esmaspäev, 19. november 2018

Killuke päikest

Kõik ilmad polegi hallid, iga päev polegi pime, mõni hetk novembris on päikeseline! Pikalt elu kui kotis hoidnud pilvetekk rebenes laupäeva õhtul ja näitas kasvavat kuud. Hommik tervitas päikesega ning see jäi oma madalaks jäänud kaart käima terveks päevaks. Sekka tuli küll ka mõni hetkeline sabin vihma, põhjatuule toel kiirelt üle taeva ruttaavast pilveribast.

Salveid tõstsin kuuri alla oktoobri kolmandal nädalal, neriined päris kuu lõpul, siis kui esimene lumi maha tuli. Avanenud olid siis alles esimesed õied. Madalast temperatuurist hoolimata on salveid uusi õisi avanud ja neriined samuti. Tõin lilled korra välja päikest nautima.

Nerine bowdenii 'Isabel'
Nerine bowdenii 'Isabel'/ My nerines and potted salvias have been in shed for couple of weeks now, but blooming profusely despite the low temperatures. Yesterday I brought them out to enjoy rare November sunshine.
November Flowers
Salveid ja neriined/ Salvias and nerines
November Flowers
Salveid ja neriined/ Salvias and nerines
Salvia sp.
Salvia sp.
Nerine bowdenii 'Isabel'
Nerine bowdenii 'Isabel'
Salvia sp.
Salvia sp.
Salvia sp.
Salvia sp.
November Flowers
Salveid ja neriined/ Salvias and nerines
Novembri esimene pool on olnud tegelikult siiski võrdlemisi soe, ilma olulisemate öökülmadeta. Seetõttu on aias veel õitsvaid lilligi. Aster 'Little Carlow' on täisõies. Eeldasin, et ta võiks pika ja sooja suve järgi puhkeda pisut varem, kuid ei, seda mitte. Juhuslikke õiekesi võib veel aga leida siin ja seal. Näiteks on floksil 'Blue Evening' mitmeid väikseid värskeid õisikuid üle põõsa. Ja värvi lisavad veel ka mõned kirkad põõsad.

Phlox paniculata 'Blue Evening'
Floksid novembris/ Phlox paniculata 'Blue Evening' has put out some random blooms all over the plant. In November!
Aster 'Little Carlow'
Aster 'Little Carlow'/ After hot and long summer I expected my 'Little Carlow' aster to bloom little earlyer than usual, but it opened its blooms in October as usual. Still going strong in November.
Sedum 'Herbstfreude'
Sedum 'Herbstfreude'
Põikasin nädala sees veel korra isegi aianduskeskusesse, et osta üks leegitsevate võrsetega kontpuu. Talvisesse aeda on ju värve vaja! Patt tunnistada, aga ka mõned teised kontpuud olid alles pottides ootel. Need said nüüd lõpuks kõik istutatud. Nad on juba praegu nii kenad ja värvilised, kuigi alles väikesed.

Teine suurem töö oli lehtede riisumine ja koristus. Teine ring. Puud on nüüd raagus ja neilt lisa enam oodata ei ole. Tuul muidugi toob alati kuskilt uusi, kuid mitte enam sellistes kogustes. Seega oli viimane aeg enne talve tulekut väärt kraam kokku koguda ja uueks kompostihunnikuks seada. Hoogsast tööst on täna keha päris haige!

Järgmine kord maale saab alles detsembri keskel. Mõned ilmaportaalid lubavad selleks ajaks juba päris talvist ilma. Salveid said tuppa ja neriined tagasi varju alla, potikõrrelised samuti. Pärast hommikust suplust lasin basseini tühjaks ja lappisin selleks korraks kokku. Hooaeg saigi justkui otsa.

Tulips Bed
November tulbipeenras/ November in Tulips Bed
Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Spirea japonica
Spirea japonica
Rosa 'Lady Emma Hamilton'
Alati on novembris mõni roosinupp/ There is always some random rose bud in November - Rosa 'Lady Emma Hamilton'

12 kommentaari:

 1. November on enda kohta päris kenasti käitunud. Mina ka lootsin, et kõige hilisemad õitsejad on sel aastal varajasemad aga ei ühti.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Huvitaval kombel tõesti! Ka mina uskusin, et sellise suve järel võiks kõik olla varasem, kuid ei midagist! Järeldus- ju siis mõju puudub.

   Kustuta
 2. Punaselehelised berberised on väga ägedad. Suvel ollakse suhteliselt tagasihoidlikku tooni aga kus alles sügisel lahvatab leekima! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, absoluutselt! Ja kui lehed langevad, siis jäävad ikka veel leekivpunased marjad. Kuni linnud needki söövad.

   Kustuta
 3. What a nice picture of your garden, Tistou. Yes, winter comes, the days get colder. This night was in minus, I think the last phlox died in my garden, but your one is flourishing.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thank you! December brought Winter and it is good prospect to have a white Christmas now!

   Kustuta
 4. No kui aednik supleb valibasseinis 18.novembril, siis need Sinu oitsejad on just sama vaprad, uskumatu et floks oitseb!! Tegin omast arust nalja, aga akki meenus ammuloetud lugu, oli vist kusagil Shotimaal, Soomere andis lugeda, kuidas roosid oitsesid lume sees, vaidetavalt inimese ja taime spiritual connection vms Nii et..... polegi voimatu :)

  VastaKustuta
 5. Väga kaunis hooaja lõpetamine. Väga huvitav, mis saab salveist edasi, et kas kohtame teda uuel hooajal...

  Sügis on tänavu ikka soojem kui mullu. Näis, mida talv toob.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma väga loodan, et kohtume! Kui suured taimed ise kuhtuvad, ehk saab teha mõne pistiku!
   Ja talv, talv juba loob! :)

   Kustuta
 6. Kohe-kohe tuleb lumi maha ka Inglismaal, nii nad lubavad... Vaatasin Su viimaseid oitsejaid ja ei suuda uskuda, et see koik oli vaid 3 nadalat tagasi, nii ilus ja armas ja kodune.. vist vihkan talve, nyyd vanemas eas :) Lapsena oli koik tore, hoolimata kylmast ja nappidest riietest..

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No vot. Kui on ikka lumine ja ilus ja helge, siis pole väga vigagi. Aga kõlm ja niiskus on muidugi vastikud!

   Kustuta