teisipäev, 25. veebruar 2025

Talve paled

Veebruari keskpaik ja viimase kolmandiku esimene pool on külmad ja talvised olnud. Temperatuur püsis kindlalt miinuspoolel, kuid õnneks miinimumid ei langenud väga madalale. Meil jäi see -13 kraadi peale. Möödnud nädalal olid ka talve külmimad ööd ja Jõgeval langes temperatuur -20 kraadini. Päikeselised päevad hakkasid aga sulatama räästaid ja kasvatama purikaid. Pühapäeval kerkis päevasoe päikese ja muutunud õhumassi toel juba 5 soojakraadini, täna oli pisut veelgi enam, üle 6-e. Purikad sulasid ja langesid põrmu, ka maas olev lumikate hakkas jõudsalt kahanema.

Galanthus nivalis
Lumikellukeste teine tulemine/sulamine/ Second coming of snowdrops

Lumikellukesed ja esimesed lumekupud, kes jaanuari pehme ilma toel juba jõudsalt kasvanud olid, said lumemütsid veebruari alguses pähe. Kogusin ise lagedamalt ja tõstsin seda õrnalt taimedele. Nüüd hakkavad taimed taas välja sulama ja loodetavasti võib nii kevade poole liikuda ning loota, et suured külmad on nüüdseks möödas.

Vähest lund sadas juurde ka nende külmanädalate jooksul ning ühtekokku sai teda meie kandis kuskil 7-8 cm. Üldmulje oli vabariigi aastapäeval veel siiski küllalt lumine!

Perennal Bed
Lumi aias/ Garden in snow
Perennial Bed
Püsikupeenras/ Perennials Bed
Galanthus nivalis 'Flore Pleno'
Lilleke lumes/ A flower in snow - Galanthus nivalis 'Flore Pleno'

Veebruarikuises aias on üldiselt vähe teha ja näha. Loomulikult, kui on sellised meeldivalt soojad ja päikeselised päevad, on lihtsal niisamagi mõnus väljas olla ja päikesepaistes istuda. Aga jah, püsikud on üldiselt lamandanud või kitsede kõhutäiteks langenud, värvilisevõrselised põõsad alles koguvas suurust ja effekti. Aga kord on nad heas vormis ja lõõskavavad veebruari päikeses!

Cornus alba 'Sibirica'
Kontpuu/ Cornus alba 'Sibirica'
Aster amellus 'Silbersee'
Amellaster/ Aster amellus 'Silbersee'
Vernonia arkansana 'Mammuth'
Maruhein/ Vernonia arkansana 'Mammuth'
Ligularia dentata 'Monja'
Kobarpea/ Ligularia dentata ,Monja'
Cornus sericea 'Falviramea'
Võsund-kontpuu/ Cornus sirecea 'Flavimarea' 
Cornus alba 'Sibirica'
Siberi kontpuu/ Cornus alba 'Sibirica'

Külmad ajad külmutasid pinnase ja potid kasvuhoones. Päikeselised päevad omakorda kuivatasid pinda ja neid, kel rohelised lehed peal (nt mõned sügisastrid). Õitsvatel lumekuppudel oli katteloori tuutu peas ning nemad tundsid end hästi. Katteloor tasandab nii temperatuurikõikumisi ja nüüd ilmnes, et hoiab ka niiskust. 

Praegused päikselised ilmad tõstavad kasvuhoones aga temperatuuri ligi 20 kraadini ja see on muidugi liiast. Olen püüdnud tuulutada-jahutada, avades päevaks ukse. Sellegi poolest tärkavad floksitaimed ja sinililled paisutavad pungi. No järgmiseks aastaks on nad juba kõik oma kindlal kasvukohal ja ei pea selliste äärmustega toime tulema.

Pool-külma ruumi aknal olevad jeffersonia, jalglehe ja haldjakella potid külmusid ka kergelt läbi, sest aknaklaas on seal ühekorde, aga näiliselt midagi nendega ei juhtunud. Jeffersonia õiepungad ja lehealgmed on endiselt kenasti rohtsed ja koguvad punakat tooni, nii nagu nad kevadel väljas olema peavadki. Välja saamiseni kulub aga veel aega. Paraku.

Siiski, küll see kevad nüüd juba ka tuleb!

4 kommentaari:

  1. It's lovely to have such an early spring! What's better than inspecting snowdrop buds in February. Or in your case, also in January! We also has the winter's coldest weekend to almost –13 degrees ten days ago and some snow, but now it's strongly looking like spring. Yay!
    How funny to have to aerate the greenhouse in February because it's too hot :-D

    VastaKustuta
  2. Võrdlemisi taimi väntsutav kliima on sellel talvel olnud. Meil piirdus külmarekord õnneks vaid 13 miinuskraadiga kuid seda külmumine-vihm-sula-külmumine on palju olnud. Eks kevadel ole näha et mis ja kuidas. Lohutan ennast sellega, et äärmisemad eksoodid panid eelmisel talvel juba saba maha ja missel änam. Aga olgu kuidas aiaga, tänavune talv oli mõnus. Vähe külma, palju rohelust, plusskraadid ja saab ruttu läbi. Ning jaanuaris pole mu alpikannid varem veel õitsenud. :)

    VastaKustuta
  3. Vaesed väiksed ja õrnad lumikellud. Sa oskad imelisi pilte teha sellest mille mina sügisel suuremas osas ära koristan, et ikka kevadel kergem oleks

    VastaKustuta
  4. Mul ju tavaline praktika, et osa taimi ootavad uut hooaega kasvukas. Igasuguseid trikke olen teinud, tuulutanud juba veebruaris jne, aga igal aastal tärkavad nad sellisel moel, et mingil ajal panen õhtul katte peale, hommikul võtan ära. Enamasti algab see jant märtsi teisest poolest sõltumata aastast :)

    VastaKustuta