kolmapäev, 30. aprill 2025

Kas sellist aprilli me tahtsimegi?!

Nüüd saab ta ümber. See aprill. Ma ei tea, kas rõõmustada või kurvastada. Möödunud ajast ja aegadest on alati natuke kahju, aga samas pakub tulevik ootust milleski helgemaks ja paremaks. No polnud see aprill küll midagi ka kohutavat, kuid siiski oli ta närviline ja hektline. Siia-sinna, üles-alla. Nii hetlikku ja kontrastsete ilmaoludega kevadet ei olegi veel olnud. Aga see on hinnanguline. Üks on küll kindel, nii kõrgete temperatuuridega aprilli pole kunagi varem olnud. 18. aprillil oli Valgas 27,8 kraadi sooja ja see ongi rekord. Meil polnud vähem, nii 18. kui ka 19. aprillil oli 27-28 plusskraadi. Ja siis, paar päeva hiljem, juba väga jahe, öökülmad, ja veel nädalapäevad hiljem juurde ka lumesadu, uued öökülmad. Vaesed taimed.

Suure soojaga tassisin kasvuhoone seal talvitunud taimedest tühjaks, seadsin üles hiirteteatri. Nüüd tuli kõik taas sisse vedada. Ei julgenud riskida ja õue jätta. Küllap oli arukas otsus. Aga maas kasvavaid taimi niiviisi varjule ei tõsta. Heal juhul paned neile mingi poti või pangi pähe, katteloori ümber, kuid tugeva öökülma puhul ei aita seegi. Mitmed varjutaimede tõusmed said näpistusi, mõni mitmel korral. See võib eluisu võtta. 

Esimest korda aga õitsesid radde püvililled ja need vaimustasid!

Fritlillaria raddeana
Radde püvilill/ Fritillaria raddeana
Fritlillaria raddeana
Fritillaria raddeana
Fritlillaria raddeana
Fritillaria raddeana

Radde püvililli istututasin möödunud sügisel viis sibulat. Kõik nad on hajusalt aiapeenardes. Ei tea, kas see sõltub kasvukohast ja tingimustest või on ka kloonidel väikesed varieeruvused, kuid ühte peenrasse on sattunud pisut kahvatumad ja samas pisut pruunika õietooniga taimed. Loodan neile pikka iga ja siis saab ka jälgida, kuidas need värvide varieeruvused kestavad. 

Fritlillaria raddeana
Veidi varjulisemas asukohas/ In a bit more shadier conditions blooms some brownish hue 
Fritlillaria raddeana
Iludused/ Beauties

Radde püvililled on minu uutes aiapeenardes, mis koondavad kokku endasse ka mitmeid teisi poolvarju eelistavaid ilutaimi. Näiteks sinililled ja trilliumid, lumeroosid ja koerahambad, aga ka mitmed udupeensused, millel vist kõigel pole eestikeelset nimegi. Sellises soojas aianurgas nad siis tärkavad võib-olla natuke liiga tormakalt, et siis öökülmadega saada näpistatud. Vähemalt sellisel aastal, kui praegu käsil on. 

See teine äärmus (suvekuum aprilli keskel!) on samaväärselt näpistav nende jaoks, kes pole kohanenud nii kõrgete temperatuuridega oma kasvuajal. Paljude koerahammaste õiepungad kuhtusid selles kuumas ilma, et oleks üldse puhkenud. Või siis õitseti ära hetkega. Mäletan, et imetlesin paari koerahammast 19. aprillil mõttega, et järgmisel päeval pildistan ka üles selle ilu. Järgmisel päeval polnud pildistada aga enam midagi. 

Kiire õitseja nagunii, sel aastal aga veel kiirem - kevadmagun. Esimest korda õitses roosa vorm.

Sanguinaria canadensis var Rosea
Kevadmagun/ Sanguinaria canadensis var Rosea
Garden Beds
Aiapeenrad/ Garden Beds
Garden Beds
Aiapeenrad/ Garden Beds
Garden Beds
Aiapeenrad/ Garden Beds
Trillium cv.
Trillumid/ Trillum cv.
Hyacinthus orientalis 'Miss Saigon'
Enne puhkemist/ Before opening
Hyacinthus orientalis 'Miss Saigon'
Ja pärast/ And after.. Hyacinthus orientalis 'Miss Saigon'

Eelmisel laupäeval sadas lumekruupe nagu herneteri. Mitmel korral. Kevadine lumi pidi olema väetiseks, no see nägigi välja nagu väetis, hiigelteraline väetis. Peaasi, et kõik nüüd üleväetatud ei saanud!

Spring snow
Päeva esimene lumi, 26.04/ First snow of the day, April 26th
Fritlillaria raddeana
Sajus/ In the snow
Trillium cv.
Kolmiklill/ Trillium cv.
Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow Gold Nectaries'
Lumeroos/ Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow Gold Nectaries'
Trillium erectum
Püstine kolmiklill/ Trillium erectum
Spring snow
Lumekruubid/ "Fertilized Garden"
Spring snow
Mida kõike aprills/ All in April, from + 28 heat to freezing temperatures and snow storms
Spring snow

Selline ta siis oli. Aprill.

teisipäev, 15. aprill 2025

Aprillipoolik

Juba mitmendat aastat märkan, kuidas märtsis on hea hoog blogipostitustega, kuid aprillis kukub see ära. No ka tänaseks on pool selleaastasest aprillist juba läbi. Olin valmis küll ka pisut varem paar pilti üles seadma, aga aeg kadus ja eks neid muid tegemisi ja toimetusi on ka palju olnud. No ja siis lisaks selline üldine ilma ja asjade seis siin aprilli alguses polnud ju ka kuigi rõõmustav. Mõtlen muidugi seda ilma virr-varri, mida meile on pakutud.

Algne tänase potsituse pealkiri oli mõeldud olema "Esimese etapi lõpp", sest see külmadega saabunud lõpp oli nii konkreetne. Nii külm, kui ka lume- ja lörtsisajud lõpetasid väga konkreetselt ära nii krookuste, kevadiste sügislillede kui lumikellukeste õitsemise. Ühel hektel tundus, et aias enam ei õitsegi midagi ja see polnud üldse tavapärane, sest kui esimesed on puhkenud, siis tuleb alati järgmisi ja järgmisi, kuid sel aastal tekkis väga konkreetne auk. 

Aga täna ma sean üles ikkagi ka need enne külma tehtud pildid  aprilli algusest ja siis mõned ka juba uutest õitsejatest möödunud pühapäeval. 

Enne lund ja külma oli õies Voronovi priimula ja tema vedas ennast sellest jubedusest siiski kenasti läbi. On ilus ka nüüd.

Primula woronowii
Ebamaise õietooniga Voronovi priimula/ Unearthly coloured Primula woronovii
Krookuste õitsemine oli ilus ja rikkalik, aga väga lühike. Ikka selle suure sooja tõttu, mis oli märtsi viimaste ja aprilli esimestel päevadel, ehk enne seda, kui kõik väga külmaks ja talviseks keeras. Suureõielised kevadise krookuse sordid õitsesid tõepoolest vaid mõne päevaga ära. Lisaks oli neil suur surve kogukate ja raskete kimalaste poolt, kes räsisid hoogsalt õrnu õisi. Aga ma ei pahanda nendega, vaid rõõmustan, sest seda suminat on nii tore kuulda ja kuulata. 

Krookused kipuvad end murusse külvama. Kindlasti on need seemikud ja mitte kellegi poolt "transporditud" sibulad. Tärkavad ka käiguradadel, kus maa kivikõva. Kõigepealt üks leht, järgmisel aastal-kahel kaks ja siis õis!

Crocus cv. seedlings in grass
Krookused peenras ja seemikud murus/ Crocus cultivars in the bed and seedlings in the grass
Crocus cv. seedlings in grass
Kevadise krookuse seemikud/ Crocus vernus cv. seedlings
Aprilli esimestel päevadel õitseid meil ka esimesed tulbid. Ikka traditsioonilised, kevadest-kevadesse samad. Aga mulle selline stabiilsus aias meeldib.

Tulipa humilis var pulchella 'Violacea'
Kaunis tulp/ Tulipa humilis var. pulchella 'Violacea'
Tulpa polychroma
Neitsitulp/ Tulipa polychroma
Tulipa kaufmanniana cv.
Kaufmanni tulp/ Tulipa kaufmanniana
Õitses veel ka neljas tulp - kaheõieline tulp (Tulipa biflora) aga tema on nii väikese õiega, et sageli jääb märkamata ja seekord ma tast head pilti ka ei saanud.

Alguse sai enne külmasid ka koerahammaste hooaeg. See oli aastal 2019, kui ma tellisin Rare Plants'ist Inglismaalt jaapani koerahamba kaks sibulat. Need on siiani igal kevadel vaid ühe lehekese kasvatanud. Nüüd siis, kuus aastat hiljem, otsustas üks kahest õitsema minna. Aga mis juhtus - tuli selga see külm ja lumi ning täielikult avanenud õit ma ei näinudki. Aga ma nägin ära selle müstilise tumelilla õievärvi ja see on õige! Ehk edaspidi on veel õnne!

Erythronium japonicum
Jaapani koerahammas/ Erythronium japonicum
Ka lumeroosid kergitavad päid ja avavad õisi. Esmakordselt on õies 2023.a Inglismaalt toodud hübriidsed sordid.

Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow Gold Nectaries'
Aed-lumeroos/ Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow Gold Nectaries'
Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow’
Aed-lumeroos/ Helleborus x hybridus 'Harvington Single Yellow'
Sinililled olid muidugi suuremalt jaolt ka juba täisõies. Ja kirgaslillede varasemad vormid, rääkimata amuuri adoonistest. 

Hepatica nobilis
Harilik sinilill - mõni on ikka nii õierikas!/ Hepatica nobilis - some are so floriferous 
Chionodoxa luciliae
Kirgaslill/ Chionodoxa luciliae
Adonis amurensis
Amuuri adoonis/ Adonis amurensis
Daphne mezereum
Harilik näsiniin õhtumpäikeses/ Daphne mezereum glowing in evening sun
Ja siis tuli külm ja lumi ja siis see sulas, aga jääkülmad ööd ja napilt plussis päevad jäid nädalaks.

Daphne mezereum
Harilik näsiniin/ Daphne mezereum 'Rubra'
Daphne mezereum
Daphne mezereum 'Rubra'
Daphne mezereum
Daphne mezereum 'Rubra'
Hepatica nobilis 'Müssels Plena'
Hepatica nobilis 'Müssel's Plena'
Hepatica x media 'Ballardii'
Hepatica x media 'Ballardii'
Segaduses haned lendasid kõikvõimalikes suundades, võttes vahepeal kõhutäidet haljalt oraselt.

Wild geese
Haneparved/ Flocks of geese
Wild geese
Lennusiluetid/ Flight motion
Kogu see jubedus taandus siis möödunud pühapäeval. Veel laupäeval oli vaid 1-2 kraadi sooja, pühapäeval seevastu 15. Drastiline, aga tundus mõnus. Ka öö vastu pühapäeva oli väga külm, võimalik et -5 kraadi.

Mis siis on tagajärjed? Suurelehine hortensia, mis tuli läbi talve täies ulatuses elusate võrsetega ja jõudis aprilli esimestel päevadel pungi paotama hakata, sai pihta. Nii oli ka paar aastat tagasi. Muidu tavaline talv võtab võrsed üldse ära. Milline iroonia, ja kipub reegliks saama. Eelmisel aastal istutatud epimeediumil 'Royal Purple' oli 15 õievart - külmavõetud, libliklehe õievarred - külmavõetud, ... murtudsüdamed aga ... vist alles. Elu elukest! Tuleb keskenduda sellele, mis alles ja mis rõõmustab!

Spring Beds
Pühapäeva õhtupoolilul/ Sunday evening
Corydalis cv.
Lõokannus/ Corydalis cv.
Corydalis cv.
Lõokannus/ Corydalis cv.
Corydalis cv.
Lõokannus/ Corydalis cv.
Ilmaennustus lubab nädalalõpuks kuumalainet, temperatuuriga kuni +25 kraadi. Mõistate, kuumalainet! Alles oli talvehingus. Ei anta hõlpu!

esmaspäev, 31. märts 2025

Väga soe märtsi lõpp

Üles ja alla, siia ja sinna. Nii on see kevad meil siin läinud. Küll on väga külm ja küll on siis jälle väga soe. Viimased päevad alates nädalavahetusest väga-väga soe. Kõigil päevadel on 15-16 kraadi sooja olnud ning ka viimased ööd on temperatuur 10 kraadi kanti jäänud. Meenutan, siiski on veel märts! Sellistes oludes toimuvad aias varajaste taimedega kiired arengud. Kiire kasv, kiiresti õitsema, kuna ka tolmeldajaid on palju, siis viljunud õied kuhtuvad kiiresti. Eeskätt krookused. Õnneks on krookusi varjasademaid ja hilisemaid ning õieilu jätkub nii ehk naa päris pikaks ajaks.

Crocus 'Aqua'
Krookus/ Crocus 'Aqua'
Crocus etruscus 'Zwanenburg'
Itaalia krookus/ Crocus etruscus 'Zwanenburg'
Crocus 'Whale Shark'
Kevadine krookus/ Crocus vernus 'Whale Shark'

Üks mu lemmikuid krookusi on 'Pickwick'. See on ka mõnes mõttes minu lapsepõlve lill - meil endil küll neid polnud, kuid ülehoovi vanatädi Marissa aias need kasvasid ja sealt mulle ka meelde on sööbinud. Sellised õrnad veenilised õielehed, kontrastsed kirgas-oraanžid emakasuudmed. Meeldivad ka väga-väga suurtele kimalastele. 

Crocus 'Picwick'
Kevadine krookus/ Crocus vernus 'Pickwick'
Crocus 'Picwick'
Crocus vernus 'Pickwick'

Kevade arengud on ka linnu- ja loomariigis. Kui nädal tagasi kirjutasin, et mõned loomad-linnud on laisad saabuma või välja tulema, siis vahepealse ajaga on olnud progressi. Neljapäeval tuli linavästrik. Laupäeva hommikul laulsid esimesed metsvindid, pühapäeval oli kohal punarind. Laupäeval ringi sõites oli märgata ka juba toonekurgi pesadel. Konni oli teedel eile hilisõhtul. Oli ka soe öö. Ja täna nägin nahkhiirt!

Aeda hakkavad vallutama sinililled...

Hepatica transsilvanica 'Sternenglanz'
Transilvaania sinilill/ Hepatica transsilvanica 'Sternenglanz'
Hepatica x media 'Paktai' OB
Keskmine sinilill/ Hepatica x media 'Paktai' OB
Hepatica nobilis 'Bavarian Blue'
Harilik sinilill/ Hepatica nobilis 'Bavarian Blue'

Eks neid sinilillede pilte nüüd edaspdidi mõnda aega tuleb. Aga enne tuleb veel kõige varajasemad ära saata. Ikka on veel ka lumikellukesed ja lumekupud! Aga see, et märtsiga saab juba lumekuppude ja lumikellukeste aeg lõpusirgele, on küll minu jaoks esmakordne! Ja samas on esimesed lumikellukesed olnud õies juba jaanuari lõpust saati!

Galanthus nivalis 'Virescens'
Harilik lumikelluke/ Hepatica nobilis 'Virescens'
Galanthus plicatus 'E.A. Bowles'
Kurdlehine lumikelluke/ Galanthus plicatus 'E.A. Bowles'
Galanthus elwesii 'Pat Mason'
Suureõieline lumikelluke/ Galanthus elwesii 'Pat Mason'
Galanthus 'Sentinel'
Lumikelluke - kõige kõrgem sel aastal/ Galanthus 'Sentinel' - the tallest snowdrop this year
Galanthus 'Brenda Troyle'
Lumikelluke/ Galanthus 'Brenda Troyle'
Galanthus nivalis 'Moreton Mill'
Harilik lumikelluke/ Galanthus nivalis 'Moreton Mill'
Galanthus nivalis 'Blonde Inge'
Harilik lumikelluke/ Galanthus nivalis 'Blonde Inge'
Snowdrop Bed
Lumikelluke/ Galanthus 'Spindlestone Surprise'
Snowdrop Bed
Lumikellukeste peenar/ Snowdrop Bed

Topeltõielised lumekupud kestavad oluliselt kauem lihtõielistest. 'Flore Pleno' on sel aastal väga ilusate ja suurte õitega. 

Eranthis hyemalis 'Flore Pleno'
Talvine lumekupp/ Eranthis hyemalis 'Flore Pleno'
Eranthis hyemalis 'Noel Ayres'
Talvine lumekupp/ Eranthis hyemalis 'Noel Ayres'
Eranthis hyemalis 'Grünling'
Talvine lumekupp/ Eranthis hyemalis 'Grünling'
Eranthis x tubergenii 'Guinea Gold'
Aed-lumekupp/ Eranthis x tubergenii 'Guinea Gold'
Eranthis x tubergenii 'Guinea Gold'
Eranthis x tubergenii 'Guinea Gold'
Aiapeenardes on kevadine kõige värvilisem aeg. Mulle see pilt meeldib ja oh seda suminat soojadel päevadel!
Garden Beds
Aiapeenrad/ Garden Beds
Galanthus elwesii 'Marjorie Braun'
Suureõieline lumikelluke/ Galanthus elwesii 'Marjorie Braun'
Chionoscilla allenii
Kirgassilla/ Chionoscilla allenii
Hepatica transsilvanica 'Rosea'
Transilvaania sinilill/ Hepatica transsilvanica 'Rosea'
Püsilillepeenras on samuti kevadised värvidemängud.
Perennals Bed
Püsilillepeenar/ Perennials Bed
Colchicum szovitsii 'Tivi'
Armeenia sügislill/ Colchicum szovitsii 'Tivi'
Colchicum bulbocodium
Kevadine valevlill/ Colchicum bulbocodium
Ilmaennustus räägib veel mõnest väga soojast päevast, temperatuur isegi kuni +17 kraadi. Ja siis tuleb tänaste teadmiste kohaselt tugev kukkumine - ööd miinusesse, päeval 0 kuni +2. Seda siis laupäeval. Võib-olla lumesadu sinna juurde. No anti võimalus, et see prognoos võib veel nädala peale täpsustuda. No parem oleks! Muutku ära! Väheamalt tugevad miinuskraadid olgu olemata, sest taimed on juba harjunud enamaga.
Crocus cv.
Krookused ja koerliblikas/ Crocuses and small tortoiseshell 

Aga paar päeva naudin nüüd veel seda suminat! See on nii vaid varakevade esimestel soojadel päevadel, mil looduses ei õitse veel midagi, aga näljased mesilased-kimalased on juba liikvel ja nii nad siis kõik siia jõuavad. Sest meil on palju lumikellukesi ja krookusi ja isegi sinilillelt saab midagi põske pista!