|
Päevapaabusilm/ Peacock |
Kapsaliblikatele mul meelepärast pakkuda pole, sest kapsaid meie aias ei leidu. Kapsast on tegelikult valmikust liblikas huvitatud ainult munemise eesmärgil. Magusat nektarit meeldib neil mekkida aga looduslikel kurerehadel ja kukesabadel, aias valivad nad meeleldi pune (samuti ka meie looduse taim) ja lavendli. Kuigi kapsakasvatajale võivad kapsaliblikad tõelist meelehärmi valmistada, ei suuda ma neid ometi vaadata kui kahjureid.
|
Väike kapsaliblikas/ Small White on Lavendula angustifolia 'Aromatic Blue' |
Suvelõpu soojad päevad võivad pakkuda veel küllaldaselt liblikate silmailu. Peale pääsusaba ja lapsuliblika on kõik ülejäänud pildid viimasest nädalavahetusest. Kui ilm veel lubab, siis on kindlasti liblikaid veel võimalik vaadelda. Kui on huvi neid ka määrata, siis on just ilmunud suurepärane uus liblikate määraja - Erki Õunap'i ja Urmas Tartes'e koostatud raamat "Eesti päevaliblikad". Rikkaliku pildimaterjaliga mahukas raamat on selleks suurepäraseks abimeheks. Lisaks leiab sealt palju huvitavat infot liblikate elu ja käitumise kohta. Soovitan.
|
Uus liblikamääraja/ New quide to Estonian butterflies |
Summary: Swallowtail Summer
This butterfly summer has been warm, variegated and rich. Sunny July and August have been in their favour. What makes this year special to me is that I've seen swallowtail butterfly, which is rare in our country, for many times and also in my garden. But this year I saw it in
May, couple of times in July in different places in Estonia, and then, for about a week in my garden at the end of July.
Swallowtail fed on lilac phlox in the afternoons, protecting the flower bush vigorously from other butterflies. Once I found one individual drinking from puddle as well.
No matter how special these visits by swallowtail butterflies were, I'm very happy about every butterfly in my garden. What a joy is to watch cloud of small tortoiseshells revolve around my buddleia bushes for example.
|
Small tortoiseshells on my buddleia 'Black Knight' |
Buddleias are favourable for wide range of bees and butterflies, but for small tortoiseshells they are the first choice. Peacocks and red admirals enjoy also coneflowers and liatrises (blazing star). Smaller butterflies such as Maps and Commas tend to go for smaller flowers like sedums and
Eryngium planum cultivars. Popular butterfly plants in my garden include also anise hyssop, oregano, alliums and telekias. Some butterflies like Brimstones in my case with runner beans can be real help for pollinating veg crops too!
Summer is not over jet and I hope to enjoy the presence of my little friends for little more this year.
Mõnusalt palju liblikaid! Mul on ainult mõned, aga olen rõõmus nendegi üle.
VastaKustutaSul on tõesti liblikaaed, eks oled selle nimel pingutanud ka :) minu aias käis pääsusaba kaks suve tagasi, oi me jooksime fotokaga, saime ikka pildile ka, kuidagimoodi ja lendas ta tõesti nii ilusasti
VastaKustutaAitäh. Jaa, selle kevadise pääsusaba taga jooksin minagi! :)
KustutaYou certainly have lots of butterflies in your garden. Your photos of the swallowtails are beautiful, only the very SE corner of England has these butterflies. Camberwell Beauty used to live in England but I think only a few are found here now.
VastaKustutaMany thanks for leaving a message on my blog.
Dear Pauline, I'm sorry to hear that. This book I refer at the end of the post says that many butterfly species are in decline in Western Europe, when our Estonian populations are mostly strong or even growing. Sure there are few exceptions too! But I'm so lucky to have so many in my garden!
KustutaKüll on nad kõik ikka ilusad.
VastaKustutaMa olen täielik liblikavõhik, kuigi mulle väga meeldib nende lend siilikübarate kohal. Ja pääsusaba pole ma vist elus kordagi näinud.
VastaKustutaI think you're very patience to take photos of butterflies. Tostou. I love this one of Echinacea purpurea and admiral.
VastaKustutaThank you Nadi! It takes a little patience to take these shots but you have to be a little lucky too!
KustutaPääsusaba on õnnestunud vaid korra näha Viljandimaal. Huvitav, kas ta on üldse hääbuv liik või elutseb teda kuskil ka rohkem?
VastaKustutaNa vat, kerge saladuskatte all öeldes, siis ma olengi oma sabadega Viljandimaal. Aga viidatud uus raamat räägib, et pääsusaba on levinud vähearvukalt-hajusalt üle kogu Eesti, kuid arvukus on stabiilne. Nende elupaik seostub rohkem metsade ja rabaservadega, kus kasvab röövikutele toiduks sobivaid putkesid. Aga vahel võtavad liblikad ka ette pikemaid rännakuid ja siis satuvad nad ka meie aedadesse.
KustutaMina olen pääsusaba kohanud Käsmus ja korra ka Saaremaal. Liblikaaeda tasub pidada, see on nii kaunis vaatepilt. Muidugi mõista peab osav kaameramees ka olema :)
VastaKustutaMulle üha enam tundub, et ilma liblikate ja kimalasteta pole üldse mõtet aeda pidada (ma ei üldista, pean ainult silmas iseennast). Jah, mulle jätkuvalt väga meeldivad ikka taimed ka, kuid tervik moodustub minu jaoks nendest kõigist koos.
Kustuta