esmaspäev, 14. mai 2018

Leitsak

Istutasin õhtuhämaruses taimi. Päevaliiliad, mis juba sügisel said ostetud, kuid pottides talve üle elama pidid. Õnneks elasid. Õhtuhämaruses seetõttu, et hommikuti on aiamaatoimetused, keskpäev on lihtsalt tapvalt kuum ning õhtul on nii palju tigedaid kihulasi, et üldse asu ei leia. Päikese loojudes õnneks leitsak annab järele ja kihulased lähevad magama, sääsed küll jäävad, kuid nendega saab hakkama. Õnneks pole sääski ka palju. Aga kihulased, no tõesti, juba viie ajal ilmuvad välja ning on täiesti painajalikud! Ja viie ajal on veel +28,  kuid see neid ei heiduta.

Et siis jah, väga kuum on, juba mitmendat päeva. Kraad kraadi võrra on temperatuur päeviti aina kerkinud ning täna jõudis siis +28 kraadi peale välja. Istutasin niisiis ennist taimi ja mõtisklesin selle kuuma üle ning taimede kohutava kiirustamise peale ning leidsin end ükshetk mõttelt, kas juulisse ka veel sooje ilmu niiviisi jätkub?! Ning siis kohkusin - juulini on veel terve juuni, pool maidki. Mis siis juunis üldse toimuma peaks, kui kõik õitseb juba nüüd? Viljandis olid täna sirelid juba puhkenud.

Anemone blanda 'Blue Shades'
Hommik, õrn ülane/ Morning with Anemone blanda
Lamprocapnos spectabilis
Murtudsüda sel kevadel külma kannatama ei pea/ Bleeding Heart haven't suffered by frosts this Spring
Erythronium 'Pagoda'
Koerahammas õitses enne kuuma, nädal tagasi, nüüdseks on õied kuivad kui paber/ Erythronium 'Pagoda' was blooming before heat wave. Now the blooms are dry as paper.

Kuum pole kindlasti kevadistele õitele. Need kaotavad kiirelt oma värskuse, mõni koltub kõrvetavas päikeses enne, kui õieti avanedagi jõuab. Tulbid närbuvad palju kiiremini kui harilikult. Need, mis pühapäeva hommikul olid veel värsked, polnud täna enam esinduslikud. Ida-hüatsindid on sel aastal aga kahjuks üldse nirud. Ju ei saanud sibulad möödunud jahedal suvel seda soojaimpulssi, mis heaks õite moodustumiseks vajalik. Hetkel on aga õitsemisaeg, mitte sibulate kuivatamise aeg. Vaevalt, et selline kuum ja nüüd juba ka kimbutama kippuv kuivus üldse mõnele taimele meelt mööda on.

Hosta 'Fire Island'
Hostad kasvavad küll mühinal/ Hostas are growing rapidly now, here Hosta 'Fire Island'
Tulipa 'Blue Diamond'
Tulipa 'Blue Diamond'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
P1010103
Püsikupeenra sibulilled/ Bulbs of my Perennials Bed
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Püsikupeenar/ Perennials Bed
Fritlillaria cc.
Püvililled/ Fritillaria imperalis cv.

Kõige ilusamad on praegu hommikud. Siis, kui päike pole veel metsa tagant välja tulnud, vaid piilub läbi suurte tammevõrade. Ka nemad juba lehtivad, kuid puudealune on veel ikka valgusküllane. Valguslaigud liiguvad mööda majaesist, sattudes sõnajalgadele, õrnadele ülastele, tärkavatele hostadele ... Hommiku lõhn ja linnulaul.

Matteuccia struthiopteris
Laanesõnajalg/ Ostrich Fern
Matteuccia struthiopteris
Üks müstilisemaid vaatemänge/ One of the mystic sights in spring garden
Anemone blanda 'Blue Shades'
Õrnad ülased püsivad kenasti aastast aastasse ja annavad seemnekülvi/ Anemone blanda is proving to be steady plant in my garden and selfseeds succesfully
Perennials Bed
Veel on värvi, kuid kroonlehtede tipud on juba kuivanud/ Still clourful, but tulips are loosing their freshness rapidly in heat
Perennials Bed
Püsikupeenar/ Perennials Bed
Tulipa clusiana 'Lady Jane'
Tulipa clusiana 'Lady Jane'
Tulipa clusiana 'Pepperment Stick'
Püsikupeenrar/ Perennials Bed
Parrot tulips
Ka papagoid juba lendavad! Parrots are flying too!
Perennials Bed
Kirsid õitsevad, õunad ja kirsid ka, kõik korraga/ Cherries are blooming along with apples and pears, all at once
Anemone blanda 'Blue Shades'
Õrn ülane/ Anemone blanda
Tulipa clusiana 'Pepperment Stick'
Tulipa clusiana 'Peppermint Stick'
Tulipa clusiana 'Lady Jane'
Tulipa clusiana 'Lady Jane'
Tulipa 'Blue Diamond'
Tulipa 'Blue Diamond'
Parrot tulips
Papagoitulbid/ Parrot Tulips

Küll on hea, et kätte on jõudnud planeeritud aiapuhkus. Tervelt kaks nädalat. Kuidagimoodi kipub ta nüüd küll aga kujunema suvepuhkuseks rohkem, sest päike, vesi, võrkkiik sumisevate õunapuude vahel... Aga aiatöödki on omal kohal. Aiavilja mahategemine, lillepeenarde rohimine ja kobestamine. Rohimiseks on aeg soodne, kõik mis rohid või kõplad, see ka hetkega sureb. Kui nädala teine pool annab oodatud ja loodetud vihma, tahaks kõikjale veel komposti jagada. Muru niitmine on alanud ja mutijaht koos sellega. Toimetusi jagub. Aga ka puhkehetki. Küll on tore!

10 kommentaari:

 1. Ploomiaiale on kuumalaine hea, sordid õitsevad ühel ajal, muidu venib õitsemine kuu pikkuseks ja isesteriilsed sordid ei pruugi viljastajaga kohtuda, või jääb kohtumine väga põgusaks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jälgisin pisut seda tolmeldajate mängu puudel. Tõesti, kõik õitseb ühel ajal, vaid murelid õitsesid pisut varem. Ja mis siis on tulem - mesilasi-kimalasi köidavad kõige enam õunapuud, oluliselt vähem ploomipuud ja hapukirssidel polnud praktiliselt kedagi! Kas nii kirsse üldse saabki?! Eks ma jälgin edasi. :)

   Kustuta
 2. Pöörases tempos õitseng, juba on õunapuud ja juba alustavad iirised. Esialgu küll veel madalad kuid pea need teisedki ei elavne. Huvitav, mida teeb vihm sellise kasvuhoos aiaga? Vist muudab džungliks...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Täna ütleks, et oh kui vaid seda vihma ikka tuleks. Ja tuleks korralikult, sest kõik on väga kuiv. Aiamaa on nagu Etioopia savikõrb. Puhh!

   Kustuta
 3. Ikka džungliks :) peale vihma on kõik, mis rohitud sama, mis enne rohimist ja muru nabani :D On ikka mõnel tulpe aga sõnajalad, no need on need kõige ilusamad. Mul lähevad pooled päevad neid vahtides. Mõnusat puhkuse jätku.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See kuuma- ja kuivalaine andis ideaalsed võimalused rohimiseks. Kahjuks ei suutnud ma kogu seda potentsiaali ära kasutada. Aga nii mõnigi peenar sai ka puhtaks. Eks ma jätkan. Vihm tuleb nüüd välja sõnada!

   Kustuta
 4. Hello Tistou!
  Love your Blue Diamond tulips, very pretty. And the anemones are beautiful, despite on hot days. Mines faded in these hot wave. Fortunately our more usual weather is now.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Yes, 'Blue Diamond' is a wonderful tulip - it is reliable perennial bulb and always blooms well and long! It is still hot here, but not so as it was at the beginning of the week. I'm waiting for the rain now, as the soil is bone dry, like Ethiopean desert! :D

   Kustuta
 5. Koik see ilu siin piltide peal on super, ja kui kuldselt kumab see hosta ja kui - toesti mystiline - on sonajalgade roheline ja ohkorn olemine, ja need lumevahus kirsid - ahhh ja ohhhh!!! - ja koigest hoolimata ma ei kadesta Sind hetkekski, EEEEIIIIII. Isegi hingata ei saa ju seal kihukapilves, raakimata tootegemisest... Siin Bristoli lahe ligiduses on pohjatuuled ja oosel oli isegi kylma kusagil :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hommikud on ilusad ja head ja rahulikud. Ei mingeid satikaid, vaid niiske värskus ja linnulaul. Aga edasi läheb jah heitluseks elu eest! :D

   Kustuta