kolmapäev, 10. september 2014

Septembrisuvi

Kuigi jah, et eile ja täna on küll olnud juba sompus ja sügisesed, oli viimane nädal siiski suvi, mis suvi. Kalendrile kohane. Kui varasemalt tundus septembri teise poolde ulatuv astronoomiline suvi meie oludes naljanumbrina, siis nüüd mitte enam nii väga. Mitmel hiljutisel aastal on suvi olnud kergelt nihkes sügisesse. Ja soe päev septembris võibki veel tunduda päris südasuvine. Nädalavahetuse +22 - +23 'C ilmad olid seda täiel määral.

Aed muidugi on juba väikeste väsimuse märkidega, kuid siiski on veel õisi, värve ja kõige selle seas hulgaliselt liblikaid ja kimalasi. Floksid on oma paksu õievahu maha poetanud, kuid hilisemaid avanevaid pungi veel jagub. 'Blue Paradis'il on õisi olnud juuli algusest saati. On ta ühtaegu üks varasemaid flokse, kuid küljevõsudest tuleb õisi aina juurde, külmadeni välja.

Liblikate seas on nüüd kõige enam admirale. Nad peavad kiirustama, kui tahavad veel lõunasse jõuda. Väikesed koerliblikad ja päevapaabusilmad on aga ilmselt juba talvepuhkusele sättinud. Lisaks lendas õitel ringi veel paar kärbtiiba ning päris hulgaliselt oli lennus ka väikseid kapsaliblikaid. Kimalasedki on veidi aeglasemad ja unisevõitu. Kes mõtleb tulevasele talvele, kes veedab elu viimaseid tunde. Uue kevade õigus on vaid noortel emakimalastel.

Vanessa atalanta
Admiral buddleial 'Black Knight'/ Red Admiral on Buddleja davidii 'Black Knight'
Vanessa atalanta
Admiral siilkübaral/ Red Admiral on Echinacea purpurea 'Rubinstern'
Vanessa atalanta on Monarda 'Pink Lace'
Admiral monardal/ Red Admiral on Monadra didyma 'Pink Lace' 
Polygonia c-album
Väike-kärbtiib punel/ Comma on garden oregano
Pieris rapae on Echinacea 'Powwow Wild Berry'
Väike kapsaliblikas siilkübaral/ Little White on Echinacea purpurea 'Powwow Wild Berry'
Eelmisel sügisel rajatud liblikapeenra pikendusel kasvavad peaasjalikult kevade ja suve jooksul istutatud taimed. Ilmselgelt on istutus tulevikku silmas pidades liigtihe saanud, aga eks ma hakkan allajääjaid vähehaaval välja võtma. Pisikestest taimedest on sügiseks saanud päris suured. Näiteks Türi lillelaadalt toodud monarda oli pisukene raoke ja milline õievaht nüüdseks! Samuti 'Blue Paradise' floks ja hiidiisop 'Black Adder'. Kõik mõnusad putukameelitajad!


Bee & Butterfly Bed
Liblikapeenra pikendus/ Extension of my Bee & Butterfly Bed with Phlox paniculata 'Blue Paradise' in front, Agastache 'Black Aadder' in middle and Monarda 'Pink Lace' behind
Monarda 'Pink Lace'
Monarda didyma 'Pink Lace' in September looks lot like coneflower
Bee & Butterfly Bed
Vanem liblikapeenra osa on täidlane/ Late summer Bee & Butterfly Bed, older part
Kõrreliste peenrasse istutasin veel vastu sügist paar valget siilkübarat 'Virgin'. Nad võiks hästi sobida kokku valgetriibuliste lehtedega kastikutega 'Overdam'. Õiget effekti on näha ehk juba tulevasel suvel, kuid rõõmu on ka esimestest õitest!


Echinacea 'Virgin'
New Echinacea 'Virgin' in my Grass Border
Hilissuvine tulbipeenar on kasvanud mul üle pea. Buddleia 'Pink Delight' on õitsemise lõpetanud, kuid 'Black Knight' on tumelillasid õisi täis ja lõhnab uimastavalt. Ka roos 'The Lark Ascending' viskab veel siit-sealt mõne õie. Sügisel ma siit midagi maha ei lõika. Jääb talveiluks ja kaitseks lund koguma. Ogaputkedelt leidsin aga ühed toredad tegelased, keda olen siiani vaid põllul köömnetel märganud - triiplutikad. Vaat siis millist metsaelu on võimalik endale aeda meelitada. Lahedad maiad tegelased!

Tulips Bed
Hilissuvine tulbipeenar/ Late summer Tulips Bed
Graphosoma lineatum
Eryngiums have attracted new wildlife to my garden - Striped Shield Bugs
Graphosoma lineatum
Triiplutikas/ Striped Shield Bug
Soe sügis on teise nooruse toonud lillhernestele. Nüüdseks on nad kaks meetrit kõrged ja toed jäävad juba lühikeseks. Kui õisi noppida, küllap õitsevad veel edasigi.
Lathyrus odoratus
My sweet peas have a second youth, flowering lush
Lathyrus odoratus
Two meters high now, they have reached tops of the supports
Lathyrus odoratus
Lillhernes/ Lathyrus odoratus
Meie metsades on aga suur sügis. On riisikaaeg. Ja tegelikult kõigi teiste suviste seente aeg ka - on kõike: kukeseeni, puravikke, pilvikuid, riiskaid ... kärbseseeni ka! Korja vaid, mida hing ihkab. Ma korjasin hapendamiseks võiseeni. Ja marineerimiseks nupsikuid seaseeni. Ning risotto sisse panekuks kollakaid kukeseeni. Viina kõrvaseks sai ka noori puravikke marinaadi, nii moe pärast. Ei või iial teada, mil võib vaja minna!

Lactarius scrobiculatus
Võiseened/ Spotted Milkcaps


Summary: September Summer

In an average year ongoing astronioic summer in September would be a joke here, in Estonia. Summer usually ends with last days of August in our latitudes. But last week and especially weekend days were warm as mid-summer, with temperatures up to +23 degrees in Celsius. And though we had a couple of rainy days now, good weather is predicted to return. So it has been couple of years now - summer in September doesn't feel that much of a joke today. Seasons seem to slide more into their astronomic boundaries. Which is not bad, I'm greeting September summer!

Surely my garden looks little worn out by now as everywhere, but that doesn't bother me. There is still quite a lot of blooms, colours and lot of bees and butterflies around. Main players of August - phloxes have shred most of their flowers by now but they still sparsely have some in bloom. 'Blue Paradise' for example, which is one of the earliest, still looks nice, continuosly producing side braches to blossom.

As I mentioned, there is still butterflies around. Red Admirals were in dominant last weekend with occasional Commas and Little Whites. Little Tortoiseshells and Peacocks however seem to be gone to their hibernation sites. Bumble bees look bit drowsy. Some of them obviously are thinking about hibernation and some are spending their last days. Only young females are assigned to see next spring.

My Bee & Butterfly Bed extension looks good as all plantings made is spring and summer are in full swing now. To think back, this monarda 'Pink Lace' was just a little plug in May. And look at it now! Agastaches and new Echinaceas look good too. Planting might be little too tight in future, but I will deal with it when the time has come.

Sweet peas have a second fresh flush of growth and blooms as well, now reaching to top of their hazel supports, about 2 meters high. They look wonderful and smell delicious!

But in our forests, there is autumn! Fresh mushrooms in every step. I picked two baskets of different types, but mostly yellow Spotted Milkcups for pickling. I love love pickled milkcups!

8 kommentaari:

 1. Ma olen ammu mõelnud ja öelnud, et lõpuks ometi on meil aastaajad kalendri selgeks saanud :)

  Su liblikapeenar ja nendel lendlevad tegelased on väga armsad.

  Ei hakanud enda üht vana postitust enam kommenteerima. Aruheinad on need, mis lillede hulka ei sobi, neid peaks siis iga nädal lõikuma, aga siis pole neil ka enam välimust

  VastaKustuta
 2. Your garden is so beautiful, all your beautiful flowers are attracting your butterflies, your bee and butterfly border looks so pretty.
  You have collected a fantastic basket of mushrooms, I'm sure you will enjoy eating them!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thank you, Pauline! I love mushrooms and it is possible to enjoy them in many ways!

   Kustuta
 3. Ilus, see suve viimane hingetõmme on alati ilus olnud aga võiseeni ma pole juba aastaid näinud :(

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul on üks oma kindel koht. Muidu ka meie kandist neid naljalt ei leia.

   Kustuta
 4. These mushroom look delicious. Your garden is still very attractive in September. Here the first frost could be this month or only in November. It varies a lot from year to year.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thanks, Alan! It is same for us. First frost could come any day now. But it can be month away aswell. Last year it was about the same time as now - last days of second week of September. I was very sad, as my cannas were biten hard by frost. I hope this year they can florish little longer.

   Kustuta