kolmapäev, 31. märts 2021

Mõni päev päikseline, mõni vihmane...

Ja nii see kevad astub ja läheb, ikka suurele suvele vastu, kuigi päris teekonna alguses veel. Märts on jõudnud viimasesse päeva ning tuleb tunnistada, et päris kena on olnud teine. Kuu esimene pool oli küll täiesti talv, kuid teine pool on olnud pehmem ja lasknud kevadel areneda. Mõni päev on olnud päikeseline ja soe, mõni vihmane ja jahe. Sel nädalal on olnud ülekaalus viimased. Siiski eelmine nädala lõpp ja käesoleva algus olid soojad ja kenad. Eriti mõnus oli laupäeva õhtupoolik - malbe temperatuur ja täielik tuulevaikus! Muidu ikka tuulab ja mõni päev siin möödub suisa tormiselt (teisipäev ja kolmapäev).

Kui sooja on, siis ei hoia varajased taimed end tagasi. Õisi aina lisandub! Järgnevalt värskemad piltuudised nädala algusest. 

Eranthis x tubergenii 'Guinea Gold'
Aed-lumekupp/ Eranthis tubergenii 'Guinea Gold'
Crocus sieberi 'Tricolor'
Sieberi krookus/ Crocus sieberi 'Tricolor'
Iris reticulata 'Harmony'
Võrkiiris/ Iris reticulata 'Harmony'
Adonis amurensis
Minu kolmest amuuri adoonisest üks õitseb alati varem kui teised kaks/ From the three Adonis amuresis I have, one is always much earlier in bloom than the others.
Iris histrioides 'Lady Beatrix Stanley'
Kui Futu aia esimene õis oli võrkiiris 'Lady Beatrix Stanley', siis siin ta alles paisutab õiepungi. Aga kindlasti saab ta olema esimene oma liigivendade seas/ Iris histrioides 'Lady Beatrix Stanley' is not in bloom yet but surely soon will be.
Eranthis cilicica
Üllatuslikult kirjutas üks tuntud iiri aednik, et kurdistani lumekupp ei ole talvekindel tema aias ja seetõttu kasvatab ta ainult talvist lumekuppu. Kurdistani lumekupp oli minul lumekuppudest esimene ja on siiani alles,  andnud juba ka õitsvaid seemikuid./ Jimi Blake from Hunting Brook Gardens wrote that Eranthis cilicica is not hardy in his garden and he only grows E. hyemalis. My garden is far north from Ireland, but here E. cilicica thrives and seeds around.
Eranthis cilicica
Kurdistani lumekupp/ Eranthis cilicica
P3282660
Varakevad tulbipeenras/ Early Sprning in Tulip Border
Tulips Border
Tulbipeenar/ Tulip Border
Tulips Border
Tulbipeenar/ Tulip Border

Lumikellukesed ja lumekupud on kevade esimesed ja domineerivad siinses aias. Järgmise suurema lainena tulevad krookused ja võrkiirised ning varajasemad neistki on oma õied juba avanud. 

Crocus sieberi 'Firefly'
Sieberi krookus/ Crocus sieberi 'Firefly'
Crocus chrysanthus 'Blue Pearl'
Kuldõieline krookus/ Crocus chrysanthus 'Blue Pearl'
Crocus tommasinianus 'Roseus'
Dalmaatsia krookus/ Crocus tommasinianus 'Roseus'

Kuid kuna on ikkagi lumikellukeste aeg, siis rida ka neid!

Galanthus 'Bill Bishop'
Olen viimastes postitustes igas pannud pildi 'Bill Bishop'ist. Nii on näha arengut - õied on tõeliselt suureks paisunud/ Galanthus 'Bill Bishop' has been featured in all of the last posts, so the development of blooms can be seen. They are huge now compared what they were a week before.
Galanthus 'Pieces of Eight'
Galanthus 'Pieces of Eight'
Galanthus 'Phil Cornish'
Galanthus 'Phil Cornish'
Galanthus 'Angelina'
Galanthus 'Angelina'
Galanthus 'Trympostor'
Galanthus 'Trympostor'
Galanthus 'Midas'
Galanthus 'Midas'
Galanthus woronowii 'Elisabeth Harrison'
Galanthus woronowii 'Elisabeth Harrison'
Galanthus elwesii 'Rosemary Burnham'
Galanthus elwesii 'Rosemary Burnham'
Galanthus 'Berthram Anderson'
Galanthus 'Berthram Anderson'
Galanthus nivalis 'Flore Pleno'
Galanthus nivalis 'Flore Pleno'
Galanthus plicatus 'John Long'
Galanthus 'John Long'
Snowdrop bed
Lumikellukeste peenar/ Galanthus Bed

Viimased külmad ööd märtsi keskel olid osadele lumikellukestele kahjuks liiga karmid ning külm võttis mitmete õievarred, mõnel ka õied. Ma ei ole varem midagi sellist täheldanud. Ajaloo huvides, olgu pildiliselt üles tähendatud seegi. Ärajäänud või rikutud õieilu on muidugi kurb, kuid oluliselt vähemtähtis sellest, et taimed ise oleks elus ja terved. Mõnedel on ka kergemaid lehekahjustusi, kuid õnneks ehk ei midagi fataalset.

Galanthus 'Moortown Mighty'
Galantus 'Moortown Mighty'/ Frost bitten snowdrops
Galanthus 'Veronica Cross'
Galanthus 'Veronica Cross'

Lõpetuseks vastus Futu küsimusele - kas lumikellukeste sordid on erineva õitsemisajaga - jah on. Valdav osa on küll sellise keskmise/tüüpse puhkemisega, kuid osad puhkevad varem, osad hiljem sellest. Siia üks näide.

Galanthus nivalis 'Virescens'
Üks hilisem puhkeja - harilik lumikelluke 'Virescens'/ Majority of snowdrops are mid-season bloomers, however, some are early and some are late, like this G. nivalis 'Virescens'.


7 kommentaari:

 1. Olenemata ilma vempudest, mis võivad kõik tulla on kevad vältimatult käes ja suur osa inimkonnast, nimelt aednikud, on õnnelikud :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kevad on tõesti õnnelik aeg. Ja kindlasti on ta kõige oodatum aeg, sest ülejäänu tuleb kõik iseenesest. Ja liiga kiirelt!

   Kustuta
 2. Nii ägedad lumikellukesed. Meie kandis on ilm ilus ainult siis kui peab töölaua taga istuma, paganama Murphy!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lumikellukesed on väga ägedad! Viimasel kümnendil on nii palju uusi ja huvitavaid sorte tekkinud, et vahel mõtlen endamisi, et kuhu veel see edasi võiks minna? Milline on järgmine rekordite murdja...

   Kustuta
 3. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Wishing you Happy Easter with your family, Tistou.
   Beautiful flowers!

   Kustuta
  2. Thank you, dear Nadezda! Happy Easter Holiday to you too!

   Kustuta