esmaspäev, 17. jaanuar 2022

Üle harja

Kui praegu pole pool talvest läbi, siis oleks see ikka nörritav väljavaade küll. Aga ehk polegi asjalood nii hullud. Praegu ka pikematest prognoosidest suurt külma ei paista ja pigem tiirutab temperatuur nulli ümber. Venelaste ennustuses niiviisi veebruari lõpuni. Ja isegi kui märtsis tuleb veel lund ja külma, siis ikkagi on aeg juba kevadine, sest päev on pikem ja päike kirkam, ning räästas hakkab tilkuma ikka. Aga eks me ka tea, kuidas nende pikkade prognoosidega sageli on. Ilm teeb ikka oma. 

Tänane ilm tegi tuisku. Rannikul tormi ja Sõrves olid puhangud üle 31 meetri sekundis. Meil oli lihtsalt pisut tugevamat tuult ja kui ükshetk päike välja tuli, siis oli seda lumemöllu väljadel päris vahva vaadata!

Snow whirls of 17th of January
Tuisune jaanuari ilm/ Snow whirls on January 17th
Snow whirls of 17th of January
Talveilm/ Winter weather

Niisiis on talihari möödas ja jaanuari keskpaik möödas ning tänasega sai mööda ka aasta masendavaim päev. Nii nad hindavad. Et jaanuari kuu kolmas esmaspäev on see aasta hulleim päev. No hull oli ta küll, aga mitte vast kohutav. Ja neil kel torm elektri viis, siis loodetavasti saavad nemad oma tavapärase elu kiirelt tagasi.

Aga heitlik on see jaanuar siiani olnud küll. Muidu leebe ja sageli suisa vesine, siis ikkagi vahepeal ka päris teravate külmatoregetega. Üks selline oli ka möödunud nädala keskel. Olin siis Tartus sessinädalal ja kolmapäeva hommikul oli seal lausa -21'C. Juba järgmisel päeval oli aga sula (+5) ja päike ja pärast veel vihm! Tore ongi ehk see, et päris sageli on olnud päikest. Oli täna, on homme, küll veel nii mõnegi teisel jaanuaripäeval.

Tol kolmapäeval käisin ka Tartu Botaanikaaias jalutamas. Suur külm, mis öösel ja hommikul oli olnud,  oli siis juba järele andnud ja taevas pilve tõmmanud. Hommik oli imelise päikesetõusuga, kuid selle pildistamiseks ei olnud võimalust. Botaanikaaeda läksin kimbatusega, et kas leian ka killukese kevadet kesk külma talve...

Tartu Botanical Garden
Sügise meenutused/ Remnants of Autumn
Tartu Botanical Garden
Talv botaanikaaias/ Winter in Tartu Botanical Garden
Tartu Botanical Garden
Talv botaanikaaias/ Winter in Tartu Botanical Garden
Tartu Botanical Garden
Ebemed õhus/ Fluff in the air
Helleborus niger, Tartu Botanical Garden
Killuke kevadet/ Piece of Spring in the middle of Winter/ Helleborus niger

Kodusesse aeda jõudsin suure sula harjal. Lumi, mida meil palju oli olnud, oli nüüd silmnähtavalt kahanenud, laiguti kadunud, muru haljendamas. Maa ei ole olnud külmunud ja sellest on märke, väga häirivaid. Mutid on mulle vastusõja kuulutanud! Nii palju hunnikuid pole vist kunagi olnud. Ja ma ei saa midagi hetkel nende vastu ka teha. Vaid kevadet oodata. Kuid mida kõike nad veel enne suudavad korraldada?! Juba on nad segi pööranud mu sügisesed koerahambaistutused. Väga ärritav.

Miscanthus sinensis 'Ferner Osten'
Siidpöörised/ Miscanthus sinensis 'Ferner Osten'
Vernonia arkansana 'Mammuth'
Maruhein/ Vernonia arkasana 'Mammuth'
Cornus sanguinea 'Midwinter Fire'
Kontpuu/ Cornus sanguinea 'Midwinter Fire'
Hydrangea paniculata 'Wim's Red'
Aedhortensia/ Hydrngea paniculata 'Wim's Red'
Rosa pimpinellifolia
Näärelehine roos/ Rosa pimpinellifolia
Eryngium x zabelii 'Blue Star'
Ogaputk/ Eryngium x zabelii 'Blue Star'
Houseleeks
Mägisibulad/ Houseleeks
Mossy stones
Metsaveer/ By the Forrest
January lawn
Muru/ January lawn
Moles in action
Muttide rünnak/ Mole attack!

Lääne-Euroopas on hoos lumikellukeste hooaeg. See teeb muidugi kadedaks. Aga teadmine, et mõne aja pärast tulevad nad ka meil, on lohutav. Ja elevust pakuvad igapäevased pildiread sotsiaalmeedias.

Snowdrops
Lumikellukeste ninakesed/ Little noses of our snowdrops!

Nii see jaanuar veereb ja talv läheb!

6 kommentaari:

 1. Januar is always a long month I think. Before the climate change we used to have some snow, but now it is only dark and wet with no sun. And we don't even have snowdrops, so I envy you your snow :-) Beautiful photos.
  Regards Lisbeth

  VastaKustuta
 2. Hmh. Paistab, et sinu aiale määratud lumesaadetis on kogemata Sakus maha sadanud. Ja nii umbes viis korda. :)

  VastaKustuta
 3. jajah, mitte ainult Tistou lumesaadetis vaid meie oma ka, meil on ikka väga kevade nägu. Tistou, sul on nagu ikka hiiglama palju toredaid pilte4 aga selle postituse absoluutne lemmik on botaanikaaia suur puu, see on lihtsalt imeliselt nunnu pilt :) Talv kaob nagu liiv sõrmede vahelt :D, mul on enamus plaane veel alles plaanid ja juba algab kevadpaanika :D

  VastaKustuta
 4. Teist pilti vaadates võib järve näha :)
  Samblased kivid on maailma kõige ilusamad!

  jäin mõtlema, et aasta jooksul jõuan mitmeid kordi kadedust kogeda :) jaanuaris-veebruaris kui hakatakse lumikellukesi näitama, siis läbivalt aprillis ja mais, kui ma tahaksin nonstopp aias olla, aga olen tööl ja sügisel kui tahaks igat viivu veel püüda. Talv on üsna kadedusvaba :D kuni Lääne-Euroopa kevadeni.

  Meil oli ka korraks rohelist näha, sulas lagedaks, siis tuli uus lumi.
  Muttide hunnikud võivad eelmise aasta omad ka olla. Piisab ühest, et sellist värki korraldada.

  VastaKustuta
 5. Beautiful photos, Tistou. You are right - half of the winter has passed. The weather here is also mild, -1-4C, but that night and day there was a snowstorm. A wonderful photo of the first snowdrops growing under the snow! Your garden looks good and green grass is visible.

  VastaKustuta