kolmapäev, 19. aprill 2017

Lumikellukesed 2017. aastal

Kuigi meie viimaste nädalate ilmaolud öösiti on olnud pigem talvised ja päeviti varakevadised, siis tegelikult on kevad siiski niipalju edasi jõudnud, et esimeste õitsejate aeg hakkab ümber saama. Varajased krookused teevad teadagi oma etteaste lühidalt ning ega ka võrkiirised väga pikalt vastu pea. Lumikellukesed on ühed pikaajalisemad õitsejad, kuid nendegi ilu hakkab lõpule jõudma. Hariliku lumikellukese õied on juba kustunud, topeltõielised hääbuvad nende järel, kuigi puhkesid varem. Jäänud on veel mõned aedsordid. Viimane hetk nende selleaastased portreed siia ritta seada.

Galanthus nivalis 'Viridapice'
Harilik lumikelluke/ Galanthus nivalis 'Viridapice'
Esimesed ninad hakkasid mullast kerkima juba möödunud aasta detsembris, enne üldse kui õige talv tulla jõudis. Või kas teda tuligi?! Lund oli ju vähe ja mitmed külmad palja maaga. Oli see talve viga või mõnede muude halbade juhtumuste kokku sattumine, kuid just see kõige varajasem puhmas langes kevadel lumikellukeste hahkhallituse Botrytis galanthina ohvriks. Möödunud varakevadel oli haigus olnud lähedal asetsevatel topeltõielistel lumikellukestel, mille olin toonud aasta varem ühest vanast aiast.

Haiguse vastu püüan võidelda optimaalsemate kasvutingimustega. Arvatavasti pole hea, kui taimed meie kliimaoludes liiga vara tärkavad. Teiseks püüan pakkuda kasvukeskkonnaks kergemat ja orgaanikarikkamat mulda - läbi mineraalse savimaa tõustes võivad idud saada mehaanilisi mikrovigastusi, millest seeneosed saavad taime siseneda. Haigusele alla vanduda ma veel ei kavatse.

Galanthus 'Magnet'
Üks varajasemaid sorte on pikkade kaarduvate õievartega 'Magnet'. Sel lumikellukesel on suured õied ning soojal päeval avanevad need täielikult kui propellerid. Õied kiiguvad iga väiksema tuulepuhangu peale/ Galanthus 'Magnet' is one of the earliest in my garden, It has long graceful pedicles, which makes it an elegant plant. Rather big and open flowers dance easyly in the wind.
Galanthus 'Magnet'
'Magnet' esiplaanil, taamal harilik lumikelluke/ Galanthus 'Magnet' in front and Galanthus nivalis far back
Galanthus nivalis 'Viridapice'
Harilik lumikelluke 'Viridapice' on põhiliigist veidi kõrgem ning sel on roheline laik nii sisemistel kui välimistel kroonlehtedel. Õie kandeleht on suur justkui kuninglik krae/ Galanthus nivalis 'Viridapice' have green tips on both, inner and outer segments. It is a big and strong garden variety. 
Galanthus nivalis 'Viridapice'
Galanthus nivalis 'Viridapice'
Galanthus 'John Gray'
'John Gray' on suureõieline sort/ Galanthus 'John Gray' is big-flowered cultivar
Galanthus 'John Gray'
Galanthus 'John Gray'
Kollaseid lumikellukese sorte on mul kolm. Kummaline lugu on see, et nad tärgates kipuvad olema üleni kollased, justkui kloroossed. Arenedes võtavad varred ja lehed siiski rohelise värvi, kuid mõningane kollasus siiski säilib. Inglise aiapiltidel ma seda ei märka. Kuna kollaseid peetakse üldiselt nõudlikemateks taimedeks, siis võib-olla sooviks nad paremaid kasvutingimusi, kui lihtne õunapuude alune hetkel pakub. Istutan nad sel kevadel ümber hostapeenrasse. Seal on vana kurgilava muld, paks lehekompostikiht ja keskkond niiskem. Kollased lumikellukesed on hindades rekorditelööjad.

Galanthus 'Spindlestone Surprise'
Galanthus 'Spindlestone Surpise' tends to be yellow all over in my garden, leaves and stems too. Maybe it needs a bit better growing conditions and I intend to move it this spring. 
Galanthus 'Spindlestone Surprise'
Galanthus 'Spindlestone Surprise'
Galanthus 'Spindlestone Surprise'
'Spindlestone Surprise' õitsemise lõpul/ Dawn of  'Spindlestone Surprise'
Galanthus 'Primrose Warburg'
'Primrose Warburg' ei erine märgatavalt 'Spindlestone Surprise'st ja arvatakse, et tegemist võib olla ka sama taimega/ 'Primrose Warburg' looks generally the same as 'Spindlestone Surprise' and some say it is originally the same plant. 
Suureõielise lumikellukese Galanthus elwesii liigi õied pole oluliselt suuremad hariliku lumikellukese õitest. Pigem on suuremad halli tooni lehed. Küll on aga suureõielise lumikellukese sortide seas leida väga suuri kui mitte suurimaid õisi lumikellukeste perekonnas. Minu aias on selliseks suureõieline lumikelluke 'Pat Mason', kes on tõesti väga suurte õite ja lumikellukese mõistes hiiglaslike lehtedega.

Galanthus elwesii
Suureõieline lumikelluke/ Galanthus elwesii
Galanthus elwesii 'Pat Mason'
Suureõieline lumikelluke 'Pat Mason'/ Galanthus elwesii 'Pat Mason' is the biggest blooming snowdrop in my garden. It's leaves are very big too, like gray tulip leaves. 
Galanthus elwesii 'Pat Mason'
Galanthus elwesii 'Pat Mason'
Galanthus elwesii 'Pat Mason'
Galanthus elwesii 'Pat Mason'
Kolmas oluline liik hariliku ja suureõielise lumikellukese kõrval aedlumikellukeste seas on kurruline lumikelluke, kelle teisendeid ja hübriide teiste liikidega on hulgaliselt. Kurrulisel lumikellukesel ja tema sortidel on sageli suured õied, mis teeb neist väärtuslikud aiataimed.

Galanthus plicatus 'Augustus'
Kurrulisel lumikellukesel 'Augustus' on kenad ümarad õied/ Galanthus plicatus 'Augustus' has nice big round blooms and corrugated petals.
Galanthus plicatus 'Augustus'
Galanthus plicatus 'Augustus'
Galanthus plicatus 'Augustus'
Galanthus plicatus 'Augustus'
Galanthus 'E. A. Bowles'
Kurrulisel lumikellukesel 'E.A. Bowles' on kõik õiesegmendid ühepikkused, nn poculiformis vorm/ 'E.A. Bowles is a fully poculiform type of Galanthus plicatus
Galanthus 'E. A. Bowles'
Galanthus plicatus 'E.A. Bowles'
Galanthus 'S. Arnott'
'S. Arnott' on hübriidsort hariliku ja kurrulise lumikellukese vahel/ Galanthus 'S. Arnott' is a hybrid between two species, G. nivalis and G. plicatus
Galanthus nivalis
Harilik lumikellike/ Galanthus nivalis
Möödunud suvel rajatud hostapeenrasse panin kaks sügisel ostetud sorti - 'Little Ben' ja 'Sophie North'. Tundub, et nad tunnevad ennast suurepäraselt selles keskkonnas, sest õitsevad hästi juba esimesel kevadel. Kergem ja orgaanikarikkam muld, rohkem suvist niiskust. Plaanin sorid õunapuude alt kokku korjata ja ka sinna ümber istutada. Näib, et nad siiski vajavad pisut aialikumaid tingimusi heaks kasvuks ja edenemiseks. See on esimene järeldus, kuid eks niiviisi ajapikku ka need kogemused kogunevad.

Galanthus 'Little Ben'
Galanthus 'Little Ben' is new in my garden, planted last fall to my hosta bed. Light and organic rich soil seem to be favorable, as they are blooming nicely in first spring. 
Galanthus 'Little Ben'
'Little Ben' on väga suure õiega, kuid suhteliselt madalakasvuline lumikelluke/ Galanthus 'Little Ben' has huge flowers but modest hight.
Galanthus plicatus 'Sophie North'
'Sophie North' on väga madal ümara õiega sort/ Galanthus 'Sophie North' is a very short cultivar with nice rounded blooms.

Kõik sordid õitsema ei läinud sel aastal ning mõned tuleb paraku ka kadunuteks kuulutada. Eks tuleb uuesti proovida. Kui õitsemine on lõppenud, saab ka ümberistutustega tegelema hakata.
Sel aastal selline seis.

14 kommentaari:

 1. Imeilusad, igaüks oma erilisuses. Nii tore, et sul nad on. Küll on ikka armsad. Vaadates niimoodi,pildi peal neid, läihivaatena, kohe justkui kuuleks nende tilisemist....

  VastaKustuta
  Vastused
  1. On vist kahte tüüpi inimesi, need kes näevad iga lumikelluksest kui lumikellukest, või need, kes näevad igas taimes indiviidi, sorti, erilist isendit. Erilised on nad kõik tõesti!

   Kustuta
 2. Kõiki sorte koos eksponeerides on huvitav nende erisusi vaadata.
  Kollased sordid on muidugi põnevad, aga paljude kultuurtaimede juures võib täheldada- klorofülli puudus kahjustab taime immuunsüsteemi, muudab nad haigustele vasuvõtlikuks ja seega lühiealisteks. Loodan, et Sinu omad peavad vapralt vastu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tore, et erisused silma jäävad. Siis ma olen piltidega suutnud nüansse edasi anda.
   Ma südamest loodan ka kollastele head tervist, edenemist ja pikka iga!

   Kustuta
 3. Väga vahva postitus. Huvitav ja ikka ilusaid pilte teed.

  VastaKustuta
 4. On ikka ilusad küll, mingu neil hästi :)

  VastaKustuta
 5. Väga mõnus postitus. Ma ei ole üldse mingi lumikellukeste fänn, aga pildid olid nii isuäratavad. Peaks vist ikka mõned veel soetama. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tore! Lumikellukesed kindlasti väärivad soetamist ja kogumist! :)

   Kustuta
 6. Kurruline E Bowles oma lehvivate oielehtedega on toeline iludus. Ja huvitav kogu Sul neid kaunikesi, tubli. Loodan et haigusest lahti saate.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oi jaa, tema on Galantholandia tõeline kuninganna. Uhkeima kleidiga! :D

   Kustuta
 7. What a nice collection of galanthus, Tistou. I loved your 'Little Ben' one, nice shape.
  Happy Earth Day!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thank you, Nadezda! It is quite a collection already indeed! I hope it will grow and grow...

   Kustuta