esmaspäev, 18. november 2024

Talv koputab uksele

Tegin täna viimase hommikuse supluse basseinis. Vesi oli muidugi jääkülm! Või siis siiski pisut soojem, sest möödunud nädala päevad on olnud 7-8 kraadi juures ning sajused. Ilma miinusteta on olnud ka ööd ning see kõik mõjub basseiniveele. Ometi jäi see "kastmine" selle aasta viimaseks, sest lõunast lasin basseinil vee välja ja pakkisin selle talveks ära. Selle nädala teise poolde lubatakse esimesi läbivalt külmi (miinuses) päevi ning kui bassein jäässe lasta, siis ei saa teda enam tühjaks. Seega siis viimane suplus.

Ja ometi polnud täna veel märke sellest, et selline külm saabuda võiks. Päikesepaistes oli palgeil isegi sooja tunda ning pildistades viimaseid õisi, mõjus see kõik suhteliselt kesksügiseselt. Kuid siiski on hilissügis juba.

Symphyotrichum novae-angliae 'Barr's Blue'
Kaunis sügisaster/ Symphyotrichum novae-angliae 'Barr's Blue'
Symphyotrichum novae-angliae 'Barr's Blue'
Kaunis sügisaster/ New England Aster
Symphyotrichum novae-angliae 'Barr's Blue'
Kaunis sügisaster/ New England Aster

Bassein polnud aga ainus, mille pärast muretseda külmade ilmade saabumise kontekstis. Endiselt olid maas tutt-liiliad. Need tuli üles võtta. Sibulad olid ilusad ja tugevad. Üks on kindlasti pikk ja soe suvi, mis neile võis meenutada kauget kodumaad Lõuna-Aafrikat. Aga mulle tundub, et väetamine, mida ma nende puhul varem polnud teinud, mõjutas samuti kasvu ja õitsemist. 

Teisigi Aafrika taimi oli varju alla saada. Hiidhüatsindid olid samas peenras tuttliiliatega ning samuti alles maas. Kasvuhoonest sissetõstimist ootasid ka kaeralilled ning trepilt lembeliiliad. Üks neist, 'Charlotte' nimeline oli ka alles õitsemas, hoolimata hilissügisest ja mõningatest vahepeal olnud öökülmadest. Vähesed õhu-miinused ei tee neile veel midagi, kuid juurte ja sibulate külmumist nad ei talu.

Agapanthus 'Charlotte'
Lembeliilia/ Agapanthus 'Charlotte' in late bloom

'Charlotte' on igihaljas lembeliilia sort. Mul on ka heitlehiseid ning need on juba oma lehed kuivatanud. Talve saadavad nad mööda keldris ühtviisi. Igihaljaid tasub vahel väga harva ka kasta, kuid heitlehised peavad kevadeni kastmata kenasti vastu. Talvine kastmine võibki nad hoopis liialt vara kasvama ärgitada. 

Eucomis pole-evansii
Tutt-liiliad täna, enne üles võtmist/ Eucomis pole-evansii today, before lifting and storing in cellar 

Mul on paraku ka omajagu uusi külmakindlaid püsikuid pottides, mis on peenardesse istutamata. Suurem osa on sellesügisesed ostud, nii et ega nendega paremini polekski saanud toimida. Mõned asjad oleks ehk võinud ka maha saada, kuid mida ei saanud, seda ei saanud. Hetkel tõstsin kõik kasvuhoonesse. Järgmine nädal kaevan seal nad maasse, et talvitumine oleks kindlam.

Näis, kas saabuvad ka lubatud lumesajud. Õhtul Tallinnasse sõites tulid esimesed lörtsipilved vastu. Üldse on viimasel nädalal palju sadanud. Maa on vettinud ja veest küllastunud. Täna ööselgi sadas nii kõvasti, et ma kohina peale katusel ja akendel üles ärkasin. 

Tuuled on samuti kõvasti puhunud. Nii kõvasti, et suurem osa mu roog-sinihelmikaid on nüüd pikali. Need pole kunagi varem enne külmade saabumist niiviisi lamandunud. Aga sel aastal on. Jälle midagi teist moodi. 

Molinia arundinacea
Lamandunud roog-sinihelmikas/ Flopped Molinia arundinacea, caused by strong winds that we had past week. 
Long Border
Tihedas istutuses püsivad taimed paremini püsti/ In tense planting plants withstand elements better
Long Border
Pikk peenar/ Long Border

Väljas on nüüd tõesti õite viimane hetk. Viimased astrid, viimased õnneheinad, viimased värvilised lehelaigud. Üheaastased õnneheinad on vist tõesti kõige viimased õitsejad, kestes püsikülmade saabumiseni igal aastal.

Aster x frikartii 'Jungfrau'
Frikarti aster/ Aster x frikartii 'Jungfrau'
Erigeron annuus
Üheaastane õnnehein/ Erigeron annuus
Erigeron annuus
Üheaastane õnnehein/ Erigeron annuus
Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Thunbergi kukehari/ Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Symphyotrichum cordifolium 'Little Carlow'
Südajalehine aster/ Symphyotrichum cordifolius 'Little Carlow'

Järgmisel korral ilmselt juba lumepiltide ja -lugudega.

PS! Instagramis postitatakse inglimaalt juba mõnda aega lumikellukeste pilte - sügiseiseid, loomulikult, aga juba ka talviseid liike/õitsejaid. Näiteks suureõieline lumikelluke 'Mrs McNamara', mis minugi aias olemas, on tavaliselt Inglismaal jõuluaegne õitseja, sel aastal aga juba novembris. Vaatasin siis minagi oma 'Mrs. McNamara' üle - jaa, ninakesed on olemas, aga õitsemisest on veel asi kaugel ja loodetavasti taimed ikka teavad, et enne tuleb talv mööda saata! Aga ka amuuri adoonistel on juba pungad väljas.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar