neljapäev, 25. mai 2017

Roheplahvatus

Kevad vindus ja vindus ning kui ka päevasooja pisut anti, siis ööd olid ikka külmad ning sageli miinuskraadidega. Muutuse tõi möödunud nädal, mil päevad muutusid suisa suvisteks ning ka ööd muutusid soojemaks. 28 kraadini tõusnud temperatuur pani taimed plahvatusliku kiirusega arenema, vaatamata sellele, et vihma selle nädalani polnud mais antud. Nüüd on loodetavasti ka see vajakajäämus mõnevõrra rahuldatud.

Lemmiktulpidega 'Daydream' on ikka olnud nii, et ühel nädalavahetusel saan nautida nende kollaseid õisi ning nädal hiljem oraanže. Säärase värvimetamorfoosivõimega on neid õnnistatud. Seekord oli aga nii, et ükskord (mai keskpaiga nädalavahetus) olid nad nuppus rohelised ja järgmisel korral juba lokkas lõõmav väli. Sinna vahele jäid siis need mõned kuumad päevad.

Tulipa 'Daydream'
'Daydream' tulbid/ Tulips 'Daydream' flaming in my Perennials Bed
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Perennials Bed
Püsikupeenras on ka teist tooni tulpe/ There are some tulips in other shades too in my Perennials Bed
Perennials Bed
Tulbid mühinal kasvavas roheluses/ Tulips in rapidly growing greenery
Perennials Bed
Püsikupeenar/ Perennials Bed
Perennials Bed
Valged tulbid 'Purissima'/ White 'Purissima' tulips along with hyacinths
Fritillaria meleagris 'Alba'
'Blue Diamond' tulbid kirju püvilillega 'Alba'/ Tulipa 'Blue Diamond' along with Fritillaria meleagris 'Alba'
Enne veel aga kui ma kõike seda ilu sain näha, käisin laupäeva hommikul Türi lillelaadal. Jah, seal on palju rahvast, jah seal on ositi kallid hinnad ja jah veel paljudele asjadele, kuid mulle seal ikkagi meeldib. Kohata häid tuttavaid, vestelda toredaid taimekasvatajatega, uudistada põnevaid taimi, teha mõni sisseost - kõik see köidab. Vaatasin ainult taimemüüjate sektsiooni, kuid kuus tundi kulus vaid sellelegi, nagu möödunud kevadelgi. Ja kuigi kevadel on palju töid ja vähe aega, ei ole mul kahju sel puhul ühestki kulutatud minutist.

Soetasin kokku 13 taime - 7 ettetellitut ja 6 emotsiooniostu. Päris mõõdukas! Ette olin tellinud sellised mõned kevadised väikesed tegelased, kes enamikel blogiaednikel olemas, kuid minul veel mitte ja ilma oli juba imelik. Aga armsad on nad nagunii, lihtsalt polnud jõudnud. Niisiis on ka mul nüüd paar kaheldavat džeffersooniat, kaks pisiputke, kaks kaheõielist kinglille, keskmine sinilill 'Ballardii'. Jätta ei suutnud aga paari kõrrelist, üht sini-siniõielist kopsurohtu, lembeliiliat 'Headbourne Hybrids' ja kaht tumesinist idahüatsinti 'Blue Trophy'. Viimased õitsevad nii kaunilt ning olgu hetkel pilt siis just neist.

Hyacinthus orientalis 'Blue Trophy'
Hyacinthus orientalis 'Blue Trophy' is a new cultivar from spring flower fair
hyacinthus orientalis 'Pink Pearl'
Aias õitsesid aga veel hüatsindid 'Pink Pearl' ja 'Blue Pearl'/ There are still some hyacinths in bloom in my garden too, like 'Pink Pearl' and 'Blue Pearl'
Hyacinthus orientalis 'Miss Saigon'
... ja ka 'Miss Saigon'/ ... and 'Miss Saigon' is still in bloom too!
Perennials Bed
Kõik koos/ All together
Suure sooja tulemus oli ka see, et toomingas oli juba nädalavahetusel lausõies ja see tähendas vaid üht - kartul peab maha saama. Kui algselt olin plaaninud mulda pista ainult varajase, siis pühapäeva õhtul otsustasin spontaanselt, et ikka kõik tuleb ära panna. Lisaks tippisin herneid ja viskasin sibulapeenra kokku. Rohkemateks külvideks aga aega ei jagunud ning sel ei paistnud ka mingit mõtet olema - maa oli väga kuiv. Nüüd, kui vihma on tulnud, saab ka ülejäänud seemned mulda. Säilitusjuurkatega on küll veel tsipake aega - pole mõtet neid üle kasvatada ja seeläbi maitses kaotada.

Hea meel oli hostade hoogsast tärkamisest. Ka need, kes külmas kannatada olid saanud, on edenenud jõudsalt. Mõni on aga juba päris suur ja kirgas.

Hosta 'Fire Island'
Hosta 'Fire Island' hommikupäikeses/ Hosta 'Fire Island' in morning sunshine
Hosta 'Fire Island'
Hosta 'Fire Island'
Kuna pühapäev oli järjekordne soe päev, siis 'Daydream' tulbid olid veelgi enam avali ja veelgi oraanžimad. Alustavad nad puhas-sidrunkollastena, kuid muutuvad kiirelt kreemikasoraanžiks, mis aina süveneb üha sügavamaks tooniks, kuni kroonelehed pudenevad koost. Kuni neid on, on tõeline lõõm!

Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream' is going stronger in colour day by day
Tulipa 'Daydream'
Tulipa 'Daydream'
Tulipa clusiana 'Peppermint Stick'
Loodulikest tulpidest on õide puhkenud häbelikud tulbid, siin pildil 'Peppermint Stick'/ It is also a time of Lady Tulips as 'Peppermint Stick' has opened its blooms.
Tulipa clusiana var crysantha
Häbelik tulp/ Tulipa clusiana var. crysantha
Mai on lõpusirgel ja kontrastiderohke on ta olnud. Loodame, et juuni tuleb tasakaalukam ja malbem.

10 kommentaari:

 1. Plahvatas jah :D Ja nüüd on selline tempo peal, et kui mingisse aiaossa satun alles õhtul, siis on jälle midagi uut õitsema läinud. aga roheline on nii õrn ja ilus. Daydream on võimas :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ja nüüd mõtle, kui aeda pääseksid vaid kord nädalas - kuidas siis kõik muutub! :D Iga kord täiesti uus aed! Kuigi, see pole eriti tore, tahaks näha pigem kulgemisi ja arenguid tasapisi.

   Kustuta
 2. Plahvatus oli meilgi, hostade tulek on just kõige müstilisem. Enne vihma olid põuaga kõik kuss, aga peale vihma tulid mõned lehetorud ühe ööga kuni 10 cm maapinnale. Aga selle sinilille ma jätan meelde.:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mis Sinu helesinine suureõieline sinilill on? Arvasin, et ongi sama!?

   Kustuta
 3. Oo millised tulbilaigud, küll on toredad. Nii lopsakad. Toredad uued ostud ka. Kusagil just ka kuulsin siniseõielisest kopsurohust, põnev. Head kasvamist neile.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. On toredad! Aga väga lühikeseks jäid. 'Daydream' on juba pudenenud koost. Siniseõieline kopsurohi on tõeline iludus!

   Kustuta
 4. See hommikune hosta pilt on Sul hasti tabatud :) Daydream on super, nii nagu tema nimigi ytleb, liiga hea et tosi olla :) Ja paistab ka et paljuneb hadti, aedniku roomuks... Tublid olete.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh-aitäh! 'Daydream' on hea paljuneja küll. Pakis oli kunagi(vist 4 aastat tagasi) 24 sibulat. Lugesin üle, sel kevadel oli 80+ õit. Niisiis rõõmustab väga. Neid võiks ükskord tõesti olla päris väli!

   Kustuta
  2. Aga palun, pane voi koik 6 hektarit tais :) Selline suur inglise park-aed on paris ilus mote. Liigendatud, hekkide ja poosastega... ja kraavist& tiigist voiks ka midagi kujundada, voi neid juurdegi teha :)

   Kustuta