esmaspäev, 1. juuli 2019

Kust tuli juuli, kuhu kadus juuni?

See on juba nagu üks vanainimese soig, aga ometi - aeg kaob. Kaob-kaob, ja ei tea kuhu! Palju sest, kui oli jüripäev, nüüd jaanidki juba möödas - aasta on täna pooleks. Olude ja lugude ülestähendamistega on kehvasti, päevaraamatu sissekandeid napilt. Pole teine siin enam õieti kuuraamatki!

Juuni on mööda saanud, see pojengide ja rooside kuu. Roose jagub muigugi veel pikemaks, kuid pojengiilu on lõppemas. Napp on nende aeg, kuid sedavõrd võimsam ja külluslikum. Pojenge on mul teatavasti vaid mõned aga seda vaimustunum ma neist olen. Hetkel olen eriti rahulolev 'Coral Charm'ga. Milline värv, milline lopsakus, samas tugev ja kindlalt pead hoidev. Mulle jääb ta ka alati meenutama Aavikuemandat, sest temalt ma taime kord sain.

Paeonia 'Coral Charm'
Pojeng 'Coral Charm'/ Peonia 'Coral Charm' is a wonderful peony, which holds its blooms sturdily erect. Blooms are flamboyant and lush. My current absolute favourite! 
Paeonia 'Coral Charm'
Paeonia 'Coral Charm'
Paeonia 'Coral Charm'
Paeonia 'Coral Charm'
'Coral Carm' on auhinnatud ja paljukiidetud pojeng. Imelist värvi ja toonimuutvad õied, tugevad, toestust mittevajavad õievarred, terve tuumeroheline lehestik, hea lõike- ja vaasilill. Meenub vaid üks etteheide, et õievarred kannavad vaid üht õit ning seetõttu jääb õitseaeg napiks. Seni vist enamvähem ongi nii olnud, kuid taim on ka suhteliselt noor. Sel aastal on aga pea igal õievarrel ka teine ning mõnel kolmaski õis ja niiviisi on tast saanud kõige kauem õitsev pojeng minu aias. Alltoodud pildid on täpselt kahenädalase vahega.

Paeonia 'Coral Charm'
'Coral Charm' 15.06 koos viltuste laukudega. 'Coral Charm' first in bloom on 15th of June along with Allium obliquum.  
Paeonia 'Coral Charm'
'Coral Charm' kaks nädalat hiljem, 30.06/ ''Coral Charm' two weeks later, on June 30th, still blooming profusely.
Paeonia 'Coral Charm'
Kolmas õis varrel/ Third bloom on single stem
Paeonia 'Coral Charm'
Paeonia 'Coral Charm'
Väga tubli on olnud ka 'Barzella'. Kevadel vaatasin, et pungi pigem vähe ja väiksed teised. Ei tahtnud nad ka juskui õiget kasvuhoogu sisse võtta. Aga siis kõik muutus ja põõsas kasvas suuremaks kui iial varem, kandes ühtekokku 14 sidrunkollast õit. Pildistasin neist eile kõige viimast. 'Barzella' õitseb jaokaupla, mitte korraga. Nüüdseks ka kahe nädala vältel juba.

Paeonia 'Bartzella'
Pojeng 'Bartzella'/ Paeonia 'Barzella' is equally charming peony with lemon yellow blooms and a hint of red in throat. 
Paeonia 'Bartzella'
Paeonia 'Bartzella' has been blooming for two weeks as well. This is her last, photographed yesterday.
Roosid õitsevad ka täitsa kenasti. Eriti toredad on vesiroosid! Aga ka aedniku isutmisnurk on roosiõitesse varjunud.

Nymphaea 'Rose Arey'
Nymphaea 'Rose Arey' - a rose in a bond
Nymphaea 'Rose Arey'
Nymphaea 'Rose Arey'
Rosa 'Robusta'
Rosa 'Robusta' surrounding gardeners seat
Mis siis veel möödunud juunist? Oli võrdlemisi soe ja suvine, meil kuu lõpu poole pigem kuivavõitu. Praeguseks on maa väga kuivaks muutunud. Loodan väga vihma saabumisele, kuigi see ähvardab rikkuda ka laulupeo juubelinädala. Ehk läheb veel mõlematpidi hästi?!

Aiamaal valmivad juba herned, hoogsalt kasvavad sel aastal aedoad. Eks neile meeldib see soe. Varajane kartul õitseb ja ositi hakkab juba pealseid kaotama. Saaki pole veel vaadanud, aga võiks kaeda küll. Kirsid ja murelid on täis valmivaid vilju. Külm ei võtnudki õisi. Ploomidel pole sellist saaki ammu olnud - oksad on vilju täis kui viinamarjakobarad. Kui tuleks vaid ikka vihma, et viljad saaks paisuda.

Lilium candidum
Madonnaliilia elas üle teise talve ja kasvatas juba kaks õievart ning on kolmandiku võrra kõrgem kui möödunud aastal/ Madonna lily in bloom, bigger and better than last year.

Aga mis sest möödunust ikka enam, vaatame pigem tulevikku, mida juuli tuua võib. Ja ehk saab mõni sissekannegi rohkem tehtud.

7 kommentaari:

 1. Oo, madonnaliilia! Kunagi ma proovisin, ei õnnestunud, aga kui sa ütled, et juba teist aastat...Tõsi, viimased kolm talve on väga pehmed olnud. Väga kaunis liilia, peaks ikka veel katsetama. Jah, pojengid on imelised. Otsin just mööda pojengipoode mis võiks veel aias olla. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, ta on Hiiumaa pehmest kliimast toodud, aga nüüd kaks talve mandril vastu pidanud. Eks need on olnud siin ka suht Hiiu talved viimast otsa! :)

   Kustuta
 2. Madonnat olla vanadel aegadel ikka aedades olnud, kas pole tema mitte lubjalemb. Ei mäleta enam peast aga uhke ja ilus on küll.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Meil vist ei saa väga lubjane olla. Aga hetkel on küll ainult paremasse vormi liikunud! ;)

   Kustuta
 3. Your peonies are stunning Tistou. I love the lemon-color ones. My nymphaeas don't bloom yet. Wait for...Yours are many and beautiful.
  Happy July!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thank you, Nadeszda, they truly are!
   I hope that Kuly will get little bit warmer. At the moment is rather chilly and rainy. Rain was needed though.

   Kustuta
 4. No kas nyyd hakkab juba vihmast aitama :) Koik on nii lopsakas ja roheline :) Aga nyyd tahaks sooja ka, eks?
  Ikka koike head ei saa. Suhteline kylm tekitab sygise tunde. Ja heinaritsikad hakkasid tana "saagima" - yks armsam haal looduses, kuid jalle justkui sygise mark.
  Pojengid on vaga uhked Sul, see valge ka, millest Sa pilti ei teinudki :)

  VastaKustuta