esmaspäev, 21. august 2017

Suvi võtab järele

Loodus on endiselt tavapärasest kaks-kolm nädalat maas. Aga suvi on näidanud nüüdseks kahel korral nägu, mis mõnel aastal jääbki nägemata - 30 kraadist leitsakut. Paraku küll vaid üksikute päevadena ja mõlemad lõppesid tugeva äikese ja õhu kiire jahenemisega. Kuid vähemalt ei saa me öelda, et suvi ja soe jäid täiesti olemata. Vaikselt ja vähehaaval hakkavad augusti alguse peamised tunnusjooned looma nüüd, kolmanda dekaadi alul.

Kauaoodatud liblikad on jõudnud aeda. Laupäeval ja pühapäeval oli näha palju päevapaabusilmi, aga ka kollaseid lapsuliblikaid, kapsaliblikaid, mõni rohetäpik ning hilja peale jäänud silmik sinnahulka. Nägin taas ka paari admirali, kuid polnud mitte ühtegi koerliblikat.

Kimalasi on nüüd ka arvukalt - tüüpiliselt suve lõpule. On veel küllalt usinaid töölisi vanadest pesadest, uusi emakimalasi, kes loovad tuleva suve pesad ja põlvkonnad, ning oma tähtsa ülesande täitnud isakimalased, kel nüüd veel vaid jäänud nautida järele jäänud aega ning joobuda õitest.

Echinacea purpurea 'Magnus'
Siilkübarad on lõpuks avanud õied/ Coneflowers are finally in bloom, tree weeks later than in normal years
Siilkübarad avavad lõpuks õisi. Küll vaid varajased sordid, kõik valged ja rohelised on alles nuppus. Aga nagu liblikad jäid hiljaks, jäid hiljaks ka siilkübarad ning nii on tegelikult kõik ikka paigas. Ka teised liblikate suured lemmikud - budlejad - on avanud oma esimesed õiekobarad.

Echinacea purpurea 'Leilani'
Siilkübar 'Leilani'/ Echinacea purpurea 'Leilani'
Echinacea purpurea 'Fatal Attraction'
Echinacea purpurea 'Fatal Attraction'
Echinacea purpurea 'Rubinstern'
Ecinacea purpurea 'Rubinstern'
Echinacea purpurea 'Salsa Red'
Siilkübar 'Salsa Red' õitseb taas üle paari aasta/ Echinacea purpurea 'Salsa Red' is blooming again after pause for few years - what a joy!
Echinacea purpurea
Echinacea purpurea 
Sügisastrite õidepuhkemine räägib aga uuest saabuvast aegruumist - sügisest. Arvatavasti kuumi päevi meile enam ei jagu ja loota jääb veel vaid vananaistesuvele. Aga see on ikkagi juba sügis. Olgu kevad, suvi või sügis, sinised õied meeldivad mulle alati ning astrid nende seas!

Aster dumosus 'Early Blue'
Madal aster/ Aster dumosus 'Early Blue'
Aster frikartii 'Mönch'
Frikarti aster/ Aster x frikartii 'Mönch'
Kalimeris incisa 'Charlotte'
Nagu aster, aga pole päris - kalimeeris/ Kalimeris incisa 'Charlotte' looks like aster
Suvelõpu särajad on ka hortensiad. Aedhortensiad on samuti hilised, aga nad loovad, loovad-loovad.

Hydrangea paniculata 'Diamant Rouge'
Aedhortensia 'Diamant Rouge'/ Hydrangea paniculata 'Diamant Rouge' starting in all white
Hydrangea paniculata 'White Diamonds'
Hydrangea paniculata 'White Diamonds'
Siidpöörised kasvavad sel aastal hästi ja neid küll kuidagi hiljapeale jäämises süüdistada ei saa. Sügiseks võivad nad päris võimasaks kasvada.

Miscanthus sinensis 'Variegatus'
Miscanthus sinensis 'Vareigatus'
Miscanthus sinensis 'Morning Light'
Miscanthus sinensis 'Morning Light'
Grass Border
Miscanthus sinensis 'Gracillimus' & M. 'Variegatus'
Ja kuni on daaliaid, on daaliad ...

Dahlia 'Sunshine'
Dahlia 'Sunshine'
Dahlia 'Jescot Julie'
Dahlia 'Jescot Julie'
Dahlia 'Bishop of Llandaff'
Dahlia 'Bishop f Llandaff'
Dahlia 'David Hovard'
Dahlia 'David Howard'
Dahlia 'Bishop of Oxford'
Dahlia 'Bishop of Oxford'
Ja veel säravad ...

Rosa 'Scarlet Hit'
Rosa 'Scarlet Hit'
Lilium regale 'Royal Gold'
Lilium regale 'Royal Gold'
Laupäevane soe sai otsa varem kui nädal tagasi. Tol korral tuli äike alles õhtul ja enne kogus end pikaldaselt. Nüüd tuli aga pärastlõual, kella nelja paiku, hooga edelast ja käis kiirelt üle. Vihma kallas mõlemal korral ohtralt ja maa on küllalt märg. Kui õhtupoolik jäi valdavalt pilve alla, siis loojak pakkus veel sellise dramaatilise värvidemängu. Hetkega oleks justkui terve taevalaotuse leekidesse löönud.

P1010001
Loojang/ Sunset 19.08.2017
Painted Skies
Loojang/ Sunset 19.08.2017
Painted Skies
Loojang/ Sunset 19.08.2017

16 kommentaari:

 1. Kuumad, väga kuumad värvid. :)

  VastaKustuta
 2. See augustikuine pillav küllus on nii tore. Vahel tahaks hüüda, et liig, mis liig aga tegelikult on selles nii palju rõõmu ja lusti. Nojah, mõni aeg enne sügist hakkab minust romantik saama :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See on hea, kui sügis teeb romantiku... sest paljudest saavad pigem melanhoolikud! Mõnest ka lihtsalt joodikud! :D

   Kustuta
 3. Nii uhked siidpöörised! Kas on kenasti talvitunud? Kas katad ka?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mina olen kogu aiaelu jooksul ilma jäänud vaid ühest siidpöörisest. Too oli veidi veidra koha peal ka. Aga ma panin sinnagi uue asemele. Vanimad on viieaastased.
   Ma olen hilissügiseti pannud juurekaelale pisut kuiva turvast ja mõne kuuseoksa. Ma tegelikult usun, et see ilmselt pole isegi vajalik, aga see on selline "kindlustuspoliis" olnud.

   Kustuta
 4. See tänavune augustilõpu õite- ja värvide pillerkaar on kuidagi väga kosutav

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Veidrale kevadele ja kasinale suvele järgnevalt on see tõesti kui palsam hingele. :)

   Kustuta
 5. Oh mulle meeldib see roosi värv! Ja muidugi siidpöörised.... Mõnus augustiküllus sul!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Roos on kaunilt kärts punane ja tema õied püsivad kaua. Siidpöörised on ka võrratud. Tahaks neid veel ja veel. Mul selliseid häid õitsejaid veel polegi.

   Kustuta
 6. Imelised kooslused! Loojangutest rääkimata.

  VastaKustuta
 7. ..... I say... :) Nii ytleb minu inglannast tadi, kui midagi yllatavat heaks kiidab.. Ja kiita on palju, ilusad lilled ja head pildid :) Seda siidipoorist oled pildistanud nii et ounapuudega yhes moodus lausa - hiiglane!! Ja Oxfordi Piiskopi daalia on vaga ilusa varviga.. No ja loodus ise on ikka koige suurem kunstnik, oh seda taevast!! Siin louna pool sellist ei nae.. Motlen tihti, kuidas keskkond kujundab inimeste maitset - et ehk see on ka midagi, mida pohjamaalased tihti vaartustada ei moista ...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Täname väga kiituste eest! :)
   Oxfordi piiskop näib tõesti tore daalia olema. Need on Sinu edastatud selleaastastest väikestest juurikatest ja veel suhteliselt väikesed taimed. Tulevatel aastatel võiksid nad kenakese show korraldada!

   Kustuta
 8. I love your photos of sunset Tistou. Due to the color of the sky the next day was warm. Lovely 'Bishop f Llandaff', nice shape and color.
  Happy Sunday!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. THank you dear Nadezda! Dahlia Bishop series is wonderful. All well shaped and with nicely contrasting dark leaves. I love them all. Some are still missed too - 'Bishop of Aucland' would be a nice addition to collection.

   Kustuta