm'
Paeonia 'Coral Charm'

Kokkuvõte ehk siis selline, et pojenge on keeruline ümber istutada, Nagu mitmeid teisigi taimi - näiteks flokse (aga ka mitut metssalveid olen ma püüdnud mitmel korral ümber tõsta, kuid edutult) - sest nad lihtsalt tärkavad uuesti ja uuesti samast asukohast, peaaegu ei millestki.

Paeonia x itoh 'Bartzella'
Paeonia x itoh 'Bartzella' is early this year
June Garden
Kogemata on 'Bartzella' pojenge meie aias juba kolm/ There are already three 'Bartzella' plants in our garden, partly as mistakes/ switched label plants. 

Varajased on sel aastal ka lühterpriimulad. Muidu on nad ikka sellised juuli alguse õitsejad. Mulle meeldib, et nad end meil hästi tunnevad ja edenevad. Nüüd püüan kuhugi sobivasse aianurka ka jaapani priimulad edenema saada. Need on ka väga toredad. See oli vist üks 'Gardens Illustrated' ajakirja pilt, mis mõjutas, kus roosamannaseid jaapani priimulaid oli üks õunaaed täis. Vägev vaatepilt oli! 

Candelabra primulas
Lühterpriimulad/ Candelabra primulas are early this year too
Candelabra primulas
Primula x bulleesiana

Niitmisest kirjutasin ma mõned postitused tagasi, et kui keeruliseks see muutub, kui püüad mingeid taimi säästa. No orhedeesid lihtsalt ei ole võimalik maha niita. Nii on meil paraadmurus paari ruutmeetrine balti sõrmkäpa kaitseala ja laialehised neiuvaibad tärkavad hajusalt pea kõikjal juba. Sõrmkäpad ongi nüüd õitsema jõudnud. Esmased saabujad ja ka esimesed nende seemikud. 

Dactylorhiza baltica in Grass
Balti sõrmkäpad murus/ Naturally introduced orchids in our lawn
Orchids in grass
Dactylorhiza baltica
Epipactis helleborine
Laialehine neiuvaip/ Epipactis helleborine

Veel jaanieelseid õisi ja taimi...

Eupatorium fistulosum
Torujaõieline vesikanep on kõige viimane tärkaja (kuskil mai keskel), kuid kõige kiirem kasvaja. Juba üle põlve/ Eupatorium fistulosum is the last plant to emerge from the ground in our garden (in mid May), but one of the fastest in growth! Above the knee height already! 
Philadelphus coronarius
Klassikaline jaaniaegne õitseja/ Philadelphus coronarius is a classic Mid Summer bloomer
Long Border
Pika peenra esimesed esinevad jätkuvalt tugevalt/ First bloomers of Long Border are going still strong

Ja meil on veel üks esmakordne õitseja. Neli aastat tagasi sai istutatud väikse vitsakesena roosa robiinia Hiiumaalt. Nüüd on tal esimesed õied! Väga lõunamaine!

Robinia pseudoacacia cv
Robinia pseudoacacia cv. planted four years ago bearing its first pink flovers
Robinia pseudoacacia cv
Robinia pseudoacacia cv.
Robinia pseudoacacia cv
Robinia pseudoacacia cv.
Robinia pseudoacacia cv
Robinia pseudoacacia cv.

Ilusat pööripäeva ja kesksuve kõigile!

3 kommentaari:

 1. Sul on loodusliku lilleniidu lapike sündimas. Puudu on vaid kurekellad, peetrilehed, madarad, suureõielised kellukad, kassisabad, jumikad, lupiinid, üheksavägised jne. Peetrilehte võin kohe ulatada, isegi mitu taime on.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Peetrileht möllab mul peenardes! Küllap ta murrab ka sealt varsti välja - või siis mitte. Kirjutasin kord postituse sellest, kuidas ma väga peetrilehte ihalesin, seemneid tellisin ja taimi kasvatasin ning siis neid ka suhteliselt kodu lähedalt metsast leidsin ning siis tuli kõige lõpuks välja, et kraav, millega mu aed piirneb, on peetrilehte täis! :D

   Kustuta
 2. Lühterpriimulad on imeilusad, Miks mul ainsamatki pole on suur mõistatus. Robiiniaga on nüüd küll sedasi, et ilus ja puha aga kui ma leidsin 30 m temast kaugemal võsusid sai minu mõõt täis ja viskasin aiast välja. Päris mitu aastat tagasi. Aga ikka veel tuleb. See nagu pojengki mida ongi võimatu vanast kohast ära saada.

  VastaKustuta