teisipäev, 30. september 2014

Sügisnoppeid

September kihutab tuulte tuhinas oma lõpu poole. Nüüd võib küll juba kindlalt väita, et sügis on käes mis käes. Ja kuigi mingil hetkel tundus, et sügisvärvid jäävad sel aastal olemata, sest puude lehed kippusid juba otsas pruuniks-krõbedaks kuivama, siis nüüd on hakanud ka värve tulema. Lõuna-Eesti kuplid olidki nädalavahetusel juba kuldsetes toonides.

Värvi tooja, kolmapäevaöine öökülm, viis paraku samas minu kirevad eksoodid. Mitte küll täielikult, näpistades peamiselt pealt õisi ja ülemisi lehti. Mis tähendab, et külm oli õhus ja mitte maapinnal. Ilu on siiski läinud ja hooaeg selleks korraks läbi. Jätan daaliad-kannad veel mõneks nädalaks maha, et anda neile aega puhkerežiimile üle minna.  Ka aed tervikuna on puhkusele sättimas. Aktiivne kasv ja õitsemine on lõppenud. Vaid mõned lamedalehised ogaputked punnitavad veel uusi õisikuvarsi. Esimene külm neid küll ära ei võtnud, kuid õitsema minna neil ilmselt ei ole määratud. Mõni õieline värvilaik siin ja seal siiski veel on. Ja need rõõmustavad ennekõike hiliseid kimalasi.

Hydrangea paniculata Diamant Rouge 'Rendia'
Hydrangea paniculata 'Diamant Rouge'
Agastache 'Black Adder'
Hiidiisop 'Black Adder' läheb ajas aina paremaks/ Agastache 'Black Adder' is getting better and better despite first frosts
Hilistele kimalastele on kõige atraktiivsemad hetkel hiidiisopid 'Black Adder' ja erinevad kukeharjad. Punaselehised alustasid õitsemisega juba kesksuvel, nüüdseks on lisandunud ka sügisene klassik 'Herbtsfreude'. Kui looduses on õisi väheks jäänud, muutuvad hilised aiataimed kimalastele eriti väärtuslikeks toiduallikateks.

Olen väga üllatunud, et juba aprillis meie maja vundamendi õhutusavade kaudu põrandaalustes kodu leidnud kaks maakimalase peret on ikka veel aktiivsed. Mitte muidugi nii, nagu suvel, kuid vanade kodude vahet lendasid veel nii viimased töölised kui uued suured kuningannad, kes peaksid peagi talvituspaigad leidma, et kevadel elu edasi viia.

Sedum
Hokkaido kukehari/ Sedum cauticolum
 
Sedum 'African Sunset'
Sedum telephium 'African Sunset'
Sedum 'Herbstfreude'
Sedum 'Herbstfreude' ('Autumn Joy')
Ka hääbumises on ilu ja õieilu hääbumine kannab endas ju tegelikult uut elu. Kõik need toredad seemnepead,-kerad ja -sabad jäävad meenutama möödunud suve ning kindlasti rikastavad talvist aeda. Nii mõnigi suleline külaline võib neist leida kõhutäidet, putukad-mutukad peavarju.

Echinaceas
Punased ja kollased siilikud/ Yellow and purple seed heads of Echinaceas
Buddleja davidii 'Black Knight' & Berberis thunbergii 'Orange rocket'
Buddleja davidii 'Black Knight' & Berberis thunbergii 'Orange Rocket'
Monarda 'Pink Lace'
Monarda toredad seemnepead/ Beautiful seed heads of Monarda 'Pink Lace'
Phlox paniculata 'Blue Paradise'
Floks 'Blue Paradise' oli esimene ja jääb ka  viimaseks flokside seas/ Phlox paniculata is the only one which still carries on
Täiesti hullumeelse hoo on sisse võtnud lillherned. Kui kõrvalt võttis lattoad külm ära, siis need õlimitsevad õierohkemalt kui terve suve vältel. Inglise aednikud räägivad, et lillherned on kõige võimsamad ja kaunimad siis, kui need külvata ja ette kasvatada juba sügisel ning siis ületalve hoida külmavabalt kasvuhoones. Arvan, et tänu pikale suvele olen saavutanud umbes sarnase efekti - pikema kasvuperioodi. Kui augusti lõpul korra tundus, et õitsemine on läbi, siis nüüdne pilt ületab kogu varasema. Terve põõsas on kattunud värkete võrsete ja õievahuga.

Lathyrus odoratus
My sweet peas look better than ever!
Reedel maale sättides, märkasin linnas Skoone bastioni kandis pääsude parve. Ma ei mäleta, et oleksin neid kunagi nii hilja näinud. Ilmad on aga neile soodsad olnud ja ju pole olnud põhjust varasemaks lahkumiseks. Kodumail oli nädalavahetus aga linnuvaikne. Vaid rongad patrullisid metsa ja põllu kohal ning lendasid mänglevalt tugevates tuulepuhangutes. Kuid pühapäeval õhtu eel lendas üle kaks hiiglaslikku haneparve - selge märk, et külmem ilm on siiski saabumas.

Krookused ja võrk-iirised on saanud tagasi mulda. Mõned uued huvitavad lumikellukesed samuti. Oma järge ootavad aga veel tulbid ja hüatsindid. Ilm pidi pidama ja loodetavasti saavad tuleval nädalavahetusel ka nemad maha. Toimetamisi veel on.


Summary: Autumn clippings

September has come to its end and one could firmly say that autumn is in full swing now. And even though it promised to be rather colourless, the first frosty night has brought a change. All the acers that tended to turn brown in mid-September are picking up bright shades these days.

This first frost last Wednesday however, snapped off my summer exotics. All my cannas and dahlias are frost bitten, not completely gone but the beauty is ruined. I will leave them to soil for a while to get ready for winter dormancy. In a week or two I will dig them up and store in cellar. And the garden in whole is starting to set on rest. Growth has stopped and most of the blooms are over. Some splashes of colour can still be found. Bumblebees are especially happy about the late blooms.

Currently most attractive plants to bumblebees are agastaches and sedums. Both carry on until late fall and provide nectar which is more difficult to find in wild. Nothing blooms on our meadows and forests that late. Thus gardens and nectar rich plants become extra important food source. I can see it clearly in my garden. These late blooms are really needed, as bees feast on them even on cloudy days and temperatures less than 15 degrees in Celsius.  

My sweet peas however, have gone absolutely mad! They look better than ever! And even if they looked bit worn out in late August, then now they have new growth and blooms all over. I've read some advices to sow sweet peas in autumn and overwinter in greenhouse to have the maximum growth and blooms next year. In our climate, it is impossible, but with such a long and warm growing season I think I've achieved something equally similar!

On last Friday I saw some swallows. I haven't seen them so late in Estonia. On Sunday evening however, there were flocks of migrating goose in the sky, so colder days must be close. I have planted all my crocus and Iris reticulata bulbs, but still have tulips and hyacinths to dig in. Next weekend is predicted to be nice so I can finish up my autumn works.

teisipäev, 23. september 2014

Slottsträdgarden, Malmö

Septembri kolmas nädal viis mind Rootsi lõunatippu, Malmösse. Tore, rahvaarvult  Tallinna mõõtu kompaktne linnakene, mida rootslased ise väga Rootsi linnaks ei peagi. On ta ju seotud ülelahe Kopenhaageniga enam kui emamaa endaga. Nagu viimasel ajal kombeks, uurisin esmalt, kas Malmös on botaanikaaeda, mida võiks külastada. Aga võta näpust, ei ole mitte. Nii läksingi sinna ilma "aianduslike eesmärkideta", lootes leida vaid seda, mis silma satub. Ja üht-teist sattus küll - kohe mingi seitsmenda meele ajel viisid mu jalad mind otseteed Slottsträdgardenisse.
 
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, tõlkes emakeelde lossiaed või lossipark, asub Malmö südames paikneva lossi taga. Lossis endas on kunstimuuseum. Ümbritsetuna suurest pargist, on aed kaitstud tugevate tuulte eest, mis talvisel perioodil mereääset linna kimbutama kipuvad. Kliima on siin siiski pehme ja mereline, mistõttu aed ja selle sisu meenutab kuulsaid inglise aedu.

Tänasel kujul aeda hakati rajama 1997. aastal ning seda peetakse täiel määral orgaaniliselt. Lilleaed, tarbeaed ja teemaaiad on kenasti seotud üheks regulaarseks tervikuks, pakkudes samaaegselt vägagi eriilmelisi vaateid ja elamusi. Kuigi linna halduses, on suur osa aia hooldusest vabatahtlike peal, mis ühtlasi aitab propageerida keskkonnateadlikku orgaanilist aiandust kogukonnas ning viia seda laiali koduaedasesse. Lähemalt leiab aia kohta infot kodulehelt.

Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Mind vaimustas selles aias pea kõik. Esmalt muidugi tsentraalne, aeda täies ulatuses läbiv püsikutega paarispeenar, millel domineerisid sügisastrid ja kõrrelised. Kindlasti on selle peenra kõrghetk just praegu. Väga inspireerivad olid ka kõik ornamentaalsed tarbepeenrad. Veel üks ilmekas näide sellest, et ka tarbeaed võib oskusliku komponeerimise korral pakkuda suurepärast esteetilist elamust. Ja kõik need orgaaniliselt kasvatatud viljad on kindlasti eraldi elamus veel laual. Kõikjale pikitud ilukõrrelised lisasid dünaamilisust igasse vaatesse.

Slottsträdgarden, Malmö
Tarbeaed/ Kitchen Garden, Slotssträdgarden
Slottsträdgarden, Malmö
Tarbeaed/ Kitchen Garden, Slotssträdgarden
Slottsträdgarden, Malmö
Tarbeaed/ Kitchen Garden, Slotssträdgarden
Slottsträdgarden, Malmö
Tarbeaed/ Kitchen Garden, Slotssträdgarden
Slottsträdgarden, Malmö
Lõikelilleaed/ Cutting Garden, Slottsträdgarden
Temaatilised iluaiad paiknevad ala põhjaküljel ning on reastatud ruudukujuliste väikeste aiaruumidena üksteise kõrvale ritta, eraldatuna pöetud kõrgetest hekkidest. Nii võib ühest lopsakast kooslusest liikuda hoopis kuiva kõrbe ning sealt edasi modernsesse tänapäeva linnaaeda. Teemasid jagub kaheksaks erinevaks segmendiks.

Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Kokkuvõttes oli see üks tore aialeid, millest on palju õppida ja eeskujuks võtta. Loodan, et pildid aitavad meeles hoida seda, mis sai nähtud ja kogetud kohapeal.

Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö


Summary: Slottsträdgarden in Malmö, Sweden

Third week of September took me to Malmö in Sweden. It is nice city, both, old and modern, and which is not considered as much as a Swedish but rather satellite of Copenhagen, Denmark. About fifth of its population goes to work to Copenhagen every morning. Like with most of my recent trips I tried to find out if there are any botanical gardens or something else horticulturally worth to see. But I didn't. So I went there without any specific expetations but with openess to see and enjoy whatever I find. Soon enough I found myself in Slottsträdgarden! Green nose or what, heh?!

Slottsträdgarden (castle garden) in its present conception was founded in 1997 by city council and local interested party's catered in non-profit organisation. Garden that has formal structure and holds long double perennial beds, cutting garden and ornamental veg-plots is managed fully organic. There are series of themed garden rooms in line on northern side of gardens, all square shaped. You can start from the lush planting, continue on in dry gravel garden and end up modern contemporary setting. There are eight different segments, including insects garden, exotic and Japanese garden among others. More information and history of the garden can be found from their website.    

Slottsträdgarden, Malmö
Central double perennials bed with asters and grasses
Slottsträdgarden, Malmö
Fall asters
I liked almost everything in this beautiful and diverse garden. Of course I was most impressed by the double perennials beds that were filled with blooming asters, in their high now. But I loved ornamental veg-plots equally. Yet another good example how thoughtfully arranged vegetables mixed with annual flowers create wonderful ornamental environment. This is absolutely my idea of gardening, so it was great excitement and recognition for me.

Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Slottsträdgarden, Malmö
Double borders

laupäev, 13. september 2014

Lõõmav eksootika

Päevasooja jagub meil jätkuvalt suviselt. Aga üha pikenevad ööd ähvardavad esimeste öökülmadega. Loodan salamisi, et see on ikka veel kaugel, kuid tuleb tunnistada tõsiasja, et september on juba poolele jõudmas. Hallaööd ei saa enam kaugel olla. Pabistan oma õilmitseva eksootika pärast, õisi võiks veel tulla küll ja küll!

Kannad ja daaliad on nüüd täisõies. Thelalt saadud riitsinused on ka jõudnud kasvada, kuid nendelt õisi siiski vist tulemas ei ole. Ja kui tulebki, siis seeme ikka valmida ei jõuaks. Ehk lahkel kinkijal endal on uut seemet peale tulemas või vanu varusi tallel, sest taimed on toredad.

Hot Bed
Suvelillepeenar kannade ja daaliatega/ Hot Summer Bed with dahlias and cannas
Canna 'General Eisenhower'  blooms
Tulised 'General Eisenhower' ja 'Bishop of Llandaff'/ Hot Canna 'General Eisenhower' & Dahlia 'Bishop of Landaff'
Dahlia 'Bishop of Llandaff'
Dahlia 'Bishop of Llandaff'
Hot Bed
Canna 'General Eisenhower'
Hot Bed
Hot Bed

Hot Bed
Leegitsev suvelillepeenar/ Hot Summer Bed in full heat
Kuni esimese külmani lõõmab see peenar aga särisevalt!


Summary: Flaming exotics

Days are still summery warm here but as nights are getting longer, the threat of first frost sneaks closer. The frost that could take away all my exotics with a plink of an eye. My Hot Summer Bed that contains mostly cannas, dahlias and ricinus plants is in full swing now but as they all are tender, this lush is not ment to last long, unfortunately.

However it will be, until the first frost at least this bed flames sizzling. 

kolmapäev, 10. september 2014

Septembrisuvi

Kuigi jah, et eile ja täna on küll olnud juba sompus ja sügisesed, oli viimane nädal siiski suvi, mis suvi. Kalendrile kohane. Kui varasemalt tundus septembri teise poolde ulatuv astronoomiline suvi meie oludes naljanumbrina, siis nüüd mitte enam nii väga. Mitmel hiljutisel aastal on suvi olnud kergelt nihkes sügisesse. Ja soe päev septembris võibki veel tunduda päris südasuvine. Nädalavahetuse +22 - +23 'C ilmad olid seda täiel määral.

Aed muidugi on juba väikeste väsimuse märkidega, kuid siiski on veel õisi, värve ja kõige selle seas hulgaliselt liblikaid ja kimalasi. Floksid on oma paksu õievahu maha poetanud, kuid hilisemaid avanevaid pungi veel jagub. 'Blue Paradis'il on õisi olnud juuli algusest saati. On ta ühtaegu üks varasemaid flokse, kuid küljevõsudest tuleb õisi aina juurde, külmadeni välja.

Liblikate seas on nüüd kõige enam admirale. Nad peavad kiirustama, kui tahavad veel lõunasse jõuda. Väikesed koerliblikad ja päevapaabusilmad on aga ilmselt juba talvepuhkusele sättinud. Lisaks lendas õitel ringi veel paar kärbtiiba ning päris hulgaliselt oli lennus ka väikseid kapsaliblikaid. Kimalasedki on veidi aeglasemad ja unisevõitu. Kes mõtleb tulevasele talvele, kes veedab elu viimaseid tunde. Uue kevade õigus on vaid noortel emakimalastel.

Vanessa atalanta
Admiral buddleial 'Black Knight'/ Red Admiral on Buddleja davidii 'Black Knight'
Vanessa atalanta
Admiral siilkübaral/ Red Admiral on Echinacea purpurea 'Rubinstern'
Vanessa atalanta on Monarda 'Pink Lace'
Admiral monardal/ Red Admiral on Monadra didyma 'Pink Lace' 
Polygonia c-album
Väike-kärbtiib punel/ Comma on garden oregano
Pieris rapae on Echinacea 'Powwow Wild Berry'
Väike kapsaliblikas siilkübaral/ Little White on Echinacea purpurea 'Powwow Wild Berry'
Eelmisel sügisel rajatud liblikapeenra pikendusel kasvavad peaasjalikult kevade ja suve jooksul istutatud taimed. Ilmselgelt on istutus tulevikku silmas pidades liigtihe saanud, aga eks ma hakkan allajääjaid vähehaaval välja võtma. Pisikestest taimedest on sügiseks saanud päris suured. Näiteks Türi lillelaadalt toodud monarda oli pisukene raoke ja milline õievaht nüüdseks! Samuti 'Blue Paradise' floks ja hiidiisop 'Black Adder'. Kõik mõnusad putukameelitajad!


Bee & Butterfly Bed
Liblikapeenra pikendus/ Extension of my Bee & Butterfly Bed with Phlox paniculata 'Blue Paradise' in front, Agastache 'Black Aadder' in middle and Monarda 'Pink Lace' behind
Monarda 'Pink Lace'
Monarda didyma 'Pink Lace' in September looks lot like coneflower
Bee & Butterfly Bed
Vanem liblikapeenra osa on täidlane/ Late summer Bee & Butterfly Bed, older part
Kõrreliste peenrasse istutasin veel vastu sügist paar valget siilkübarat 'Virgin'. Nad võiks hästi sobida kokku valgetriibuliste lehtedega kastikutega 'Overdam'. Õiget effekti on näha ehk juba tulevasel suvel, kuid rõõmu on ka esimestest õitest!


Echinacea 'Virgin'
New Echinacea 'Virgin' in my Grass Border
Hilissuvine tulbipeenar on kasvanud mul üle pea. Buddleia 'Pink Delight' on õitsemise lõpetanud, kuid 'Black Knight' on tumelillasid õisi täis ja lõhnab uimastavalt. Ka roos 'The Lark Ascending' viskab veel siit-sealt mõne õie. Sügisel ma siit midagi maha ei lõika. Jääb talveiluks ja kaitseks lund koguma. Ogaputkedelt leidsin aga ühed toredad tegelased, keda olen siiani vaid põllul köömnetel märganud - triiplutikad. Vaat siis millist metsaelu on võimalik endale aeda meelitada. Lahedad maiad tegelased!

Tulips Bed
Hilissuvine tulbipeenar/ Late summer Tulips Bed
Graphosoma lineatum
Eryngiums have attracted new wildlife to my garden - Striped Shield Bugs
Graphosoma lineatum
Triiplutikas/ Striped Shield Bug
Soe sügis on teise nooruse toonud lillhernestele. Nüüdseks on nad kaks meetrit kõrged ja toed jäävad juba lühikeseks. Kui õisi noppida, küllap õitsevad veel edasigi.
Lathyrus odoratus
My sweet peas have a second youth, flowering lush
Lathyrus odoratus
Two meters high now, they have reached tops of the supports
Lathyrus odoratus
Lillhernes/ Lathyrus odoratus
Meie metsades on aga suur sügis. On riisikaaeg. Ja tegelikult kõigi teiste suviste seente aeg ka - on kõike: kukeseeni, puravikke, pilvikuid, riiskaid ... kärbseseeni ka! Korja vaid, mida hing ihkab. Ma korjasin hapendamiseks võiseeni. Ja marineerimiseks nupsikuid seaseeni. Ning risotto sisse panekuks kollakaid kukeseeni. Viina kõrvaseks sai ka noori puravikke marinaadi, nii moe pärast. Ei või iial teada, mil võib vaja minna!

Lactarius scrobiculatus
Võiseened/ Spotted Milkcaps


Summary: September Summer

In an average year ongoing astronioic summer in September would be a joke here, in Estonia. Summer usually ends with last days of August in our latitudes. But last week and especially weekend days were warm as mid-summer, with temperatures up to +23 degrees in Celsius. And though we had a couple of rainy days now, good weather is predicted to return. So it has been couple of years now - summer in September doesn't feel that much of a joke today. Seasons seem to slide more into their astronomic boundaries. Which is not bad, I'm greeting September summer!

Surely my garden looks little worn out by now as everywhere, but that doesn't bother me. There is still quite a lot of blooms, colours and lot of bees and butterflies around. Main players of August - phloxes have shred most of their flowers by now but they still sparsely have some in bloom. 'Blue Paradise' for example, which is one of the earliest, still looks nice, continuosly producing side braches to blossom.

As I mentioned, there is still butterflies around. Red Admirals were in dominant last weekend with occasional Commas and Little Whites. Little Tortoiseshells and Peacocks however seem to be gone to their hibernation sites. Bumble bees look bit drowsy. Some of them obviously are thinking about hibernation and some are spending their last days. Only young females are assigned to see next spring.

My Bee & Butterfly Bed extension looks good as all plantings made is spring and summer are in full swing now. To think back, this monarda 'Pink Lace' was just a little plug in May. And look at it now! Agastaches and new Echinaceas look good too. Planting might be little too tight in future, but I will deal with it when the time has come.

Sweet peas have a second fresh flush of growth and blooms as well, now reaching to top of their hazel supports, about 2 meters high. They look wonderful and smell delicious!

But in our forests, there is autumn! Fresh mushrooms in every step. I picked two baskets of different types, but mostly yellow Spotted Milkcups for pickling. I love love pickled milkcups!