neljapäev, 23. aprill 2020

Jüripäev

Kaks päeva on olnud soe ja päikeseline, + 15'C. See on huvitav, kuidas inimloomus paneb unustama kõike halba, kui vähegi parem olukord on saabunud. Täna võiks juba öelda, et kevad ongi olnud hea ja tore. Kuid veel eelmises postituses mängisid vinguviiulid...

Kuid ka seekordne soojalaine jääb lühikeseks, ilm pöörab taas, ja paraku jaheduse poole. Ehk ongi see hea. Mu ühed kevadised lemmikud, idahüatsindid, on avanema hakanud ning pole paremat sõõmust hüatsindilõhnast kevadises tuulepuhangus. Jahedamas ilmas võiksid nad kesta kauem. Ja ehk kestavad ka teise laine tulbid, sest esimesed on juba kustunud.

Tulipa tarda
Tarda tulbid on alati kui killuke päikest maapinnal/ Tulipa tarda is always like a piece of sunshine on earth
Tulipa humilis 'Persian Pearl'
Kaunis tulp on jäänud laienevasse iirisepuhmasse/ Tulipa humilis 'Persian Pearl'
Tulipa humilis 'Yellow Base'
Üks teine kauni tulbi sort/ Tulipa humilis 'Yellow Base'
Tulipa cv.
Ja "harilikud tulbidki" on alustamas/ "Ordinary" red tulips are in full bloom soon too!
Varasem jahedus on pikendanud sinililleaega, mis kestab kenasti tänasesse jüripäeva. Olen nüüd ühte aiapeerasse, mis pisut varjulisem, kogunud erinevaid eestimaiseid varjundeid. Valgetest päris tumesinisteni välja. Ka vormis esineb varieeruvisi - on suuremaid ja on väikemaid, mõnedel on rohkem kroonlehti, teistel natukene omamoodi õiekuju.

Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis 'Altmäe'
Harili sinilill/ Hepatica nobilis 'Altmäe'
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis
Hepatica nobilis 'Altmäe'
Hepatica nobilis 'Altmäe' & Pulmonaria 'Blue Ensign'
Hepatica nobilis & Pulmonaria 'Blue Ensign'
Kopsurohi on ka õide puhkenud/ Pulmonaria 'Blue Ensign'
Hepatica nobilis var plena
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis var plena
Aga meil on täna veel ka üks lumikelluke õies. Üks suurimaid ja kõrgemaid, kurruline lumikellukene 'E.A.Bowles'. Ta alusab küll pisut hiljem mitmetest teistest, kuid kestab kõige kauem. Mõnel tavalisemal aastal maikuusse välja. Ega nüüdki mai pole kaugel, vaid nädal veel.

Üks kord, kui olen vana mees, siis on mul terve peenratäis juba seda 'E.A Bowles'i, ja küll see võib olla vast üks uhke vaatepilt!

Galanthus plicatus 'E.A.Bowles'
Kurruline lumikelluke/ Galanthus plicatus 'E.A. Bowles'
Mul on kolm pisiputke. Kaks Lepiku-Mardi ja üks Kiskjasiili aiast. Esimesed sain pisikeste jupikestena ja tasapisi nad kosuvad, viimane tuli aga suure ja uhke taimena ning mul on vist siiani kergelt piinlik Kiskjasiili ees, et ma nii otseselt selle eelmisel kevadel Türi laadaplatsil omale julgesin küsida. Võib-olla oli see mõeldud hoopis oksijoniks või midagi?! No nüüd rikastab siinset aeda.

Aga lugu on hoopis selles, et nad on nii erinevad! Minu teada pisiputkel pole muid sorte, kui paar kirjulehist põhiliigile lisaks, no aga need taimed on nii erienevad! Õied, lehed, kõik! Kahjuks said tillemate õied hiliskülmadest pihta ja väga nägusad pole nad ka sel aastal veel, aga erinevusi kannatab võrrelda sellegipoolest! Oskab keegi seletada?

Hacquetia epipactis
Pisiputk Lepiku-Mardilt/ Haquetia epipactis
Hacquetia epipactis
"Oksjonitaim Türilt", hoopis ümaramate õite ja lehtedega, täidalsem variant pisiputkest/ Another Hacquetia epipactis, more rounded and fuller blooms than on previous one.
Kevad edeneb. Esmaspäeval oli nii palju soe, et esimest korda hakkas konn tiigis krooksuma. Nüüd on pulmatrall juba täies hoos. Eile saabus aga aeda must-kärbsenäpi isaslind. Vaatas pesakaste. Muu linnuelu muidugi rõkkab täiel rinnal. Varblased ehitavad pesa ja meil on vist sel aastal suisa kaks paari. See teeb ainult siiralt rõõmu, sest varblasi, eriti põldvarblasi, on muidu väheks jäänud. Pole hobuseid, pole kaeru, pole pudemeid külateel, mida nokitseda. Nii see varblase jaoks on. Aga varblane õppis tihase kombel rasvapallil rippuma ja manti võtma, mida ta paarkümmend aastat tagasi üldse ei osanud. Eks polnud siis rasvapallegi. Kuid siiski sellist "evolutsiooni" on täheldatud ja ära märgitud.

Lõpetuseks veel mõned nopped ja vaated aiast.

Hyacinthus orientalis 'Blue Jacket' & 'Carnegie'
Idahüatsindid on alustamas/ Hyacinthus orientalis 'Blue Jacket' & 'Carnegie'
Anemone blanda 'Blue Shades'
Õrn ülane püsib ja levib, õitsvaid seemikuid leiab juba siit ja sealt/ Anemone blanda 'Blue Shades' is feeling good and seeding around!
Chionodoxa cv.
Kohaliku küla hüljatud aiast leitud kirgaslill, mis on suurimate õitega, mida olen näinud/ Chionodoxa with very big sky blue blooms
Coridalis cv.
Lõokannus Futult, nimega? Meeldib kollastele liblikatele!/ Corydalis cv.
Garden Border
Amuuri adoonised on hämmastavad taimed! Alustavad väikse kollase nupuna, siis see nupp avaneb kuldkollaseks õieks ja muudkui õitseb, kui samal ajal areneb õie alla vars ja rohke sõnajalgne lehestik!/ Adonis amurensis is an amazing plant! Starting out as a golden flower bud in snow, it soon opens to a shining yellow bloom; and it blooms for months, while under the flower disc a stem with ferny foliage develops.
Garden Bed
Õhtupäikeses särab näsiniin/ Daphne mezereum shining in evening sun
Ja see õhtupilt jääbki seekord viimaseks. Aprill kindlasti toob veel uudiseid.

4 kommentaari:

 1. Praegu on aias tõesti igasuguseid toredusi. Ja mina olen ka rahul, et jahedad ilmad on. Mõni kevad tuleb kõik sellise robinaga, et nautida ei jõuagi nagu midagi. Põldvarblased on tõesti ka meil rasvapallide nokitsemise tiiba (või siis nokka) saanud ja minu suureks rõõmuks on meil neid juba palju.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Loodan siin ilma suhtes rahulikule mõõdukusele, kuid ikka kisub äärmustesse. Täna külm ja härmatisene öö, eelmistel päevadel lumekruubid... ehk olid siis väetiseks!

   Kustuta
 2. Küll on ikka armsad need sinilillevarjundid. Mõnusad suured puhmad. Aitäh jagamast. Tulpe õitseb Sul ka seal juba üsna palju ja üldse on sinul ikka mõnusalt palju kevadlilli. Toredaid ärkamisi aeda!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Olen püüdnud neid varjundeid koguda. Puhmad kasvavad hästi hooldatavas peenras - meeldib metsalillelegi hoolitsus! :) Aitäh heade soovide eest!

   Kustuta