pühapäev, 15. november 2015

Borneo tähed - Stars of Borneo

Selle aasta üheks tunnuseks on nihkes aastaajad. Nagu oli suvi hiline, nii venis ka helge sügis pea novembrisse välja. Taimed on käitunud vastavalt oludele ja kuigi siseruumides on tingimused stabiilsed, siis teatavat nihet võis täheldada ka tubastes aedades.

Kuukingade liigid jagunevad laias laastus suvisteks ja talvisteks õitsejateks. Suvised õitsejad Phalaenopsis bellina ja Phalaenopsis violacea avasid sel aastal oma esimesed õied aga alles augustis ja õisi on väikeste vahedega jagunud siiani. See on kindlasti ebatavaliselt hiline aeg nendele kaunitele ja tugevalt lõhnavatele tähekestele.

Phalaenopsis plants
Phalaenopsis violacea esiplaanil ja kolm P. bellinat tema ümber/ Phalaenopsis violacea in front and tree P. bellinas surrounding it
Need kaks üksteisele väga lähedast liiki pärinevad Kagu-Aasia troopikast. Bellinad kasvavad Borneo saarel ja violacead Malaisia poolsaarel ja Sumatra saarel. Epifüütsete taimedena kasvavad nad kõrgel puude võrades, nautides troopika niisket ja sooja õhku. On suisa uskumatu, et nii kaugel kodust ja oma loomulikust keskkonnast suudavad nad sellegi poolest igal suvel õitseda ja täita mu hommikud magusa lõhnaga.

Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis bellina
Phalaenopsis violacea
Phalaenopsis violacea
Loomulikult on ka mõlemad kuukingaliigid aluseks paljudele liikidevahelistele hübriididele ning mõnedel puhkudel ka kaugeteks esivanemateks tänapäevastele keerukatele aretistele. Üks tavaline kohvilaua kuuking võib olla kümnete ja kümnete järjestikuste ristamiste tulemus. Violacea kuukingal on aga põhiliigile lähedane üks kaunis hübriid, teise põlvkonna sinine Doritaenopsis 'Purple Martin', mis õitseb ka minu aknalaual. Toon selgituseks tema sugupuu, mis on lühike. 

1. Generatsioon Phal. violacea x Phal. pulcherrima = Doritaenopsis 'Kenneth Schubert'
2. Generatsioon Doritaenopsis 'Kenneth Schubert' x Phal. violacea = Doritaenopsis 'Purple Martin'

Niisiis on 'Purple Martin'is 3/4 Phal. violaceat ja 1/4 Phal. pulcherrimat. Sellist ristamist saab alati korrata, kuid tulemus oleks alati erinev, mistõttu antakse hübriidi nimele veel lisaks sordi nimesid, et siis väärtuslikeamid juba edasi vegetatiivselt paljundada. Minu Purple Martin hübriidi sordinimi on 'KS'. Nii lihtne või keeruline siis ongi!

Doritaenopsis Purple Martin 'KS'
Doritaenopsis Purple Martin 'KS'
 
Doritaenopsis Purple Martin 'KS'
Dtps. Purple Martin 'KS'

Võrreldes meile tuntud kuukingadega on antud liigid väikesed ja õisigi on neil napilt. Korraga on avatud tavaliselt vaid üks õis. Selle vähesuse kompenseerivad nad aga see-eest tugeva magusa lõhnaga, mis on eriti intensiivne hommikuses päikesepaistes. Õie eluiga on umbes kuu ja närbumisajaks avaneb juba uus õis. Aastas on ühe hooajaga umbes 3-4 õit.

Talvised kuukingad kasvatavad aga õievarsi ja varsti võib kirjutada ka neist!


Summary: Stars of Borneo

This year seasons seem to be in little shift. Summer was late and mild autumn also lasted well into November. Plants in garden adapted conditions as they were, and even though indoor environment is stable, my summer blooming orchids were late this year too.

Phalaenopsis orchids divide into two groups in general - summer blooming and winter blooming types. Among others, summer blooming group include Phalaenopsis bellina and Phalaenopsis violacea. Usually they open first flowers in June but this year it happened in August. With little breaks, blooming has continued on until this point, never so late before. It is quite exceptional for these starry flowered and strong scented beauties.

These two closely related species are spread in far South-East of Asia. Phalaenopsis bellina can be found on Borneo Island and Phalaenopsis violacea on Sumatra Island and peninsula of Malaysia. It is so surprising how these little tropical creatures can thrive so far away from their homes, in rather dry aired indoor rooms. However, they have put on a good show every summer!

Phalaenopsis plants
Phalaenopsis bellina & Phalaenopsis violacea on right side
Both species are parents for many primary hybrids and more complicated breeds. Both are very important in so called novelty phalaenopsis strains. I have one very beautiful hybrid that is close to primary - the second generation P. violacea hybrid Dtps. 'Purple Martin'. It has wonderful blue colour, very rare among phalaenopsis family and it also has heritage nice sweet scent from violacea parent.

esmaspäev, 9. november 2015

Oodatud vihmasadu

Seda, et möödunud oktoober kujunes üheks möödunud sajandi kuiveimaks, on ilmselt uudisportaalide kaudu kuulnud meist enamik. Kuidas selline ilmanähe mõjutab aga eelseisvat talve ja taimede talvekindlust, saab selgeks tuleval kevadel. Seetõttu tervitasin eriti soojalt laupäeva õhtul alanud ja terve pühapäevagi kestnud vihmasadu, ehkki ta nii mõnegi töö ootele pani. Ehk jõuab enne suuremaid külmasid veel piisavalt maad niisutada. Ja parem oleks, kui need suuremad külmad igaks juhuks üldse seekord olemata jääks.

Meie tiik, kalad ja tiigiroos on täiesti kuival. Vaid pisuke loiguke on kõige madalamas paigas veel järel. Kogred on ehk mutta kaevunud ja siiski elus, vesiroos on aga täiesti kuival ning kes teab, kas tal tuleb veel üks talv nii mööda saata?! Pühapäevases sajus hüppas sellesse lompi reipalt üks konn - ehk tema teadis, et talveks jõuab veel piisavalt vett koguneda.

Berberis thunbergii 'Aurea'
Vihmapärlikeed/ Rainy pearls/ Berberis thunbergii 'Aurea'

Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Berberis thingbergii 'Aurea'
Berberis thunbergii 'Aurea'

Aias on nüüd päris pruunid ajad. Värvid on külmadega lagunenud-lahustunud. Vaid muru on rõõmsalt roheline ja kasvab. Võib-olla tuleks veel niitagi, kuid vaevalt, et sobivalt kuiva ilma tuleb. Värvilised on küll ka thunbergi kukerpuud, kuid need on vaid väiksed laigukesed suuremas pildis. Eilses sajus köitsid aga just nemad kõige enam pilku. Justkui klaasja glasuuriga punapärlid okstel reas olid nende marjad.

Kui võiks arvata, et kõik rändlinnud on nüüdseks juba läinud, siis polegi see nii. Laupäeval nägin põhja-Viljandimaal ühel põllul suurt kiivitajaparve. Linde oli tõesti palju ja hetkeks võis mõelda, et näe kevad käes! Pole niiviisi kiivitajaid massiliselt sügisel varasemalt näinudki.

Üks hull temp sai ka tehtud. Kuna detsembris olen varasemaltki sibulaid edukalt maha pannud, siis võtsin kinni ühest pakkumusest ja tellisin peotäie viltuse laugu sibulaid, et need siis veel saabudes maha tippida. Omajagu julgust selleks andsid ilmaportaalide pikad prognoosid, mis lähimaks kuuks nagu miinuseid eriti ette ei näegi. Eks siis näis. Hooaeg kestab veel!

Iris sibirica
Siberi võhumõõk - Iris sibirica


Summary: Long Waited Rain

First of all, all my readers all over the world - please accept my apologies for not being quick enough with English summaries. I have been extremely busy this autumn and have had so few chances for proper blogging altogether. I'll try to do better and add them right when writing a new post. I'll do my best!

But, last weekend I wrote about a long drought we had for whole October and which resulted in really dry soils and exhausting wells and smaller water bodies. This October was recorded as one of the driest in last century in Estonia and it has made many local gardeners, including me, to worry about the garden plants and their ability to withstand the coming winter. Our only hope is for rain to come and bring some comfort; also, hope for milder winter. Luckily, it started to rain last Saturday evening and it continued on the whole Sunday. I took a round in rainy garden and tried to capture the long waited rain. It wasn't easy task, as it was really dark. Only shiny things were the berries of Berberis bushes and they captured quite well, I think.

The overall look of our garden is quite brown now. Deep frosty nights we had in late October have made their work. Leaves have fallen and they are all over our garden. My biggest job has been raking them and collecting to compost heap in few past weekends.

And even though, it looks as in depths of autumn now, I noticed a big flock of lapwings resting on wast field on the other day. For a moment it felt like a spring, because it is a very typical sight for spring time and I haven't seen those birds so late in Estonia.

Our bond has nearly dried up and it's a concern for me. Does the wildlife in it will survive the winter?! Very shallow water would freeze through and would leave no chance for them. Hopefully the winter is long away and there will be a lot of rainy days ahead of us before its arrival, filling the thirsty bonds and wells.   

teisipäev, 3. november 2015

Kollased liblikad novembris

Täna oli eriliselt soe päev. Ta oli juba tuntavalt soe eile, aga eriti soojaks läks just täna koos päikesepaistega. Teel Tallinnast Virtsu ja tagasi näitas autotermomeeter mitmel pool +14'C. Soe on eriline, aga veel erilisem oli asjaolu, et nägin teel ka kolme kollast ehk lapsuliblikat. Ma ei mäleta, et oleksin kunagi ringilendavaid liblikaid näinud novembris. Aga täna nad lendasid.

Omamoodi kollased liblikad lendavad mul ka töö juures, akna peal. Hommikupäikeses küütlevad ontsiidiumi õied! Eelmine aasta oli üks õievars, sel sügisel kaks. Sellised novembrialguse päevad.

Oncidium
Ontsiidiumi kirkad õied/ Oncidium blooming on my office window
Aga ka Virtsust leidsin rannalt ühe õiekese. Õige väeti ja hilise, kuid ometi täiesti reaalse. Randaster. Kõik muu paistis juba sügisene, oma sügisvärvides.

Aster tripolium
Randaster Virtsu rannal/ Single bloom of Aster tripolium on grassy beach of Virtsu, Estonia
Virtsu, Estonia
Pastelsed rannakooslused/ Soft autumn colours on Virtsu beach

Update: Ilmateenistus teatas, et Novembri soojarekordid sündisid eile Tallinnas (+13,7) ja Narvas (+12,5).

Summary: Yellow butterflies in November

Today it was exceptionally warm sunny day for us. In places it was up to +14 degrees centigrade. During my trip from Tallinn to west coast (Virtsu) and back I saw tree brimstone butterflies in fight. I can't remember myself seeing any butterflies in November ever before. It is a very special day in that sense.

A different kind of "yellow butterflies" are flying on my office window though. Oncidium orchid is in full bloom once again, with two flower stems this year. They make whole room shining in morning sun!

On a Virtsu beach today, on the other hand I found a single late bloom - a sea aster. Small and very modest, and yet there, in November! Other views were typically autumnal but soft and kind. This is how the autumn has been this year.

Update: Weater Service announced that it was warmest November day in recorded history for our capital Tallinn (+13,7'C) and Narva (+12,5'C).