laupäev, 28. veebruar 2015

Tilgad - sula talv

Veebruar on lõpusirgel. Teist aastat järjest oli ta väga soe ja paiguti lumetu. Meiemail on maa must olnud sisuliselt jaanuarist saati. Vahel on kerge kirme olnud, kuid sellegi on iga järgnev sula jälle viinud. Just sula on see, mis mulle sellest veebruarist meelde jääb. Tänagi koduteel nuusutasin õhku ja kuulasin hääli - kas kevad? Aga ei, vaid sula talv. Täna vähemalt, siin.

Tean, et kui päike paistaks, oleks kohe ka kevade tunne. Päike muudab hetkega kõik - paneb tihased sidistama, metsa lõhnama ning rõõmuhormoonid liikuma. Siiski, eelmise aasta madisepäeval olid esimesed rändlinnud juba kohal - lõokesed, kiivitajad, luiged. Ka lumikellukesed olid natuke rohkem avatud kui täna. Kuidas iganes, varajased on nad sellegipoolest.

Spring stream
Kevadised veed ja tilgad/ Spring stream
Spring stream
Vulisevad veed/ Murmuring spring waters 
Võtsin täna ette tulbipeenra ja liblikapeenrad ning lõikasin maha kõik möödunuaastased varred, kärpisin budlejasid ja hortensiaid. Tundus, et budlejade võrsed polnudki ära külmunud. Jätsin 1/3 põõsaste kõrgusest alles, eks näis, kas ka lehtivad. Peenardes on aga juba igasugused ninasid kerkimas ja homme kindlasti jätkan lõikamisega. Hiljem oleks kõike hoopis keerulisem harutada.

Galanthus nivalis
Lume tilgad/ Snowdrops
Galanthus nivalis
Galanthus nivalis
Galanthus nivalis
Galanthus nivalis
Galanthus nivalis var 'Flore Pleno'
Galanthus nivalis 'Flore Pleno'
Galanthus nivalis var 'Flore Pleno'
Galanthus nivalis 'Flore Pleno'

Homme on juba ka märts. Eks näis, mida ta toob, peaasi et mitte käredat ja paljast külma, mis tärkavad kasvud-võrsed võtaks. Aeg on hakata tomateid külvama ja üle vaadata sügisel soetatud püsikute seemned. Neidki tuleks pottidesse poetada, aga mitte liiga vara! Aednikul pole enam aega kotil passida.


Summary: Molten Winter

February is about to reach to its end. For the second year in row, it has been remarkably mild, temperatures 8-9 degrees above average in recent weeks. Ground has been bare in many areas of the country, including our home. There has been some light snow but any subsequent thaw has taken it away. Today when I walked home, I smelled the air and tried to catch some sounds but nothing was there - just a molten winter.

However, I know if there would have been Sun out, everything could have been much cheerier and springy. Tits would have sung, forest smelled and my spirit flown high. But it wasn't the case today. It was another mild cloudy day temperatures just above the zero. At the same time last year snowdrops were bit more open than today. But they are very early nevertheless.

I didn't let myself bothered by the gray weather of today and started to clear my borders. I cut down all perennials in my Tulips Bed and Bee and Butterfly Beds. I also trimmed buddlejas, hydrangeas and roses in the mixes. Tomorrow I will continue on in my Perennials Bed. I can't put that work any further as all kind of sprouts are emerging already.

We will see what March have stored for us. I will have a busy month as tomatoes need to be sown soon and some new perennial seed as well. Cannas and dahlias must be potted up in this month if I wish to see early blooms and long flowering season. Gardening year has begun for sure!    

esmaspäev, 23. veebruar 2015

Märgid - Signs

21.-22. veebruar, maal ja linnas.
21st-22nd of February, from country and city

Galanthus elwesii
Kõige esimesed, suureõieline lumikelluke/ The very first ones - Galanthus elwesii in my borders
Rheum rhabarbarum
Rabarber kesk märga ja külma/ Rhubarb emerging from soggy soil
Primula
Potipriimula kolmas kevad/ This coffe table primula has survived two winters now
50 Shades of Sempervivums Bed
Sula 50 varjundi peenras/ 50 Shades of Sempervivums Bed after winter
50 Shades of Sempervivums Bed
Sula 50 varjundi peenras/ 50 Shades of Sempervivums Bed after winter
Eile läksin kevade märke otsima Tallinna Botaanikaaeda. Varajasemad leidsin üles. Yesterday I went out to look for signs of approaching spring in Botanical Garden of Tallinn. I founds some very first ones.

Galanthus fosteri/ Tallinn BG
Fosteri lumikelluke/ Galanthus fosteri in Tallinn Botanical Garden
Helleborus purpurascens/ Tallinn BG
Purpur-lumeroos/ Helleborus purpurascens
Cyclamen coum/ Tallinn BG
Ümaralehine alpikann/ Cyclamen coum
Botaanikaaias oli lumi sulanud, kuid kevadekuulutajaid siiski veel vähe. Sibulillede alal ei olnud lumikelluksed veel ninasidki välja pistnud. Fosteri lumikelluke õitses palmimaja ees kivipeenras.

Even though all snow was gone from Tallinn Botanical Garden, very few new shoots were visible. But I was lucky to find those, presented here. Weather was horrible, raining and wind blowing strongly.

Phalaenopsis 'Mini Mark'
Samal ajal tubastes aedades/ At the same time in my indoor gardens (kitchen window) - Phalaenopsis 'Mini Mark'

reede, 20. veebruar 2015

Kimalasemaja

Meie maja on selline suur ja omamoodi. Mõnede iseloomulike omaduste poolest kohe äratuntavalt nõukogudeaja lõpuperioodist. Ja nüüd juba veerand sajandit vana. Pool eluhoonest asetseb keldrikorrusel ning on poole korruse jagu muust osast kõrgemal - see annab head vaated ümbritsevatele avaratele põllu- ja ürgorumaastikele. Teine pool on aga kõrgel vundamendil, milles on viis õhtusava, ja nendes avades on elu!

Juba aastaid asustavad majaalust kimalased. Tavaliselt kollasekirjud, on olnud ka musti. Võib-olla pole neid päris igal aastal olnud kogu selle aja vältel, sest väga kaugele ei mäletagi enam. Küll aga on kahel viimasel suvel olnud täpselt kolm peret. Majja pääsemiseks kasutavadki kimalased mainitud õhutustorusid. Ülemöödunud aastal leidis üks kivikimalaste pere kodu lisaks ka meie esiku põranda all ning kasutas lennuavana peasissekäigu uksepakualust. Ju seal siis oli mingi paras pragu. Said käidud nii nemad kui meie, ilma igasuguste kokkupõrgete või konfliktideta. Kesksuveks muutus esik kumisevalt sumisevaks ja tekkis tugev kimalaseküte - põrand sai pesa kohal väga soojaks. Kahjuks talveks, kui soe oleks märksa enam ära kulunud, see kadus. Selline on aga juba kimalase elutsükkel.

Bumblebee home
Kimalane koduuksel/ Bumblebee on her doorstep
Summer beds 2013
Kimalasemaja ja lillead/ Bumblebee house and flower garden
Sel olnud suvel oli niisiis kolm peret, kaks kabineti tammeparkettpõranda all ning üks köögi seina sees. Köögipere hääbus sügiseks, kuid kaks maakimalaste peret lõunapoolsetes avades tegutsesid oktoobri alguseni välja. Võib-olla talvituvad uued kuningannad isegi oma vanade pesade juures, sest viimastel lennupäevadel jäid liikuma vaid nemad, kasvult väiksemad töölised olid juba kaduviku teed läinud. Kuidas iganes, igal juhul ootan ma neid kevadel tagasi. Sest väga vahva on, kui on omad kimalased omas lilleaias! Ja võib-olla on väikse panuse nende kohalolusse pannud ka minu huvi ja neile mõeldes kombineeritud taimevalik.

Bumblebees
Leia pildilt 7 kimalast ja 2 kärbest!/ Find 7 bumblebees and 2 flies!
Üldplaanis oli möödunud kimalasesuvi isendite poolest arvukas. Sagedasti oli näha niidukimalasi, keda 2013. aasta suvel ei näinud ma üldse. Alates varakevadest tegutsesid nad sõstra- ja karusmarjapõõsastel, hiljem mägisibulatel ja punel. Meelepärased olid niidukimalastele ka hariliku rõngaslille õied. Suve esimesel poolel oli veel rohkesti pruune liike, suve teisel aga kollasekirjusid. Mõnevõrra vähem oli näha musti liike. Halle liike (hall kimalane ja metsakimalane) ei märganud ma möödunud suvel paraku aga ühtegi.

Bumblebee on Telekia
Isane maakimalane teleekial/ Male Bombus lucorum on Telekia
Bees on Bee Balm
Kolme kollase triibuga aedkimalane/ Bombus hortorum/ Bees on Bee Balm
Bumblebees on Sedum 'Purple Emperor'
Kimalased kukeharjal/ Bumblebees on Sedum 'Purple Emperor'
Küll mida aga märkasin oli see, et kimalasi võis leida pea kõikjalt, ka kõige ootamatutest kohtadest, kus oli vähegi meelitavaid toidutaimi. Väga huvipakkuvad olid selles suhtes linnasüdamed. Tõeline kimalaseparadiis on Tartu Ülikooli botaanikaaed oma tiheda ja rikkaliku taimestikuga, metsmesilinde oli aga palju ka Tallinnas Tõnismäel hiidiisopitel ja siilkübaratel ning Teatriväljakul madalatel daaliatel. Kuidas nad tihedas liikluses ja betoonkeskkonnas toime tulevad, ma ei tea, aga seda oleks paganama huvitav uurida. Saaks ma vaid ennast sama väikseks ja tiivuliseks muuta, et salamisi neile järgi lennata!

Bombus pratorum
Niidukimalane harilikul rõngaslillel/ Bombus pratorum on Tree Mallow
Bumblebees on Eryngium planum 'Blauer Zwerg'
Kimalased lamedalehisel ogaputkel/ Bumblebees on Eryngium planum 'Blauer Zwerg'
Bumblebee on Sedum 'Purple Emperor'
Isane maakimalane/ Male Bombus lucorum
Esimesed kimalaseliigid ärkavad meil varakult, juba esimeste soojemate päikseliste ilmadega. Seetõttu on neile väga olulised varased nektari- ja õietolmurikkaid kevadlilled - näiteks krookused ja võrkiirised. Nende aegu hakkavad puhkema juba ka pajuliigid, mis leevendavad toidunappust. Siiski pidi just esimeste õite olemasolu määrama muuhulgas seda, kuhu pesa rajama hakatakse. Ootan juba huviga, kuidas meeldivad karukarvastele tegelastele sügisel mulda pistetud uued sibulilled ja ka möödunud suvel istutatud meetaimed peaksid olema juba märksa jõudsamas kasvuhoos ning looma mitmekülgsema toidulaua.


Summary: House of Bumblebees  

Our house, our home is distinctively own looking, and yet with evident features indicating to its origin- late 80ties, end of Soviet times. Part of it lies on cellar and is half floor higher than rest. It provides beautiful views to surrounding vast fields and deep valley. Another part of the house, ground floor has quite high foundation and five ventilation openings above the ground level. And those vents have a life in it!

For years the base of our house has been inhabited by bumblebees. They find their way to undergrounds through the vents in foundation and nest under our floors. Last summer, one colony found even its home inside the kitchen wall. Bees entered from the vent and crawled many meters to their nest. But couple of years ago we had a Red Tailed Bumblebee family below our hall floor and they entered to their nest below the doorsill of our main entrance. They had their way and we had our own, with no conflict what so ever.

In previous summer we had three White Tailed Bumblebee families in our house. Three vents out of five were occupied. They started out their nests as early as in April and carried on until first frosts in October. Maybe new queens even hibernate somewhere under our floors too. I don't mind at all, because I love those little furry creatures.

Bumblebee summer in general was rich. There were many brown species around the garden in early summer and yellow ones were numerous in late summer. Somewhat less multiple were black species and unfortunately I saw no grey bumblebee last year. What I noticed however, was that bumblebees were everywhere, where there was nectar rich plants. I saw lot of bees in our city centres of Tallinn and Tartu. Hyssops, coneflowers and single dahlias on public beds were absolutely packed with them. And the Botanical Garden of Tartu University in the heart of Tartu town is true bee heaven. How they manage to live surrounded by intensive traffic and concrete, that I don't know.  But I would love to find out. Maybe someday I find a way to learn their secrets!



   

esmaspäev, 9. veebruar 2015

Tubased aiad: talveorhideed

Mõtlesin, et teen sel talvel teisiti. Et ei pane lisavalgust taimedele põlema ja püüan nad talveks puhkusele suigutada. Et siis, kui kevad tuleb ja valgust juba rohkem, on ka jõudu enam kasvada ja õitseda. Kuid kodused liblikorhideed ei võtnud väga mu arvamusi ja mänge füüsilise keskkonnaga kuulda, ning sättisid ikka ennast talvisele õitsemisele. Ja kuigi öeldakse, et kuukingad on ilma puhkeajata taimed, siis ometi on neilgi omad rütmid. Õitsetakse valdavalt talvel veebruaris-märtsis ja suvel juulis-augustis. Mõni õitseb ainult talvel ja mõni vaid suvel, kuid enamik hübriide rõõmustab kahe õitsemisega ning sellist aega, kui päris ühtegi õit pole, ei olegi.

Phalaenopsis hybrids
Kirkad kuukingad/ Doritaenopsis Sogo Ponsai '24K', Phalaenopsis Sogo Grape 'Fireball' & Doritaenopsis Tzu Chiang Key 'Chin Yeo' 
Phalaenopsis hybrids
Doritaenopsis Sogo Ponsai '24K', Phalaenopsis Sogo Grape 'Fireball'
Talvel õitsevad näiteks Phal. schilleriana ja Phal. philippiensis ning paljud nendest aretatud sordid. Minul on üks nende kahevaheline primaarhübriid - Phalaenopsis 'Philishill'. Esimeselt vanemalt on päritud roosakas õietoon ning teiselt õie kuju ja kollane südamik. Kokku vägagi ebakuukingalik värvikombinatsioon.  Mõjub aga effektselt.

Phalaenopsis 'Philishill'
Phalaenopsis 'Philishill'
Mul on ka üks väike noor shilleriana, kuid tema alles avab oma kõige esimest õit. Kui valmis saab, paneme välja. Küll on aga täisõies minimini Phal. Jia Ho 'Pink Girl' (Phalaenopsis schilleriana x Phalaenopsis Zuma's Pixie). Temagi soontes voolab schilleriana verd, kuid ta on nii väike, et kogu taim on vaid esiema ühe õie mõõtu.

Phal. Jia Ho 'Pink Girl'
Phalaenopsis Jia Ho 'Pink Girl'
Mis nüüd aga edasi teha talvise lisavalgustamise osas, ma ei teagi. Ilmselgelt, kui taim tahab õitseda, siis tuleb talle selles protsessis kaasa aidata. Valgus sealjuures on kahtlemata üks määravamaid faktoreid ning õite rohkuse ja avanemise garantiisi. Ja mis saabki mul selle tubase värvikirkuse vastu olla hetke nii hallis ja rõskes talves.
Indoor Gardens
Orhideeaken/ Orchid window sill

esmaspäev, 2. veebruar 2015

Jaapani talv

Kuupäev: 02.02.2015, küünlapäev
Temperatuur: +1,2 C
Ilm: pilves, sula ja maa lörtsine, tuul edelast

Jaapanis pole ma kunagi käinud ning õiget jaapani talvegi seega näinud. Kuid ometi on tekkinud kujutluspilt, milline see välja näha võiks. Selline pehme ja pigem sula, alati värske kerge lumega ning aeglaselt langevate lumehelvestega. Lumehelvestega, mis säravad eriti valgelt, kui langevad mustendavate männivõrade taustal.

Natuke jaapanit on meil omal Kadriorus siiski olemas. Päris ehedal kujul. Nii mulle tundub, vähemalt sellistel jaapani talvega päevadel, nagu eile ja täna.

Japanese Garden in Kadriorg
Kadroru Jaapaniaed esimese veebruari lumes/ Japanese Garden in Park Kadriorg, Tallinn
Japanese Garden in Kadriorg
Jaapani aed jaapani talves/ Japanese Garden in "Japanese Winter"
Japanese Garden in Kadriorg
Jaapani aed jaapani talves/ Japanese Garden in "Japanese Winter"
Tänasel küünlapäeval on sula ja pilves-pime ilm. Pole päikest niipaljutki, et mees saaks hobuse selga hüpata. Seega võib oodata külma kevadet ja niru heinailma. Ja kuna härg räästa alt juua võib, siis kukel pole maarjapäeval nokakastmiseks lootustki.

EMHI pole veel veebruari prognoosi välja pannud. Vene ennustus kõigub nii pluss- kui miinuspoolel, ehk et sama ilm eeldatavasti jätkub. Ei saa vist sellest talvest seekord asja.

Park Kadriorg
Kadrioru park/ Park Kadriorg in Tallinn
Park Kadriorg
Kadrioru park/ Park Kadriorg in Tallinn
Happy snowmen
Rõõmsad memmed/ Happy Snowmen

Summary: Japanese Winter

I haven't been to Japan nor seen a true Japanese winter. And yet I have an imagination of it in my head. It is mild and rather molten, always with a light and fresh snow cover, and pure white snowflakes slowly falling from the sky. Snowflakes, which are especially bright on the backgrounds of dark canopies of pine trees.

Little piece of Japan we have here in our city of Tallinn too. It is a Japanese garden in Park Kadriorg. With lot of pines, rhododendrons, white birches and Japanese cherries, it feels quite genuine. At least on those Japanese Winter days like we have had couple of days now.

Weather services are predicting mild February for our northern corner, with temperatures around zero mainly. So it looks like Estonian winter has been switched with Japanese this year.