teisipäev, 15. aprill 2025

Aprillipoolik

Juba mitmendat aastat märkan, kuidas märtsis on hea hoog blogipostitustega, kuid aprillis kukub see ära. No ka tänaseks on pool selleaastasest aprillist juba läbi. Olin valmis küll ka pisut varem paar pilti üles seadma, aga aeg kadus ja eks neid muid tegemisi ja toimetusi on ka palju olnud. No ja siis lisaks selline üldine ilma ja asjade seis siin aprilli alguses polnud ju ka kuigi rõõmustav. Mõtlen muidugi seda ilma virr-varri, mida meile on pakutud.

Algne tänase potsituse pealkiri oli mõeldud olema "Esimese etapi lõpp", sest see külmadega saabunud lõpp oli nii konkreetne. Nii külm, kui ka lume- ja lörtsisajud lõpetasid väga konkreetselt ära nii krookuste, kevadiste sügislillede kui lumikellukeste õitsemise. Ühel hektel tundus, et aias enam ei õitsegi midagi ja see polnud üldse tavapärane, sest kui esimesed on puhkenud, siis tuleb alati järgmisi ja järgmisi, kuid sel aastal tekkis väga konkreetne auk. 

Aga täna ma sean üles ikkagi ka need enne külma tehtud pildid  aprilli algusest ja siis mõned ka juba uutest õitsejatest möödunud pühapäeval. 

Enne lund ja külma oli õies Voronovi priimula ja tema vedas ennast sellest jubedusest siiski kenasti läbi. On ilus ka nüüd.

Primula woronowii
Ebamaise õietooniga Voronovi priimula/ Unearthly coloured Primula woronovii
Krookuste õitsemine oli ilus ja rikkalik, aga väga lühike. Ikka selle suure sooja tõttu, mis oli märtsi viimaste ja aprilli esimestel päevadel, ehk enne seda, kui kõik väga külmaks ja talviseks keeras. Suureõielised kevadise krookuse sordid õitsesid tõepoolest vaid mõne päevaga ära. Lisaks oli neil suur surve kogukate ja raskete kimalaste poolt, kes räsisid hoogsalt õrnu õisi. Aga ma ei pahanda nendega, vaid rõõmustan, sest seda suminat on nii tore kuulda ja kuulata. 

Krookused kipuvad end murusse külvama. Kindlasti on need seemikud ja mitte kellegi poolt "transporditud" sibulad. Tärkavad ka käiguradadel, kus maa kivikõva. Kõigepealt üks leht, järgmisel aastal-kahel kaks ja siis õis!

Crocus cv. seedlings in grass
Krookused peenras ja seemikud murus/ Crocus cultivars in the bed and seedlings in the grass
Crocus cv. seedlings in grass
Kevadise krookuse seemikud/ Crocus vernus cv. seedlings
Aprilli esimestel päevadel õitseid meil ka esimesed tulbid. Ikka traditsioonilised, kevadest-kevadesse samad. Aga mulle selline stabiilsus aias meeldib.

Tulipa humilis var pulchella 'Violacea'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis var. pulchella 'Violacea'
Tulpa polychroma
Neitsitulp/ Tulipa polychroma
Tulipa kaufmanniana cv.
Kaufmanni tulp/ Tulipa kaufmanniana
Õitses veel ka neljas tulp - kaheõieline tulp (Tulipa biflora) aga tema on nii väikese õiega, et sageli jääb märkamata ja seekord ma tast head pilti ka ei saanud.

Alguse sai enne külmasid ka koerahammaste hooaeg. See oli aastal 2019, kui ma tellisin Rare Plants'ist Inglismaalt jaapani koerahamba kaks sibulat. Need on siiani igal kevadel vaid ühe lehekese kasvatanud. Nüüd siis, kuus aastat hiljem, otsustas üks kahest õitsema minna. Aga mis juhtus - tuli selga see külm ja lumi ning täielikult avanenud õit ma ei näinudki. Aga ma nägin ära selle müstilise tumelilla õievärvi ja see on õige! Ehk edaspidi on veel õnne!

Erythronium japonicum
Jaapani koerahammas/ Erythronium japonicum
Ka lumeroosid kergitavad päid ja avavad õisi. Esmakordselt on õies 2023.a Inglismaalt toodud hübriidsed sordid.

Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow Gold Nectaries'
Aed-lumeroos/ Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow Gold Nectaries'
Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow’
Aed-lumeroos/ Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow'
Sinililled olid muidugi suuremalt jaolt ka juba täisõies. Ja kirgaslillede varasemad vormid, rääkimata amuuri adoonistest. 

Hepatica nobilis
Harilik sinilill - mõni on ikka nii õierikas!/ Hepatica nobilis - some are so floriferous 
Chionodoxa luciliae
Kirgaslill/ Chionodoxa luciliae
Adonis amurensis
Amuuri adoonis/ Adonis amurensis
Daphne mezereum
Harilik näsiniin õhtumpäikeses/ Daphne mezereum glowing in evening sun
Ja siis tuli külm ja lumi ja siis see sulas, aga jääkülmad ööd ja napilt plussis päevad jäid nädalaks.

Daphne mezereum
Harilik näsiniin/ Daphne mezereum 'Rubra'
Daphne mezereum
Daphne mezereum 'Rubra'
Daphne mezereum
Daphne mezereum 'Rubra'
Hepatica nobilis 'Müssels Plena'
Hepatica nobilis 'Müssel's Plena'
Hepatica x media 'Ballardii'
Hepatica x media 'Ballardii'
Segaduses haned lendasid kõikvõimalikes suundades, võttes vahepeal kõhutäidet haljalt oraselt.

Wild geese
Haneparved/ Flocks of geese
Wild geese
Lennusiluetid/ Flight motion
Kogu see jubedus taandus siis möödunud pühapäeval. Veel laupäeval oli vaid 1-2 kraadi sooja, pühapäeval seevastu 15. Drastiline, aga tundus mõnus. Ka öö vastu pühapäeva oli väga külm, võimalik et -5 kraadi.

Mis siis on tagajärjed? Suurelehine hortensia, mis tuli läbi talve täies ulatuses elusate võrsetega ja jõudis aprilli esimestel päevadel pungi paotama hakata, sai pihta. Nii oli ka paar aastat tagasi. Muidu tavaline talv võtab võrsed üldse ära. Milline iroonia, ja kipub reegliks saama. Eelmisel aastal istutatud epimeediumil 'Royal Purple' oli 15 õievart - külmavõetud, libliklehe õievarred - külmavõetud, ... murtudsüdamed aga ... vist alles. Elu elukest! Tuleb keskenduda sellele, mis alles ja mis rõõmustab!

Spring Beds
Pühapäeva õhtupoolilul/ Sunday evening
Corydalis cv.
Lõokannus/ Corydalis cv.
Corydalis cv.
Lõokannus/ Corydalis cv.
Corydalis cv.
Lõokannus/ Corydalis cv.
Ilmaennustus lubab nädalalõpuks kuumalainet, temperatuuriga kuni +25 kraadi. Mõistate, kuumalainet! Alles oli talvehingus. Ei anta hõlpu!