teisipäev, 23. aprill 2024

Aprilli ilma virr-varr

Tere tali! Viimase nelja päeva jooksul on juba kolm korda tugevalt lund sadanud. Möödunud laupäeva hommikul oli maa valge Põhja-Eestis ja Tallinnas. Maale sõites sai selgeks meeldiv tõsiasi - et lumi sinna ei olnud jõudnud. Laupäev oli lihtsalt jahe ja mittemeeldiv ilm. Pühapäeva päike aga tõstis meie lõunakaarde avanevas metsaservas temperatuuri lausa +10 kraadi kanti ning see oli meeldiv. Kõik ilus aga möödus esmaspäeva hommikuks, mil kogu maailm oli valgeks muutunud. Või siis valge-halliks, sest taevas oli väga hall ning sealt piserdas alla juba uduvihmaks üle minevaid sademeid. 

Täna hommikuks oli Tallinna südalinnas suisa 15 cm uut lund sadanud! Nii võib unustada, et üldse on kevad. Rohelust ei paistnud enam kusagilt.

Pühapäevane ilus päev aga algas päris tugeva öökülmaga, 3 ja 4 miinuskraadi vahele. Panin mõnele tärkavale jalglehele (Podophyllum) tühja lillepoti katteks, murtudsüdamele samuti. Püsikupeenras olev taim on kuidagi lagedamal ja kipub hiliskülmadest pihtsa saama. Vaatamata potikattele, kõrv-naistesõnajalg kaotas oma vasttärkavad lehed. Ehk on tal jõudu uued kasvatada. Noor ja sügisel istutatud taim alles.

Chionodoxa cv.
Öökülmane hommik/ Frost on Chionodoxa cv.
Hard Frost
Külmas taimed/ Freezing Plants

Pühapäevane päev oli aga soe ja meeldiv. Kirjud liblikad ja kimalased tulid välja. Huvitaval kombel on sel kevadel väga vähe kollaseid liblikaid. Korra neid päris esimeste soojade ilmadega näha oli, kuid ei enam. Kevadlindudest jõudis kohale üks meie püsiaialindudest - must-kärbsenäpp. Tegemist on putuktoidulise linnukesega, kes ei saagi enne tulla, kui päevasoe stabiilseks muutunud. No nüüd sai ta aga siis sellise üllatuse osaliseks. Eile olid seinaääred linde täis - peamiselt erinevad rästaliigid ja vindid, samuti punarinnad. Punarinnad tükkisid ka kuurialustesse sisse. Huvitav asjaolu, mis on tuttav juba lapsepõlvest. Isa tõi kord lõokesetalvel majaehituselt punarinna koju ja ta oli nädalapäevad meil kasvuhoones, kuni lumi lõpuks sulas. Vaene lind oli majakarpi varjule pugenud. 

Kuigi lindude talvise söötimise olin ma juba lõpetanud, siis nüüd panin siiski ka väheke pruukosti välja.

Tagasi siis pühapäeva...

Hepatica nobilis
Roosa sinilill/ Hepatica nobilis pink form (semi maiden)
Hepatica nobilis
Roosa sinilill/ Hepatica nobilis pink form
Hepatica nobilis
Roosa sinilill/ Hepatica nobilis pink form (maiden)

Sinililled on vaatamata vahepealsetele soojapahvakatele väga hästi vastu pidanud ja pikalt-pikalt õitsenud. Tõesõna, jätsin päriselt möödunud esmaspäeval 'Ballardii' õitega hüvasti, et kohtume järgmisel kevadel, aga kuna nädal oli nii jahe, siis polnud õitega midagi juhtunud. Seega kolm nädalat ilusat õitsemist temalt!

Spring Bed
Keskmine sinilill 'Ballardii' kevadpeenras/ Hepatica x media 'Ballardii' is going strong for third week in a row
_4210983
Kevadpeenar/ Spring Bed

Mis kasvab ja õitseb kevadpeenras suvel? Vihjeid annab peenar ise, kuigi vihjed jäävad kirgaste õite vahel küllalt märkamatuks. Mais jätkavad õite ilu mõned tulbisordid, brunnera ja kopsurohi 'Blue Ensign' ning tema seemikud. Juuni lõpus puhkevad heleroosa ja valge pojeng. Kõrguma hakkab hiina siidpööris 'Variegata' ning mitmed suured hostad, nende seas suurim 'Sum and Substance'. Suve teises pooles puhkeb õide võrratu aed-hortensia 'White Diamonds'. Kokkuvõttes muutub peenar võrreldes kevadisega kõrgeks ja lopsakaks. Kuni tuleb külm ja taandab kõik taas madalamaks. 

Spring Beds
Kevadpeenar kevadel/ Spring Bed in Spring
Spring Bed in Summer (2021)
Kevadpeenar suvel/ Spring Bed in Summer (2021)
Spring Bed
Kevadpeenar kevadel/ Spring Bed in Spring
Garden View
Kevadpeenar hilissuvel/ Spring Bed in Late Summer (2021)
Spring Bed
Kevadpeenar 2024/ Spring Bed
Spring Bed
Kevadpeenar 2024/ Spring Bed
Hacquetia epipactis
Imeline pisiputk/ Magnificent Hacquetia epipactis
Lumikellukeste hooaeg ei olnud lühike, kuid see lõppes väga vara ja väga järsult. Ma ei mäleta oma kogemusest nii varast hooaja lõppu. Suurema osa õisi kustutas suvesoe 10. aprill. Käesolevasse hetke on välja venitanud vaid kõige hilisemad sordid ning nende välimuseski on juba tugevaid väsimuse märke. 'E.A. Bowls' on suursugune alati.
Galanthus plicatus 'E.A Bowles'
Kurruline lumikelluke/ Galanthus plicatus 'E.A. Bowles' is always one of the latest to bloom among snowdrops. 
Väga sarnane lumikellukestele paistab siberi siniliilia valge vorm 'Alba'. No kas pole mitte?!
Scilla sibirica 'Alba'
Scilla siberica 'Alba' 
Pühapäeval õitsesid ka kõik kauni tulbi vormid/sorid ning mõned teisedki botaanilised tulbid. Kuigi polnud väga soe, siis mõned avasid oma õied kenasti. 
Tulipa humilis 'Helena'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Helena'
Tulipa humilis 'Liliput'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Liliput'
Tulipa humilis 'Yellow Base'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Yellow Base'
Tulipa humilis 'Persian Pearl'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis 'Persian Pearl'
Tulipa tarda
Hilistulp/ Tulipa tarda
Alustavad juba ka esimesed idahüatsindid ning kobarhüatsindidki on osaliselt õies. Viimastest mulle meeldivad sellised, mis ei paljune arutult (seemnetega) ja hoiavad oma lehepuhkmikud kompaktsena. Paraku on mul ka teisi, mis taktitundetult paljunenud kogu tulbipeenrasse. Välja neid sealt ma ilmselt ei saagi.
No nii on siis. 
Hyacinthus orientalis 'Delft Blue'
Esimene idahüatsint/ First Hyacinthus orientalis 'Delft Blue'
Muscari 'Sky Blue'
Kobarhüatsint/ Muscari 'Sky Blue'
Sulevi koerahamba soetasin mõned aastad tagasi. Istutasin kõik ostetud sibulad ühte punti, aga paraku on nad kõik veidi erineva tärkamise ja õitsemisega. Üks taim on eriti varajane ja juba õitsemise lõpetanud, mitmed on hetkel täisõies ja osad alles tärkavad. Ei tea, kas peaks nad ära sorteerima ja eraldi istutama?!
_4210986
Sulevi koerahammas/ Erythronium sulevii
_4210966
Erythronium sulevii
Erythronium sulevii
Erythronium sulevii
Siberi koerahambal näib olema ka palju erinevaid vorme, mis erinevad nii õievärvi kui õitsemise aja poolest. Eelmisel sügisel saadud Kiseljovi vormi üks sibul osutus kollasepõhjaliseks vormiks, mida mul siiani polnud. Väga rahul selle juhtumi üle!
Erythronium sibiricum
Siberi koerahammas/ Erythronium sibiricum
Erythronium sibiricum
Siberi koerahammas/ Erythronium sibiricum
Trilliumid ka loovad ja nad on ühed järgmistest särajatest!
Trillium cv.
Kolmiklill/ Trillium cv.
Ja nüüd jõuame eilsesse hommikusse. See esimene pilk aknast välja ehmatas ikka päriselt, sest olin ennustuse järgi oodanud öö läbi kestvat vihma, see aga oli tulnud hoopis lumena. Sulas küll päeva jooksul jõudsalt vähemaks, kuid oli järel teist veel õhtulgi. Täna hommikul oli Tallinna südalinnas uus paks lumi.

Spring Snow
Lumes aed/ Garden in snow on 22nd of April 
Spring Snow
Hyacinthus orientalis 'Delft Blue' 
Spring Snow
Ruuge päevaliilia/ Hemerocallis fulva
Spring Snow
Karusmari/ Ribes uva-crispa
Spring Snow
Kevadlumi/ Spring Snow
Spring Snow
Kevadlumi - lai räästas kaitseb seinaäärset peenart/Spring Snow
Spring Snow
Sulevi koerahammas/ Erythronium sulevii
Spring Snow
Lumikellukesed/ Snowdrops
Spring Snow
Aed lumes/ Garden in Snow
Tallinn in snow
Tallinn, Viru, 23.04.2024/ Tallinn in snow on April 23rd 
Aga kui uskuda ennustusi-prognoose, siis kevadsoe hakkab tulema sellenädala lõpust! Ootan!

teisipäev, 16. aprill 2024

Suvesoe pole kevadlilledele!

Jätsin aia ja kevadlilled möödunud teisipäeva hommikul maha lootuses, et kui reedel naasen, siis saan veel nende ilu nautida ja parimaid pildistada. Reedel naastes aga leidsin, et enamjagu neist oli õitsemise lõpetanud - lumikellukesed, lumekupud, esimesed koerahambadki. Ka sinililled olid oma parima juba minetanud. See oli siis kevadsoe teisipäev ja suvesoe kolmapäev (10.04 Võrus 25,6 kraadi sooja, meie aias ilmselt u 22-23 kraadi samal ajal), mis õitsetasid õied kiiräkäigul. 

Kogen ja mõistan üha uuesti ja uuesti, et Eesti (muutuv?) kevadilm ei soosi tegelikult varajasi tärkajaid ja esimesi õisi. Kui kesk- ja lääne-euroopas õitsevad need taimd jaanuaris-veebruaris, siis seal pole kunagi selliseid temperatuure kui meil siin aprills. Sealne kevad on varajane, jahe ja väga pikk, siin pigem hiline (aga nihkub varajasuse poole) ja on hästi kiire ja intensiivne. Tänavune temperatuuride virr-varr pole kindlasti soodne ja väga soojad temperatuurid on liikvele ärgitanud ka hiliseid taimi, keda nüüd öökülmad võivad ohustada. Oh mu väiksed vaesed jalglehed, pidage vastu! Ei ole lihtne aia ja aednike elu siin maanurgas!

Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis

Sinililli kasvab mul nüüd igal pool ümber maja. Ja seemikuid tekib absoluutselt igale poole - peenardesse, puude alla, murusse, sillutise vahedesse ning kuhu iganes. Püüan neid säästa ja säilitada, kuhu iganes nad tekkinud on. Alates sellest kevadest jõudis neist juba väga palju ka õitsemiseni. Tore on vaadata, kuidas kuskile tekivad roosad, kuskile sinised. No ikka need esimesed, mida ma ise meie metsast ja pargist aeda toonud olen. Kas ja kunas ka välismaised sinililled siin levima hakkavad, näitab aeg. Aga oleks tore ju seegi! Mul nii vahvaid lehtdekoratiivseid sinililli nüüd ka. 

Spring Bed
Kevadpeenar/ Spring Border
Spring Bed
Kevadpeenar/ Spring Border
Chionodoxa cv.
Kevadpeenar/ Spring Border
Hepatica x media 'Ballardii' & Hepatica nobilis
Hepatica x media 'Ballardii' & Heparica nobilis
Hepatica nobilis
Hepatica nobilis maiden form, purple
Hepatica nobilis
Hepatica nobilis maiden form, dark blue
Hepatica nobilis
Hepatica nobilis maiden form, blue
Hepatica nobilis
Hepatica nobilis maiden form, blue
Spring Bed
Kevadpeenar/ Spring Bed
Hepatica x media 'Ballardii' & Hepatica nobilis
Kõige väiksemad ja kõige suuremad/ Midget & Giant 
Hepatica x media 'Ballardii'
Keskmine sinilill/ Hepatica x media 'Ballardii'
Spring Bed
Kevadpeenar/ Spring Bed
Spring Bed & Galanthus 'Amy Doncaster'
Hilised lumikellukesed/ Late snowdrops - Galanthus 'Amy Doncaster'
Spring Bed
Kevadpeenar/ Spring Bed

Minu parimad kirgaslilled pärinevad siit samast lähedalt, ühest maha jäetud aiast. See aed on kohe mõisa kõrval ja majagi mõisa ajast. Võib-olla kasvasid kunagi need kirgaslilled mõisaaias ja siis sattus sibulake ka mõistöölise aeda... ja nüüd on selline ilus tihe taevasinine punt ka minu aias. Suurimad õied, parim sinine värv. Mõnest sibulast on kasvanud tihe puhmas. Mida ühelt sibullillelt veel tahta?!

Spring Bed
Minu mõisaaia kirgaslill/ Chionodoxa cv - probably from local manor garden, probably a century old 

Möödunud sügisel tellisin kirgaslillede sorte juurde, näis kas neist saab ka konkurente sellele kohalikule iludusele. 

Eelmises postituses panin pildi kahelehisest sillast. Kõrvutades pilti varasematega näiteks Tallinna botaanikaaiast ja ka internetist leitavatega, ilmnes, et tegelikult on tegemist kirgassillaga, ehk siis kahelehise silla ja kirgaslille hübriidiga. Palju haruldasem, vähemlevinud, kenam, sügavam sinine - miks mitte rahul olla sellise tarnijapoolse eksitusega Seekord ma kindlasti ei kaeble!

Chionoscilla allenii
Kirgassilla/ Chionoscilla allenii
Chionoscilla allenii & Galanthus 'Marjorie Brown'
Chionoscilla allenii & Galanthus elwesii 'Marjorie Brown'

Ühe kahelehise silla alamliigi või vormi tellisin veel:

Scilla bifolia 'Taurica'
Scilla bifolia 'Taurica'
Scilla bifolia 'Taurica'
Scilla bifolia 'Taurica'
Kahju, et koerahambad nii kiirelt ära õitsevad, olgu ilm siis soe või normaalselt kevadine. Aga see lühike hetk on kõike väärt, mida nad pakuvad!

Erythronium sibiricum from Kisjelov
Siberi koerahammas Kiseljovilt. Eelmisel nädalal näidatud taimed olid juba ära õitsenud, siinsed oli pisut enam varjus/ Erythronium sibiricum from Kiseljov
Erythronium krylovii
Krõlovi koerahammas/ Erythronium krylovii
Erythronium sulevii
Sulevi koerahammas/ Erythronium sulevii
Erythronium krylovii
Krõlovi koerahammas/ Erythronium krylovii
Erythronium siburicum from Kiseljov
Erythronium sibiricum from Kiseljov
Ja lõpetuseks veelkord ka mõned lõokannusekrantsid. Nad on ikka vahvad. Aga kuidas mul küll nii palju punaseid on sattunud, kuigi valisin justkui erinevaid?! Eks nad lihtsalt paistavad rohkem välja. On ka roosakaid ja lillakaid. 
Corydalis seedlings
Lõokannuse seemik/ Corydalis seedling
Corydalis seedlings
Heleroosa/ Light pink
Corydalis seedlings
Seltskond õunapuude all murus (sillad on kohalikud, isetekkelised)/ Corydalis seendling in grass under the apple trees
Aia koristamisega olen jõudnud lõpusirgele. Pealsed on kõikjalt lõigatud, vaid pool püsikupeenrast on veel. Aga see on sihilikult viimane ja sellega ei ole kunagi kiiret. Suvelõpu püsikud tärkavadki hiljem. Puhastatud peenardele oleks vaja laotada veel komposti rammuks - sest, mis võetud, peaks ka tagasi jõudma. Kõik pealsed olen ma juba aastaid ilusti kompostiks teinud. Mul on juba viis kompostihunnikut!

Siis on vaja teha peenart. Peenart floksidele ja teist peenart sügisastritele. Need on kohustuslikud, sest taimed on olemas ja pottides ootel. Muuga võib unistada ja jõudu omades ka jõudumööda tegeleda. Ehk siis kõrrelised...

Pühapäeval sadas nii kõvasti ja puhus tuul veel kõvemini... keeruline oli miskit teha. See on nöök kõige kiiremal kevadisel hetkel. Aga võtame järgi, sest kevad pannakse vist nüüd suisa pausile?! Reedel päeval üks kraad sooja keskmiselt?!

Kas ma ka kõike jõuan? Ei jõua, õunapuud on mitu aastat lõikamata... lisaks nendele puuduvatele peenardele. Aga hooaeg on ju ees alles!